Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.

30.09.2019

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.

26.09.2019

Nowe prawo - 100 metrów z każdej strony i nikt nie zablokuje uciążliwego zakładu

Środowisko Budownictwo

Od wtorku 24 września stroną postępowania o wydanie decyzji środowiskowej będzie m.in. właściciel nieruchomościami znajdującej się w odległości 100 m od obiektu. Jeśli więc inwestor postawi uciążliwy zakład na środku odpowiednio dużej działki, nikt z sąsiadów może nie mieć prawa do protestowania przeciwko jego realizacji.

24.09.2019

Bez surowszych i... egzekwowanych kar nie zniknie problem nielegalnych reklam

Samorząd terytorialny Budownictwo

Kary finansowe za umieszczenie reklamy wielkopowierzchniowej niezgodnie z przepisami są potrzebne, żeby walczyć z degradacją przestrzeni i chaosem reklamowym – uważają eksperci. Ich zdaniem kary dyscyplinują, a ważna jest nie tyle ich wysokość, co nieuchronność. Jednak obecnie samorządy rzadko je stosują

16.09.2019

NSA: Trudno podważyć pozwolenie na budowę sprzed 30 lat

Budownictwo

Jeśli nie ma dowodów, że w dniu wydania pozwolenia na budowę w 1985 r. właściciel nie posiadał prawa do nieruchomości, nie można podważyć decyzji. Późniejsze przekształcenie tytułu do nieruchomości nie mogą być podstawą do zakwestionowania tego prawa. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2019

Jednolita stawka VAT ma motywować prosumentów energii

Środowisko Domowe finanse Budownictwo

Sejm ujednolicił stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu tego prawa w życie podatek ten zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. Dotychczas 8 proc. VAT dotyczył tylko własnych domów.

12.09.2019

WSA: Droga wewnętrzna zamiast publicznej miała pozbawić odszkodowania

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisami miejscowego planu nadano drodze status wewnętrznej, ale okoliczności wskazywały na to, że powinna ona być publiczna. Działanie to było w istocie próbą przeniesienia obowiązku realizowania zadania własnego gminy. WSA w Poznaniu uznał, że stanowiło to też próbę obejścia przepisów przyznających rekompensatę właścicielom gruntów za utratę prawa własności.

12.09.2019

Specjalny fundusz poprawi stan budynków z "wielkiej płyty”; będą pieniądze dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wesprą więcej zadań, dotrą też do szerszego grona odbiorców – zdecydował rząd. Dzięki dofinansowaniu będzie można wzmocnić ściany w budynkach z „wielkiej płyty”, zamontować w nich mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii czy przeprowadzić remonty budynków komunalnych.

10.09.2019

NIK: Samowole budowlane poza kontrolą inspekcji

Budownictwo

Inspektorzy nadzoru budowlanego nie prowadzą skutecznych kontroli samowoli budowlanych i warunków technicznych budynków. Są opieszali i nierzetelni - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jej zdaniem to efekt braku pieniędzy i pracowników. Prawnicy dodają, że problemem są również nieprecyzyjne przepisy.

09.09.2019

Przy uwłaszczeniu wynajmujący mieszkanie jest przedsiębiorcą, nawet gdy o tym nie wie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy ustawy przekształceniowej nie są jednoznaczne, szczególnie gdy ktoś wynajmuje mieszkanie. Nawet gdy nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, prawo unijne traktuje go jak przedsiębiorcę. Nieświadomi właściciele lokali dostają pisma, których nie rozumieją. I zastanawiają się, czy mają prawo do bonifikaty przy opłacie za przekształcenie.

09.09.2019

Premier zatwierdził listy - samorządy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań, które będą dofinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Według strony rządowej żadne zadanie nie zostało usunięte, ani nie zmniejszono kwoty, o które wnioskowały gminy i powiaty. Samorządowcy długo czekali na decyzję szefa rządu w tej sprawie.

04.09.2019

Warszawa zapłaci 2,5 mln zł za zablokowanie inwestycji

Budownictwo

Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz firmy budującej hotele odszkodowanie tytułem utraconych korzyści. Stolica zapłaci za bezprawną decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na budowę. To precedensowa sprawa. Sąd uznał, że samorząd nie może uwolnić się od odpowiedzialności tylko dlatego, że decyzja podlega dalszej kontroli.

04.09.2019

Lex deweloper po roku obowiązywania rzadko używany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Badanie Instytutu Metropolitalnego wykazało, że tylko w niewielu miastach inwestorzy postanowili skorzystać z postanowień specustawy mieszkaniowej. Mało wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji złożono, jeszcze mniejszej liczbie nadano bieg. Powód? Rygorystyczne wymagania formalne - pisze Kamil Olzacki z kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści.

04.09.2019

Trwa nabór wniosków o wsparcie społecznego budownictwa czynszowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie społecznego budownictwa czynszowego. Ruszył właśnie nabór wniosków, potrwa do 30 września.

02.09.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić budowę szybkiego internetu

Budownictwo Nowe technologie

Lepszy zasięg w telefonie, szybki internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma - to skutki, które ma przynieść nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do tej regulacji i teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

31.08.2019

Gminy wciąż bez wieści, czy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo

W najbliższych dniach ma się rozstrzygnąć, które samorządy otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządowcy wciąż czekają na decyzję premiera w tej sprawie i są już prawie pewni, że nie zdążą przeprowadzić przetargów i wydać środków w terminie. Proszą też o większą transparentność podziału.

29.08.2019

NSA: Wznowienie postępowania w sprawie budowy elektrowni wiatrowej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Z chwilą wejścia w życie ustawy o elektrowniach wiatrowych mogły powstać ograniczenia w zagospodarowaniu terenów sąsiednich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie można wykluczyć kumulacji wzajemnego oddziaływania projektowanej elektrowni z obecnie istniejącą elektrownią wiatrową, więc wznowienie postępowania było zasadne - dodał.

27.08.2019

Podkarpackie mieszkania plus startują w Dębicy

Budownictwo

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Dębicy powstanie 201 mieszkań o średnim metrażu około 50 metrów kwadratowych. To szansa dla miasta - wymienionego na liście Polskiej Akademii Nauk - jako zagrożonego utratą funkcji gospodarczych.

26.08.2019

SN: Gwarancję trzeba wypłacić na pierwsze wezwanie

Prawo cywilne Budownictwo

Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.

26.08.2019
Prawo.pl