Praca zdalna okazjonalna to praca wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika i zaakceptowanym przez pracodawcę, realizowana na wniosek pracownika w maksymalnym wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym (art. 6733 Kodeksu pracy, Dz.U. z 2023 r., poz. 240, dalej: K.p.). Jej wyróżnienie staje się o tyle istotne, że wyłączono w stosunku do pracy okazjonalnej znaczą ilość zarówno formalności związanych ze stosowaniem pracy zdalnej, jak również obowiązek zapewnienia pracownikowi narzędzi pracy lub rozliczania kosztów używania własnych narzędzi i m.in. zwrotu wydatków na prąd oraz usługi telekomunikacyjne.
Procedura krok po kroku: Praca zdalna okazjonalna >
Wniosek pracownika o pracę okazjonalną będzie mógł być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (postać to nie tyle forma, co sposób wrażenia wniosku – postać elektroniczna to np. „zwykły” mail, wiadomość przesłana komunikatorem internetowym itp.). Wnioski mogą opiewać na pojedyncze dni lub jakąkolwiek ich liczbę mieszczącą się w pozostałym jeszcze uprawnieniu pracownika. Może to prowadzić zatem – i w praktyce często będzie to miało miejsce – do złożenia (i zaakceptowania przez pracodawcę) 24 wniosków w ciągu roku.
Wzór dokumentu: Wniosek pracownika o okazjonalną pracę zdalną >
Czytaj również: Informacje o wynikach kontroli trzeźwości pracodawca przechowa w aktach pracownika>>
Przechowywanie dokumentów związanych z pracą zdalną
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 6 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 471), zmieniające rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369), które weszło w życie 7 kwietnia 2023 r., rozszerza część B akt osobowych o dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej. Będą to przede wszystkim:
- polecenia wykonywania pracy zdalnej i odwołania tych poleceń,
- wnioski o pracę zdalną pracowników uprawnionych oraz innych pracowników,
- porozumienie z pracownikiem dotyczące pracy zdalnej,
- wnioski o zaprzestanie pracy zdalnej uzgodnionej w trakcie zatrudnienia,
- oświadczenia pracownika o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych umożliwiających wykonywanie pracy zdalnej,
- uzgodnienia dotyczące rozliczania kosztów pracy zdalnej,
- potwierdzenie zapoznania się z procedurą ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej, z oceną ryzyka zawodowego, z informacjami o bhp przy pracy zdalnej.
Czytaj w LEX: Zmiany w świadectwie pracy i dokumentacji pracowniczej > NOWOŚĆ
Sprawdź również książkę: Praca zdalna. Kontrola trzeźwości pracowników. Wzory (E-BOOK) ebook >>
Wnioski o pracę okazjonalną
Niestety przy nowelizacji rozporządzenia dotyczącego dokumentacji pracowniczej nie wyodrębniono wniosków o pracę zdalną okazjonalną. Aż prosiło się, by prawodawca przypisał je do dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w której zakres wchodzą wnioski wymienione w par. 6 tego rozporządzenia. Tak jest m.in. z wnioskami o opiekę nad dzieckiem z art. 188 K.p. czy wnioskami o udzielenie zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. Wnioski o pracę okazjonalną mają zbliżony charakter – nie następuje ustalenie na dłuższy czas pewnej sytuacji połączone ze zmianą warunków zatrudnienia, a jedynie w konsekwencji przyjęcia wniosku pojawia się chwilowa zmiana (wykonywanie pracy w innej lokalizacji). Niestety par. 6 rozporządzenia nie został zmieniony, a tworzy on katalog zamknięty. Skoro zaś do akt osobowych przypisano „dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej” to wnioski o pracę zdalna okazjonalną trafiać będą właśnie do nich. Trudno uznać to za racjonalne rozwiązanie.
Sprawdź w LEX: Jakie dokumenty pracownicze musi zachować pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem? >
Co więcej, u tych pracodawców, u których akta prowadzone są papierowo – a takich jest w praktyce większość – wnioski złożone elektronicznie będą musiały być drukowane, gdyż dopiero wówczas będzie można wpiąć je do akt osobowych. Należy przyjąć także, że wydrukowany wniosek powinien zostać opatrzony adnotacją o zgodności z wnioskiem złożonym w postaci elektronicznej.
Sprawdź w LEX: Czy pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników wykonujących pracę w domu? >
Podstawa prawna:
- Art. 6733 Kodeksu pracy,
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 6 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2023 r., poz. 471),
- Rozporządzenie MRPiPS z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369).
Czytaj w LEX: Kadry i płace - o czym warto pamiętać w kwietniu? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.