Z powodu afery wizowej Niemcy zapowiadają przywrócenie kontroli granicznych. Niepokoi to Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. 

- Jesteśmy zwolennikami otwartych granic, a w ostatniej dekadzie skupialiśmy się na prowadzeniu polityki pogranicza polsko-niemieckiego w sposób otwarty. Wielu przedsiębiorców ze Szczecina mieszka w Niemczech, wielu pracowników z Polski pracuje u naszych sąsiadów, a czasem osoby z Niemiec dojeżdżają do Polski. Kontrole na granicy świadczą o braku zaufania miedzy naszymi krajami, a my w ostatnich latach skupialiśmy się właśnie na wypracowaniu otwartej, równej i partnerskiej współpracy. Oczekujemy, że przedsiębiorcy i pracownicy będą mogli swobodnie przemieszczać się do swoich domów i do swojej pracy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 

Nowość
Publiczne prawo gospodarcze
-20%
Nowość

Tomasz Długosz, Krzysztof Oplustil

Sprawdź  

Cena promocyjna: 71.2 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.2 zł


Kontrole na granicy są rozwiązaniem ostatecznym

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy z Polską i z Czechami. Oznaczałoby to komplikacje w swobodnym przejeździe pracowników z Niemiec i do Niemiec. Również trudniej byłoby osobom mającym swoje domy po niemieckiej stronie granicy – a takich jest coraz więcej. Jak mówi prezes północnej izby, procedury nie muszą obejmować kontroli wszystkich samochodów przekraczających granicę, ale póki co mamy za mało informacji na temat planów niemieckiego MSW, a zapowiedzi z ubiegłego tygodnia budzą niepokój.

Czytaj też w LEX: Roszkowski Filip, Ulmann Kamila, Reakcja inwestorów giełdy hiszpańskiej na zamknięcie granic. Weryfikacja za pomocą metodyki analizy zdarzeń >

- Apelujemy do władz rządowych i samorządowych o pilne nawiązanie dialogu ze stroną niemiecką w sprawie wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, dotyczących szczelności granicy Polska-Niemcy. Każdego dnia setki przedsiębiorców przekraczają granicę nieopodal Szczecina. System kontroli mógłby wiązać się z paraliżem w relacjach biznesowych. Pamiętajmy również, że codziennie setki pracowników z Polski jadą do pracy w Niemczech i setki osób z Niemiec przyjeżdżają do Polski. Jesteśmy zaniepokojeni zapowiedziami strony niemieckiej i uważamy, że kontrole na granicy są rozwiązaniem ostatecznym – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Kontrole na granicy są przejawem braku zaufania i cofają nas w relacjach z naszym sąsiadem. Chcielibyśmy tego za wszelką cenę uniknąć. Pamiętamy trudny czas pandemii i poważne konsekwencje dla zachodniopomorskiej gospodarki wynikające z kontroli granicznych – dodaje Hanna Mojsiuk.

Czytaj też w LEX: Kurzępa Bolesław, Karnoprawne aspekty ochrony polskiej granicy państwowej. Wykroczenia graniczne >

Eksperci nie mają wątpliwości, że wprowadzenie kontroli granicznych spowoduje komplikacje w przepływie pracowników na polsko-niemieckim pograniczu. Wszystko będzie zależeć od intensywności kontroli.

- Wprowadzenie kontroli przez stronę niemiecką na granicy z Polską wydaje się być przesądzone – mówi mec. Rafał Malujda, ekspert ds. spraw transgranicznych, współpracujący z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie. - Unia musi wypracować jakiś spójny kierunek polityki migracyjnej i w tym zakresie znajdujemy się w punkcie zwrotnym, a kontrole graniczne są jednym tylko jednym z refleksów tego zagadnienia – dodaje mec. Malujda.

Z jego obserwacji wynika, że kontrole, chociażby na granicy w Lubieszynie, nasiliły się w ostatnich miesiącach ze strony niemieckiej, jednakże również nie spowodowały zatoru komunikacyjnego.  - Miejmy nadzieję, że taka praktyka utrzyma się po wprowadzeniu już regularnych kontroli. Jak pokazał kryzys covidowy, jest wiele grup zawodowych, które nie mogą pracować zdalnie, a opóźnienia utrudnienia w przekraczaniu granicy spowodowałyby chyba największe negatywne skutki w pasie przygranicznym dla strony niemieckiej, po której to stronie duża liczba zatrudnionych osób, to osoby dojeżdżające do pracy codziennie z Polski. Patrząc bardziej globalnie, zakłócenia w łańcuchu dostaw również nie byłyby pożądanym zjawiskiem, dlatego też warto, aby strona polska włączyła się w aktywne ustalenia ze stroną niemiecką, tak aby minimalizować ryzyka w tym zakresie – kwituje Rafał Malujda.

Czytaj też w LEX: C-143/22, Skutki przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych: wydanie decyzji o odmowie wjazdu w trakcie zatrzymania przy granicy wewnętrznej, ASSOCIATION AVOCATS POUR LA DÉFENSE DES DROITS DES ÉTRANGERS (ADDE) I IN. PRZECIWKO MINISTRE DE L'INTÉRIEUR - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości >