Związki zawodowe dostaną służbowe adresy mailowe każdego członka załogi

Prawo pracy RODO

Pracodawca będzie miał trzy dni na przekazanie organizacji związkowej listy służbowych adresów mailowych osób wykonujących u niego pracę zarobkową, by związkowcy mogli poinformować ich o planowanym strajku ostrzegawczym i przeprowadzić referendum w sprawie ogłoszenia strajku. Dziś ta kwestia nie jest uregulowana i zdarza się, że związkowcy mają problemy z dotarciem do pracowników. Firmy obawiają się jednak, że dane będą mogły być wykorzystywane do innych celów, bo w przepisach nie ma obowiązku ich usunięcia.

06.03.2023

Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 2,8 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2023 roku 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powołując się na Eurostat. Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia.

03.03.2023

Dr Łuczak: Praca zdalna – czy zmiana prawa słusznie budzi obawy

Prawo pracy

Możliwość pracy zdalnej jest dziś dla pracowników jednym z decydujących czynników podczas wyboru pracodawcy. Choć wprowadzenie do Kodeksu pracy regulacji było postulowane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, to nowe przepisy budzą sporo kontrowersji. Skomplikowane regulacje oraz dodatkowe koszty, które obciążą pracodawców mogą spowodować, że praca zdalna podzieli los swojej poprzedniczki – telepracy - pisze dr Paweł Łuczak.

02.03.2023

TSUE: Odpoczynek dobowy przysługuje dodatkowo nawet wtedy, gdy poprzedza bezpośrednio odpoczynek tygodniowy

Prawo pracy Prawo europejskie

Odpoczynek dobowy przysługuje dodatkowo w stosunku do odpoczynku tygodniowego - nawet wtedy, gdy poprzedza bezpośrednio odpoczynek tygodniowy. Jest tak także w przypadku, gdy ustawodawstwo krajowe przyznaje pracownikom okres odpoczynku tygodniowego dłuższy od okresu wymaganego na podstawie prawa Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

02.03.2023

MRiPS odpowiada na najczęstsze pytania o pracę zdalną, a PIP opowiada o nowych przepisach

Prawo pracy

Pracodawcy poszukujący odpowiedzi na pytania, jak wdrożyć u siebie w organizacji pracę zdalną zgodnie z nowymi, wchodzącymi w życie 7 kwietnia, przepisami Kodeksu pracy, mogą posiłkować się odpowiedziami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na najczęściej kierowane do niego pytania przedsiębiorców. Z kolei PIP na swoim kanale na YouTube publikuje filmiki, w których pracownicy inspekcji opowiadają o nowych przepisach.

02.03.2023

Ustalenia dotyczące czasu pracy w umowie o pracę

Prawo pracy

W każdej umowie o pracę należy określić wymiar czasu pracy. Obligatoryjnym elementem w przypadku umowy zawieranej na część etatu jest również zapis określający poziom przekroczenia ustalonego wymiaru czasu pracy, które to przekroczenie daje prawo do dodatku takiego, jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Inne zagadnienia związane z czasem pracy mogą się pojawić na podstawie decyzji stron.

02.03.2023

Ochrona pracujących zdalnie - co w praktyce oznacza nowelizacja Kodeksu pracy

Prawo pracy BHP

Już 7 kwietnia br. wejdzie w życie długo wyczekiwana, ale i budząca wiele dyskusji nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Każda firma, w której pracownicy wykonują pracę poza jej siedzibą, będzie zobowiązana wdrożyć rozwiązania i stosowną dokumentację dla wypełnienia obowiązków wymaganych Kodeksem.

01.03.2023

„Normalna” praca i życie w Ukrainie toczą się mimo wojny

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim. Nasi wschodni sąsiedzi, którzy nie opuścili ojczyzny i nie walczą na wojnie, starają się prowadzić „normalne” życie i zarabiać na nie, by móc utrzymać siebie i bliskich. Wielu z nich – mimo programów rządowych dedykowanych bezrobotnym – nie może znaleźć pracy.

01.03.2023

Funkcjonariusze dostaną dodatkowe świadczenie za długoletnią służbę

Administracja publiczna Policja Prawo pracy Wojsko

Dodatkowe świadczenie motywacyjne dla doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby, zwane dodatkiem "antyemerytalnym", ma ich powstrzymać przed odejściem ze służby. Nowe przepisy obowiązują od 1 marca 2023 r.

01.03.2023

MEiN przewiduje zwolnienia nauczycieli, ale nie wie jak duże

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.

01.03.2023

Zleceniobiorca nie potrzebuje stażu pracy, by dostać emeryturę

Prawo cywilne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Staż pracy nie ma znaczenia przy ustalaniu prawa do emerytury. Jest potrzebny tylko do ustalenia kapitału początkowego. O wysokości emerytury decydują wszystkie okresy opłacania składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Do uzyskania emerytury nie jest zatem wymagane posiadanie określonego okresu ubezpieczenia.

01.03.2023

Podwyżki dla nauczycieli za niskie i dopiero od kwietnia. Związkowcy składają własny projekt

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by pensje nauczycieli wzrosły o 20 proc., 9 marca do Sejmu ma trafić projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma zapewnić podstawę prawną do takiej zmiany. Jednocześnie związkowcy krytykują ministerstwo za zwlekanie z wydaniem rozporządzenia płacowego, które podwyższa nauczycielskie pensje o 7,8 proc.

28.02.2023

Opóźnienia w wypłatach częstym problemem firm – badanie

Rynek Prawo pracy

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się częstotliwość błędów w paskach płac. Obecnie tylko co trzeci specjalista zajmujący się listami płac (33 proc.) deklaruje jej dokładność powyżej 90 procent – wynika z najnowszego raportu firmy ADP. Przed 2020 r. odsetek ten wynosił 52 proc.

28.02.2023

Decyzję w sprawie oszczędzania w PPK można podjąć w każdym czasie

Domowe finanse Prawo pracy PPK

1 marca 2023 roku tracą skuteczność deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone przed tą datą. Gdy deklarację o rezygnacji - do 28 lutego 2023 r. - złożyła osoba, która nie jest już pracownikiem, także jej deklaracja o rezygnacji traci skuteczność 1 marca 2023 r. Uczestnik PPK może jednak, kiedy zechce, ponownie złożyć deklarację o rezygnacji, a następnie wrócić do oszczędzania w PPK.

28.02.2023

WSA: Radni nie zawsze obronią kolegę przed zwolnieniem

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Dla zastosowania szczególnej ochrony radnego niezbędne jest wykazanie związku przyczynowego między wykonywaniem przez niego mandatu i rozwiązaniem stosunku pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. W rozpatrywanej sprawie przyczyną zwolnienia pracownika była reorganizacja zakładu. Według sądu, decyzja rady miasta w tym zakresie nie jest uznaniowa.

28.02.2023

Samobójstwo w zakładzie to nieszczęście pracownika i kłopoty pracodawcy

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba samobójstw popełnianych w pracy. To poważny problem dla pracodawców, bo nie mają prawa szczegółowo pytać pracowników o stan zdrowia, ale odpowiadają za bhp w miejscu pracy. Szef powinien zatem dbać o dobrostan pracowników i obserwować. A gdy pracownik targnie się na życie w firmie albo z powodu pracy, to kłopoty w pierwszej kolejności będzie miał… pracodawca.

28.02.2023

Polacy nie chcą być zmęczeni w pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych osób w Europie - wynika z raportu OECD Employment Outlook 2021. Wielu pracowników z przymusu spędza dodatkowy czas w pracy, wyrabiając nadgodziny lub wykonuje dodatkowe zadania, które nie należą do ich obowiązków. Tego typu sytuacje potrafią prowadzić do przemęczenia i w konsekwencji - zwolnień lekarskich.

27.02.2023

Zbliża się termin autozapisu do PPK - dla pracodawców to kilka obowiązków

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Do końca lutego pracodawcy muszą poinformować osoby, które są u nich zatrudnione oraz uczestników pracowniczych planów kapitałowych, którzy wcześniej złożyli deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym naliczaniu wpłat od 1 kwietnia 2023 roku. Dotyczy to osób, które nie ukończyły 55 roku życia.

27.02.2023

Pracodawcy pod lupą PIP. W 2022 r. inspektorzy ujawnili o ponad 16 proc. więcej wykroczeń

Prawo pracy BHP

W 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 59 tys. kontroli u pracodawców – wynika z danych GIP. To prawie o 6,5 proc. więcej niż w 2021 roku. Najwięcej takich działań zostało podjętych w Katowicach, a najmniej – w Opolu. W tym okresie liczba decyzji dotyczących BHP wzrosła o przeszło 20 proc., a nakazujących wypłatę świadczeń pieniężnych – o prawie 15 proc.

24.02.2023

Rośnie liczba firm, które zatrudniają Ukraińców

Prawo pracy Ukraina

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wciąż rośnie. W listopadzie 2022 roku 42 proc. przedsiębiorstw w Polsce miało w swojej załodze kadrę z Ukrainy, a w całym 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Agencja zatrudnienia Personnel Service w rok od wybuchu wojny na Ukrainie zebrała statystyki dotyczące napływu uchodźców i polskiego rynku pracy.

24.02.2023