TSUE: Brak personelu lotniczego do załadunku bagażu to „nadzwyczajna okoliczność”

Turystyka Prawo europejskie Transport

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie wyrok dotyczący praw pasażerów lotniczych. Orzekł, że brak personelu lotniczego do załadunku bagaży, który spowodował duże opóźnienie lotu, może stanowić „nadzwyczajną okoliczność”. A taka występuje wówczas, gdy, po pierwsze - dane zdarzenie nie jest właściwe dla normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego, a po drugie - pozostaje poza zakresem jego skutecznej kontroli.

21.05.2024

Nowa komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją będzie musiała być elastyczna

Nowe technologie Prawo europejskie

W zakończonych niedawno prekonsultacjach większość podmiotów wypowiedziała się za stworzeniem nowego urzędu ds. sztucznej inteligencji, podobnie jak robią to Włochy. Konfederacja Lewiatan uważa, że taka instytucja powinna wypracować zasady współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, unikać biurokratycznych procedur w bieżącej pracy oraz elastycznie reagować na rozwój sztucznej inteligencji.

20.05.2024

TSUE: Takie same przywileje socjalne dla pracowników przygranicznych i rezydentów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracownicy przygraniczni, którzy płacą podatki i składki socjalne w państwie przyjmującym z tytułu wykonywanej w nim pracy najemnej, powinni mieć możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych oraz przywilejów socjalnych i podatkowych na takich samych warunkach jak pracownicy krajowi. Uregulowanie takie, jak to będące przedmiotem postępowania, skutkuje odmiennym traktowaniem i jest sprzeczne z prawem Unii – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

17.05.2024

Wyrok TSUE kończy spór dotyczący VAT przy aporcie w zamian za akcje

VAT Prawo europejskie

Podstawę opodatkowania VAT od transakcji wniesienia do spółki aportu w zamian za jej akcje stanowi wartości emisyjna tych akcji, jeżeli strony uzgodniły, że ta wartość stanowi zapłatę za aport – tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 8 maja 2024 r. (sygn. C-214/23) - piszą Barbara Białas i Jakub Śmiałek z ENODO Advisors.

16.05.2024

Istniejące organy nie wystarczą - Polska potrzebuje urzędu ds. sztucznej inteligencji

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w połowie czerwca. W Polsce zakończyły się właśnie prekonsultacje koncepcji projektu ustawy. Jednym z istotniejszych postulatów, który zgłoszono w ich trakcie, jest stworzenie nowego urzędu, który będzie nadzorował rynek. Tym samym tropem poszły Włochy, gdzie prace nad projektem są już zaawansowane.

16.05.2024

ETPCz: Zakaz noszenia islamskiej chusty w szkole nie uderza w wolność religii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że zakaz noszenia widocznych symboli wiary w systemie edukacji belgijskiej Flandrii nie narusza art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczącego wolności religii. Sprawa dotyczyła trzech młodych muzułmanek, które złożyły skargę do Trybunału na to, że nie mogą nosić islamskiej chusty w szkole średniej.

16.05.2024

Jest porozumienie w sprawie dyrektywy FASTER

CIT Prawo europejskie

Ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie dyrektywy FASTER, mającej uregulować kwestię tzw. podatku u źródła. Podmioty inwestujące w innym kraju członkowskim będą mogły przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku, korzystając z elektronicznego certyfikatu rezydencji podatkowej.

15.05.2024

Najważniejsze wyroki podatkowe w 2023 i 2024 roku

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Do najważniejszych orzeczeń podatkowych ostatnich miesięcy należą wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące definicji budowli w podatku od nieruchomości oraz stawki tego podatku na garaże podziemne. Przełomowe znaczenie ma również wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący nieodpłatnego przekazywania prenumeratorom smartfonów lub tabletów.

15.05.2024

Dostęp cudzoziemców do rynku pracy w oddzielnej ustawie - rząd ma plan

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt, który realizuje jeden kamieni milowych, ma m.in. uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom i ograniczyć występujące nadużycia.

14.05.2024

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny, Polska była przeciwko

Prawo europejskie

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła dziś unijny Pakt o Migracji i Azylu. Wcześniej, 9 kwietnia zaakceptował go Parlament Europejski. Wtorkowe Głosowanie w Brukseli kończy proces legislacyjny. Większość regulacji ma obowiązywać od 2026 r. Polska głosowała przeciwko regulacjom paktu wskazując, że w niewystarczającym stopniu wychodzą naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją. Nie zapewniają odpowiedniej równowagi między odpowiedzialnością, a solidarnością.

14.05.2024

Czy funkcjonariusze i żołnierze – sygnaliści zostaną objęci ochroną?

Prawo pracy Prawo europejskie Wojsko Sygnaliści

Prace nad polską regulacją zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. i do tej pory przedstawiono już wiele wersji projektu. W toku dotychczasowych zmagań legislacyjnych pojawiło się sporo problemów. Jednym z nich był zakres podmiotowy polskiej ustawy o sygnalistach. Mimo że katalog podmiotów objętych ochroną gwarantowaną nową regulacją w każdym z dotychczasowych projektów miał charakter otwarty, to przedmiotem żywej dyskusji stała się kwestia włączenia do tego katalogu funkcjonariuszy i żołnierzy – pisze dr Małgorzata Grześków.

14.05.2024

Skargi na wytyczne PKW w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wybory Prawo europejskie

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Sąd Najwyższy przypomina, że Państwowa Komisja Wyborcza może wydawać wytyczne wiążące komisarzy, urzędników wyborczych i komisje niższego stopnia oraz wyjaśnienia dla organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Jak również wytyczne podległym im jednostkom wykonującym zadania związane z przeprowadzeniem wyborów i nadawcom radiowym i telewizyjnym.

12.05.2024

Naruszanie praw autorskich w internecie to nadal problem na dużą skalę

Prawo europejskie Prawo autorskie

Ze względu na błyskawiczny postęp technologiczny, walka z bezprawnie udostępnianymi w sieci treściami to dla twórców przepisów poważne wyzwanie. Część zjawisk nie tylko wymyka się regulacjom prawnym, ale jest także trudna do ścigania przez pokrzywdzonych twórców. Sytuację ma szansę poprawić wdrożenie przez krajowego ustawodawcę unijnych aktów prawnych, które pozwolą m.in. na pociągnięcie do odpowiedzialności konkretnego portalu.

11.05.2024

Luki w prawie restrukturyzacyjnym. Na wdrożenie wciąż czeka dyrektywa drugiej szansy

Spółki Prawo europejskie Upadłość

Ruszyły prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

09.05.2024

Sejm zaczyna pracę nad sygnalistami. Pracodawcy proponują zmiany w ustawie

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W środę, 8 maja, na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Konfederacja Lewiatan popiera cele stawiane przed nową ustawą. Uważa jednak, że projekt wymaga jeszcze kilku zmian, które umożliwią pracodawcom lepsze przygotowanie się do stosowania nowych przepisów.

07.05.2024

295 obwodów za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego poza granicami Polski powstanie 295 obwodów głosowania. Jednak, zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej, to zdecydowanie za mało. PKW wskazuje, że okręgów powinno być niemal dwa razy więcej, bo około 400.

07.05.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i płci sprzeczna z prawem Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Odmowa przez państwo członkowskie uznania zmiany imienia i płci w innym państwie członkowskim jest sprzeczna z prawami obywateli Unii – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zachowują jednak kompetencje w zakresie określenia skutków takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

07.05.2024

PIE: Ponad 60 proc. pracodawców uważa, że elastyczne formy zatrudnienia zwiększają produktywność pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie

Polacy pracują 40,4 godzin tygodniowo, to o 3 godziny dłużej niż średnio w UE i aż o 8 godzin dłużej niż w Holandii, gdzie pracuje się najkrócej w Europie. Jednocześnie mamy o 12 pkt proc. niższy niż średnio w UE udział pracujących w niepełnym wymiarze godzin. W Polsce na niepełny etat pracuje 5 proc. zatrudnionych, podczas gdy średnio w UE – 17 proc. Dużo rzadziej też pracujemy zdalnie – pracę w tej formie świadczy 13 proc. zatrudnionych, przy średniej unijnej wynoszącej 23 proc. Według danych OECD wskaźnik work-life balance tylko w dwóch krajach UE jest niższy niż w Polsce.

06.05.2024

KE chce zakończyć procedurę z art. 7 przeciw Polsce

Finanse publiczne Prawo europejskie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek, że po ponad sześciu latach zamknięta zostanie procedura z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Komisja pozytywnie oceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów.

06.05.2024