Wróblewski: Spełniamy wszystkie warunki, żeby płace rosły

Rynek Prawo pracy

Na dziś nie ma powodów mówić, że wzrost płac wyhamuje - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, komentując dane GUS na temat wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wśród czynników, które będą miały wpływ na podwyżki płac wymienił m.in. brak pracowników na polskim rynku, rosnące koszty utrzymania w tym wzrost cen mieszkań oraz starzenie się społeczeństwa.

12.02.2019

Raport: W Polsce za 30 lat może mieszkać 50 mln osób

Finanse publiczne BHP

Uproszczenie procedur związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców, zmniejszenie obciążenia płac podatkami i parapodatkami, uelastycznienie prawa pracy, obniżenie kosztów budownictwa mieszkaniowego przez zniwelowanie biurokracji - wprowadzenie tych zmian w prawie, według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, pomoże poprawić trudną sytuację demograficzną Polski.

11.02.2019

Fedorczuk: Płace nie będą już rosły tak szybko, jak w 2018 roku

Rynek Prawo pracy

W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 r. wyniosło 4585,03 zł

11.02.2019

Handlowcy i OPZZ: Można zmienić ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

Rynek Prawo pracy

Ograniczenie zakazu handlu do dwóch niedziel w miesiącu, dopuszczenie do pracy studentów, seniorów oraz osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy - m.in. takie zmiany zdaniem związkowców i pracodawców można byłoby wprowadzić do projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

11.02.2019

MRPiPS podpowiada, jak reagować na nieprawidłowości w DPS

Pomoc społeczna

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował specjalny poradnik, jak reagować w przypadku podejrzenia, że personel w placówce całodobowej opieki nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi. Placówki, w których przebywają osoby starsze powinny być częściej kontrolowane przed wojewodę

09.02.2019

Rafalska: Przyglądamy się węgierskiej polityce rodzinnej

Prawo rodzinne Prawo pracy

Analizujemy pewne rozwiązania, które wprowadzono na Węgrzech jak np. pomysł „babcinych urlopów”, ale nie pracujemy jeszcze nad żadną ustawą – powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

08.02.2019

Po zwolnienie najczęściej do lekarza w poniedziałek

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W poniedziałki do ZUS trafia nawet ok. 180 tys. zwolnień lekarskich, znacznie więcej niż w inne dni. Rekordowo dużo zaświadczeń wystawiono 17 grudnia ubiegłego roku, 21 stycznia oraz 28 stycznia. Najczęściej Polacy biorą zwolnienia na 4-5 dni – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

08.02.2019

W marcu na konta emerytów wpłynie więcej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Niektórzy jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. Osoby pobierające minimalne świadczenie mogą otrzymać nieco więcej niż 100 zł zwrotu - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

07.02.2019

RPO chce zmiany przepisów o opiekunach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna

Niektórzy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami skarżą się na brak wsparcia, gdy ich prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustaje z powodu wygaśnięcia ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, którą się opiekują. Na pomoc państwa muszą wtedy czekać do wydania ostatecznej decyzji

07.02.2019

Zmiany w ustawie o rynku pracy czekają na decyzję rządu

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Mam nadzieję, że powrócimy do prac nad projektem ustawy o rynku pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Propozycja została skierowana na Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na dalsze rozstrzygnięcie.

07.02.2019

ZUS: Wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Większość lekarzy wystawia już zwolnienia w formie elektronicznej. Od 1 grudnia ubiegłego roku wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko 28 tys. papierowych zaświadczeń, stanowi to niecałe 0,6 procent wszystkich zwolnień - poinformował w środę rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

06.02.2019

Stopa bezrobocia w styczniu 6,2 proc.

Rynek Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 6,2 proc. i w porównaniu do grudnia wzrosła o 0,4 pkt. proc. - poinformował wiceszef resortu rodziny i pracy Stanisław Szwed. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców o urzędów pracy w styczniu 2019 r. wyniosła 130,4 tys.

06.02.2019

Wstrzymane prace nad nowelizacją ograniczenia handlu w niedzielę

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Utknęła w Sejmie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, która miała ograniczyć możliwości obchodzenia obowiązujących przepisów poprzez umieszczanie w sklepach punktów pocztowych. - Marszałek Sejmu chce zapoznać się z dodatkową analizą skutków proponowanych zmian – powiedział Prawo.pl sprawozdawca projektu poseł Janusz Śniadek

06.02.2019

Kontrola ZUS: Nieprawidłowości przy zwolnieniach lekarskich nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sześćdziesiąt przypadków skróceń czasu trwania zwolnień lekarskich z uwagi na dobry stan zdrowia oraz 200 postępowań wyjaśniających z lekarzami - to efekt kontroli zwolnień chorobowych nauczycieli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

05.02.2019

Związkowcy z "Solidarności" lobbują w biurach parlamentarnych rządzącej koalicji

Prawo pracy Finansowanie oświaty

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność odwiedzają biura parlamentarzystów PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Pozostawiają tam swoje postulaty. Wśród nich m.in. podniesienie płac w oświacie i sferze budżetowej, modernizacja systemu ubezpieczeń społecznych, czy zaniechanie zmian w ustawach podatkowych komplikujących system.

05.02.2019

Wkrótce kolejna akcja liczenia osób bezdomnych

Pomoc społeczna

W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Polsce - zapowiedział resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Sprawdzane mają być m.in. noclegownie, altanki na działkach ogrodniczych, dworce oraz piwnice.

04.02.2019

Czy wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK to manipulacja?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt chyba najbardziej oczekiwanego przez podmioty zatrudniające i przyszłych uczestników PPK rozporządzenia do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Uważna analiza treści projektu deklaracji prowadzi do wniosku, że tak skonstruowany dokument w istocie ma służyć zniechęceniu uczestników PPK do jej składania - pisze dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

04.02.2019

ZUS: Coraz więcej osób aktywnych zawodowo przechodzi na emerytury

Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku połowa osób wnioskujących o emeryturę była aktywna zawodowo – wynika z danych ZUS. - To naturalny proces, ponieważ z rejestrów ubywają osoby, które przed otrzymaniem emerytury pobierały różnego rodzaju świadczenia – podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

04.02.2019

Rzecznik MŚP: Trzeba wydłużyć czas na zgłoszenia do "małego ZUS"

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Czas na zgłoszenia osób chcących skorzystać z możliwości płacenia niższych składek powinien być wydłużony - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I wnioskuje o zmiany w ustawie. Według Rzecznika termin na składanie wniosków powinien być wydłużony do 31 stycznia roku kalendarzowego.

02.02.2019