Prawo.pl

Pozew zbiorowy przy frankach kusi, ale sukces mało prawdopodobny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty Kredyty frankowe
Coraz więcej frankowiczów decyduje się na drogę sądową. Zachęcają ich to tego nie tylko wyroki TSUE, ale też rekordowe raty. Do indywidualnej walki w sądzie zniechęcają natomiast koszty, choćby te związane z pracą pełnomocnika. Pozwy grupowe mogłyby być rozwiązaniem, ale - jak pokazuje praktyka sądowa - w sprawach "frankowych" zupełnie się nie sprawdzają. Lepszym pomysłem - w ocenie prawników - byłoby łączenie indywidualnych spraw do wspólnego rozpoznania.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
28.09.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty Kredyty frankowe
Jeszcze przed wejściem w życie obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe powinny zmienić umowy z klientami - radzą eksperci. Należy w nich doprecyzować m.in. zakres obowiązków klientów i terminy potwierdzania np. faktur zakupowych. W przypadku, gdy biuro zgodzi się wystawiać faktury w KSeF za klienta, kluczowa staje się kwestia odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości, w tym puste faktury.
Monika Pogroszewska
28.09.2023
VAT KSeF
Na niektórych stronach internetowych Natural Pharmaceuticals oferował darmową próbkę suplementu diety. Gdy konsument klikał, żeby potwierdzić chęć jej otrzymania, niemal natychmiast pojawiało się kolejne okno z podobnym komunikatem, który nie dotyczył jednak darmowej próbki, ale rocznego płatnego zapasu produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK ukarał firmę. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką. Zarząd Natural Pharmaceuticals nie zgadza się z zarzutami tego urzędu.
Ret
27.09.2023
Rynek i konsument
Zmiana wymiaru czasu pracy nie wpływa na korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej, jeżeli pracownik realizuje je w dniach – udzielane jest nadal na pełne dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy. Już jednak przy wykorzystywaniu zwolnienia w godzinach należy dokonać przeliczenia w proporcji do wymiaru czasu pracy, przy czym w nowym wymiarze godzin uwzględnić należy wykorzystane już godziny zwolnienia przy dotychczasowym wymiarze etatu. Więcej na ten temat w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
27.09.2023
Prawo pracy
Inwestorzy oraz właściciele nieruchomości na terenach nie objętych miejscowymi planami zaczynają masowo składać wnioski o wydanie warunków zabudowy. Dzięki temu mogą jeszcze skorzystać ze starych, bardziej korzystnych zasad i, co najważniejsze, ich warunki będą bezterminowe. Obowiązująca od 24 września reforma planistyczna wprowadza nowe, mniej korzystne reguły wydawania tych decyzji. Są one też terminowe. Daje jednak czas na stosowanie starych zasad do czasu uchwalenia planu ogólnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Interpretacje podatkowe nie tylko coraz trudniej uzyskać, ale skarbówka może nieoczekiwanie zmienić wydane już stanowisko. Od początku roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu już 99 interpretacji, po kilku latach od ich wydania. Problemu nie ma, jeśli jest to zmiana na korzyść - można wtedy odzyskać nadpłacony podatek. Jednak w przypadku zmiany na niekorzyść, konieczna może być dopłata.
Monika Pogroszewska
27.09.2023
Ordynacja CIT PIT VAT
42 proc. biur rachunkowych nie podjęło jeszcze żadnych przygotowań do wdrożenia KSeF. Niedostatecznie przygotowanych czuje się 35 proc. biur. 20 proc. deklaruje gotowość z zastrzeżeniem, że wciąż poszukiwane są nowe informacje na temat KSeF, a tylko 2,5 proc. - pełną gotowość - wynika z badania Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR). Ministerstwo Finansów zapowiada, że w IV kwartale 2023 r. udostępni wszystkie akty wykonawcze i dokumentację techniczną dotyczącą KSeF.
Monika Pogroszewska
26.09.2023
VAT KSeF
Dokonując sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą biletomatów, można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej. Ważne, zdaniem dyrektora KIS, są ewidencja i dowody dokumentujące transakcje, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła zapłata.
Monika Pogroszewska
26.09.2023
VAT Rachunkowość
Prowadzący firmy przy zachodniej granicy są zaniepokojeni zapowiedziami Niemiec, dotyczącymi przywrócenia kontroli granicznych. Wielu przedsiębiorców ze Szczecina mieszka bowiem w Niemczech, wielu też pracowników z Polski pracuje u naszych sąsiadów, a czasem osoby z Niemiec dojeżdżają do Polski - twierdzi Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i apeluje do władz rządowych i samorządowych o pilne nawiązanie dialogu ze stroną niemiecką w sprawie wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
Ret
26.09.2023
Prawo gospodarcze
W trakcie fuzji i przejęć dochodzi do połączenia zespołów, procesów organizacyjnych, sposobów pracy, wizji i kultur firm będących w procesie integracji. Skuteczni inwestorzy są świadomi złożoności procesu integracji i już na etapie poszukiwania firm do przejęcia zwracają uwagę na kwestię zasobów ludzkich, w kontekście celów transakcji. Kluczowa jest również umiejętność zarządzania nimi podczas każdego etapu transakcji.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2023
Prawo pracy Spółki
Bardzo trudno jest frankowiczom-przedsiębiorcom, procesującym się z bankami o ustalenie nieważności umowy kredytu o zabezpieczenie, polegające na wstrzymaniu spłaty rat. Pojawiły się już jednak pierwsze takie postanowienia. Sytuacja wielu przedsiębiorców niewiele różni się od tej, w której znaleźli się konsumenci.
Regina Skibińska
26.09.2023
Banki Kredyty frankowe
Rząd przez prawie pięć lat nie uporał się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, tymczasem już wkrótce Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść naszym rynkiem pracy. Równa płaca kobiet i mężczyzn, wspólne w UE zasady kształtowania płacy minimalnej, prawo pracownika do bycia offline czy zmiany w telepracy to tylko niektóre przykłady. Pierwsze z nich mamy wdrożyć już do 15 listopada 2024 roku.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Ustawodawca nie przewidział w przepisach możliwości odmowy przez osobę wezwaną do złożenia wyjaśnień. Inaczej jest jednak w przypadku oświadczeń. Różnica pomiędzy wyjaśnieniami a oświadczeniami składanymi w postępowaniu wyjaśniającym niesie za sobą istotne konsekwencje prawne. W odniesieniu do oświadczeń ustawodawca przewidział rygor odpowiedzialności karnej z art. 233 par. 1 kodeksu karnego - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.
Klaudia Lewandowska
26.09.2023
Prawo gospodarcze Finanse

Nie zawsze można unieważnić przetarg z uwagi na dalsze, nieuzasadnione procedowanie

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Artykuł 256 ustawy Prawo zamówień publicznych nie jest wytrychem do unieważniania postępowań, jak niekiedy chcieliby to widzieć zamawiający czy wykonawcy. Z jego stosowaniem trzeba uważać, a orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej nie jest w tym zakresie w pełni jednoznaczne. Przepisy budzą sporo wątpliwości, pojawiają się też próby ich nadużywania.
Zofia Jóźwiak
26.09.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Pracownicze pogramy motywacyjne oparte o realizację instrumentów finansowych mogą być opodatkowane korzystną stawką 19 proc., dopiero w momencie ich realizacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd zakwestionował stanowisko fiskusa, który chciał do 32 proc. PIT już w monecie ich wypłaty. Zdaniem ekspertów wyrok może przywrócić popularność tych programów.
Monika Pogroszewska
26.09.2023
PIT Prawo gospodarcze Finanse
Ministerstwo Finansów podnosi preferencyjną marżę obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji. Oprocentowanie obligacji 1-rocznych wyniesie 6,50 proc., 2-letnich 6,75 proc. pomimo obniżenia stopy referencyjnej NBP do 6,00 proc. - poinformował resort w poniedziałek.
Monika Pogroszewska
25.09.2023
Finanse publiczne Finanse

Zasoby ludzkie w VAT FE

CIT Prawo europejskie
Określenie, czy podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego kraju bywa skomplikowaną kwestią. Konieczne jest przy tym uwzględnienie wielu przesłanek, które mogą rodzić liczne wątpliwości interpretacyjne. W zakresie oceny zaplecza personalnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy podmiot zagraniczny zatrudnia bądź kontroluje zasoby ludzkie znajdujące się w Polsce - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.
Weronika Sydow
25.09.2023
CIT Prawo europejskie
24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Eksperci mówią wprost - to będzie rewolucja. Nowe regulacje oznaczają wiele dodatkowej pracy dla jednostek samorządu terytorialnego, a także większe nakłady na dostosowanie się do nowelizacji. Nowe regulacje dotkną każdego, kto planuje budowę.
Zofia Jóźwiak
25.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Wzmożone zainteresowanie pracodawców dobrostanem pracowników ma swoje realne przyczyny. Ponad 90 proc. osób zatrudnionych uważa, że menedżer powinien choć częściowo odpowiadać za ten obszar, a więcej niż co trzecia ankietowana osoba poważnie rozważa zmianę pracy na taką, która lepiej wpływałaby na jej samopoczucie - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Po 13 latach zakończył się proces w sprawie opłaty reprograficznej. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał firmie Sony wypłatę 576 tys. zł zaległej opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. To ważny wyrok ze względu na to, że sąd zdecydował się stwierdzić, że smartfony, tablety czy notebooki podlegają obowiązkowi opłat
Ret
25.09.2023
Nowe technologie
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli zwalczać takie nadużycia, jak generowanie sztucznego ruchu, smishing, CLI spoofing czy nieuprawniona zmiana informacji adresowej. Natomiast dostawcy poczty elektronicznej, dla co najmniej 500 tys. użytkowników lub podmiotów publicznych, będą stosowali mechanizm uwierzytelnienia poczty elektronicznej. To wszystko ma sprawić, że nadużyć w internecie będzie mniej.
Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
25.09.2023
Rynek Prawo gospodarcze

Specustawa na problemy z jakością wody w Odrze

Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne
Ponad 9,65 mld zł przeznaczy rząd na rewitalizację dorzecza rzeki Odry. Usprawnione zostaną procedury administracyjne dla tych inwestycji – przewiduje ustawa o rewitalizacji rzeki Odry. Postanie też nowa służba – Inspekcja Wodna, a także nowy system stawek opłat za korzystanie przez przedsiębiorców ze środowiska.
Robert Horbaczewski
25.09.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne

Resort ukrywa liczbę kobiet, którym ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe i macierzyńskie

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Czy ZUS narusza prawa kobiet, wstrzymując wypłatę zasiłku chorobowego w czasie ciąży i zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka? Posłowie uważają, że tak. Ministerstwo Rodziny twierdzi natomiast, że działania Zakładu nie są nakierowane na żadną określoną grupę ubezpieczonych, w tym na pewno nie na kobiety w ciąży. Resort nie podał jednak liczby pań, którym w latach 2015-2022 została wstrzymana wypłata świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Mały przedsiębiorca, który rozwiązuje terminową umowę dostawy prądu, musi liczyć się z tym, że zapłaci karę za jej zerwanie. Unijna dyrektywa go nie obroni. Przepisy krajowe, przewidujące sankcje, nie są bowiem sprzeczne z unijnymi uregulowaniami dającymi prawo łatwej zmiany dostawcy. Do takich wniosków doszedł ostatnio rzecznik generalny TSUE. To zła wiadomość dla firm.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2023
Prawo gospodarcze Energetyka
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy twierdzą, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie. Rząd nie doszacował kosztów reformy, co uderzy w budżety gmin. Ceny opracowania planów rosną, a widoków na unijne pieniądze z KPO - brak.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
25.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Na polskim rynku rośnie świadomość związana z odpowiedzialnością członków zarządu i rad nadzorczych za potencjalne szkody wyrządzone podczas pełnienia funkcji zarządczych lub nadzorczych. Coraz powszechniejsza staje się też wiedza o tym, że polisy D&O (Directors and Officers Liability) nie są domeną spółek Skarbu Państwa - pisze Katarzyna Petruczenko, wspólniczka zarządzająca w kancelarii Rö, radca prawny.
Katarzyna Petruczenko
25.09.2023
Spółki
W rozliczeniu za 2022 r. z ulgi IP Box skorzystało 6017 podatników PIT oraz 172 rozliczających CIT. W poprzednich latach było ich odpowiednio 7010 i 156. Większość beneficjantów to programiści. Firmy z innych branż często rezygnują z preferencji, ponieważ nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. Od czterech lat czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów.
Monika Pogroszewska
25.09.2023
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rząd zapowiada wydanie nowego rozporządzenia określającego procedury oraz usługi, w których dokument elektroniczny oraz certyfikat mogą być wykorzystywane do stwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny. Dane, funkcjonujące pod nazwą Diia.pl i Diia.pl dzieci, pochodzą z rejestru publicznego, którego administratorem jest minister ds. informatyzacji. Dlatego osoba weryfikująca tożsamość ma mieć pewność w zakresie ich pochodzenia.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2023
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Ukraina
Bezumowne korzystanie z nieruchomości to właściwie każda sytuacja, w której ktoś korzysta z danej nieruchomości – gruntowej lub lokalowej – bez zgody jej właściciela. W takich przypadkach właścicielowi przysługuje szereg roszczeń, które może on dochodzić na drodze polubownej lub postępowania sądowego.
Konrad Dyda
23.09.2023
Budownictwo
Sąsiad budującego nielegalnie ma prawo ujawnić jego nieprawidłowe postępowanie, jak i wadliwe działania nadzoru budowlanego. Postawa obywatelska nie może być jednak dla niego źródłem zarobku. Domagać się dla siebie pieniędzy można jedynie, gdy jest się pokrzywdzonym, a urzędnicy rażąco złamali przepisy.
Michał Kosiarski
23.09.2023
Nieruchomości