Przesłana do konsultacji społecznych ustawa o likwidacji OFE zakłada przeniesienie środków zgromadzonych przez prawie 16 mln Polaków w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Domyślnym sposobem zmiany formy, w której zgromadzone są oszczędności emerytalne będą Indywidualne Konta Emerytalne. Przekształcenie charakteru środków z OFE na IKE będzie się wiązało z potrąceniem dwa razy po 7,5 proc. wartości aktywów w 2020 i 2021 roku jako tzw. Podatku Morawieckiego.
Czytaj w LEX: Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >
Następnie po utworzeniu IKE każdy z posiadaczy konta będzie miał możliwość dalszego oszczędzania, a zgromadzone środki będą miały charakter prywatny. Jeżeli jednak członek OFE nie zdecyduje się na przeniesienie środków na IKE, będzie mógł złożyć wniosek i przenieść w całości zgromadzone środki do I filaru. Środki te zostaną zapisane na indywidualnym koncie (nie subkoncie, które jest dziedziczone!) prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Kolejne składki potrącane z wynagrodzenia osób zatrudnionych oraz odprowadzane przez samozatrudnionych nie będą zwiększać już rachunków OFE a trafią w całości do FUS i zostaną zaewidencjonowane na koncie i subkoncie ubezpieczonego.
Dodatkowe wpływy do budżetu
Krótkowzroczna perspektywa rządzących pozwoli na załatanie deficytu FUS w najbliższych latach pogłębiając niedobór środków już w perspektywie najbliższej dekady. Konieczność sfinansowania wyzwań socjalnych na najbliższe lata wymagać będzie dodatkowych środków. - Pokrycie wydatków na 13 emeryturę w kolejnych latach nie będzie stanowiło problemu gdy środki w wysokości dwa razy po 7,5 proc. (tzw. Podatek Morawieckiego) potrącone z oszczędności Polaków zgromadzonych w OFE trafią do FUS. Jednak w kolejnych latach w wyniku likwidacji OFE i braku mechanizmu tzw. „suwaka bezpieczeństwa” saldo FUS stanie się ujemne a dochody FUS spadną do 2030 roku o 30 mld zł.
Cena promocyjna: 57.75 zł
|Cena regularna: 77 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Jedną z istotniejszych zmian jest odebranie ZUS-owi władzy nad aktywami zgromadzonymi w Funduszu Rezerwy Demograficznej. Będący dotychczas buforem sytemu emerytalnego FRD stanie się aktywnym graczem na rynku kapitałowym. Zmieni się także zarządzający. Zamiast inwestowania pasywnego realizowanego dzisiaj przez ZUS aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej pod zarządem PFR TFI będą aktywnie inwestowane.
Oznacza to, ze środki, które dzisiaj znajdują się w FRD około 40 mld zł, jak również środki które konsekwencji likwidacji OFE trafią do ZUS (rząd szacuje ok 32 mld zł) będą zarządzane nie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale przez zarządzających PFR, a przeznaczenie środków nie będzie wiązało się z buforem na wypłatę przyszłych świadczeń, ale z aktywnym inwestowaniem w przedsięwzięcia, o których zdecyduje rząd.
dr Antoni Kolek, Instytut Emerytalny
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:
PPK - w jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >
Terminy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych >
Pracownicze Plany Kapitałowe - szkolenie online >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.