Praca zdalna to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (art. 67(18) Kodeksu pracy, dalej: k.p.). Wyróżnić można w tym zakresie pracę zdalną :
- stałą - realizowanie pracy wyłącznie zdalnie,
- naprzemienną (hybrydową) – praca wykonywana częściowo zdalnie, częściowo tradycyjnie (w biurze, siedzibie pracodawcy itp.),
- praca zdalna okazjonalna.
Ta ostatnia wykonywana może być w oparciu o wniosek (wnioski) pracownika, w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym. Jej wyróżnienie jest o tyle ważne, że nie będą do niej stosowane liczne obowiązki pracodawcy (m.in. obowiązek zapewnienia narzędzi pracy czy zwrotu kosztów poniesionych na prąd lub usługi telekomunikacyjne). Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Zobacz w LEX: Okazjonalna praca zdalna - obowiązki pracodawcy >>
Czytaj również:
Praca zdalna okazjonalna - rozporządzenie ma doprecyzować ustawę>>
Okazjonalna praca zdalna to nie urlop na żądanie – nie wystarczy wniosek, potrzebna zgoda szefa>>
Najpierw polecenie, potem wniosek
Praca okazjonalna obejmuje 24 dni w roku kalendarzowym bez dalszego doprecyzowania, jakie są to dni. Dokładnie nowe przepisy wskazują, że „praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym”. Oczywiste jest, że są to dni, w których pracownik będzie pracować. Co do zasady zatem mówimy o dniach pracy wynikających z rozkładu czasu pracy. W przeciwieństwie jednak do innych przepisów Kodeksu pracy (np. art. 103(2) par. 2 k.p., zgodnie z którym urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy) w art. 67(33) k.p. nie odniesiono się w żaden sposób do dni zaplanowanej pracy w rozkładzie czasu pracy.
WZORY DOUKUMENTÓW
- Wniosek pracownika o okazjonalną pracę zdalną >
- Oświadczenie o warunkach świadczenia pracy zdalnej >
- Informacja o zasadach BHP w trakcie pracy zdalnej >
- Formularz samooceny pracownika odnośnie spełnienia warunków wykonywania pracy zdalnej (warunki lokalowe i techniczne) >
W związku z tym nie można wykluczyć akceptacji wniosku pracownika dotyczącego wykonywania pracy okazjonalnej w dniu, który co do zasady jest dniem wolnym od pracy dla tej osoby, ale w którym pracodawca polecił wykonywania pracy w oparciu o art. 151(3) k.p. (ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy). Z żadnego przepisy nie wynika ograniczenie dla realizowania takiej pracy w formie pracy zdalnej.
Przykład: Pracownik pracuje poniedziałek - piątek. W piątek pracodawca wydaje mu polecenie przygotowania w sobotę dokumentacji do projektu. Pracownik chciałby wykonać te zadanie w domu - składa wniosek o pracę zdalna okazjonalną, który pracodawca może (nie musi) zaakceptować.
Ważne! Pracodawca zlecając pracę w dniu wolnym od pracy nie może nakazać pracownikowi wykonywania w tym dniu pracy zdalnie, chyba że będą spełnione warunki do wydania polecenia pracy zdalnej określone w art. 67(19) par. 3 k.p. (np. w okresie stanu zagrożenia epidemicznego). Nie byłaby to jednak praca zdalna okazjonalna, która może być wykonywana jedyne na wniosek pracownika.
Sprawdź w LEX: Praca zdalna okazjonalna - PROCEDURA krok po kroku >>
Cena promocyjna: 62.1 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 48.3 zł
Rekompensata
Za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (w powyższym przykładzie jest to sobota ale może to być również inny dzień tygodnia poza niedzielą, niekoniecznie stały) pracownik powinien do końca okresu rozliczeniowego uzyskać inny dzień wolny od pracy w terminie z nim uzgodnionym (art. 151(3) k.p.). Praca okazjonalna w dniu wolnym będzie zatem skutkowała zasadniczą koniecznością ustalenia innego dnia wolnego.
Przykład: Pracownik z powyższego przykładu pracuje w systemie podstawowym, w wolną sobotę przygotowywał dokumentację przez 5 godzin. Pracodawca powinien dążyć do uzgodnienia z nim terminu odbioru wolnego, przy czym powinien być to cały dzień wolny od pracy (co oznacza w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym dzień 8 godzinny).
Z rocznej „puli” 24 dni pracy okazjonalnej wykorzystany byłby przy tym jeden dzień. Nie ma bowiem znaczenia ile czasu faktycznie pracownik pracował w dniu pracy okazjonalnej – praca okazjonalna wyrażana jest w dniach i nie następuje przeliczanie tych dni na godziny.
Podstawa prawna:
- art. 6733, art. 1513 Kodeksu pracy
Czytaj też:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.