Prawo.pl
Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa będą musiały publicznie ujawnić sprawozdania dotyczące podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach - stanowi tak nowelizacja ustawy o rachunkowości, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dane będą podawane oddzielnie dla wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz tzw. rajów podatkowych, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność.
Monika Pogroszewska kn/pap
16.04.2024
Rachunkowość Finanse
We wtorek w Szkole Głównej Handlowej odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland. Eksperci dyskutowali o najbardziej aktualnych tematach ze świata rynku kapitałowego. Jednym z istotniejszych zagadnień poruszanych w trakcie konferencji był wpływ regulacji ESG na przyszłość spółek i wyzwań stojących w związku z tym przed zarządem. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
16.04.2024
Środowisko Prawo gospodarcze ESG
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może stanowić przestrogę dla zagranicznych inwestorów, by odpowiednio szybko przewidywali powstanie obowiązku podatkowego w Polsce. NSA orzekł, że termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania rozpoczyna się od momentu, gdy podatnik osiągnie pierwszy przychód w Polsce, a nie od momentu utworzenia w Polsce zakładu podatkowego.
Szymon Łabędzki
16.04.2024
PIT
Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co zaoszczędzi im czasu. Nie będą musiały za każdym razem, gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Certyfikaty nie będą jednak obowiązkowe - przedsiębiorcy sami zdecydują, czy się o nie ubiegać. Raczej nie będą powszechnie używane.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.04.2024
Zamówienia publiczne
Do sfery cyfrowej przenosimy kolejne elementy życia społecznego i gospodarczego. Nie jest to jednak takie proste. Po drodze pojawiają się różnego typu problemy. Remedium na chaos w przepisach i standardach ma stanowić unijne rozporządzenie eIDAS2, które wprowadzi m.in. Europejski Portfel Cyfrowej Tożsamości. Czy czeka nas rewolucja w bezpieczeństwie i efektywności transakcji online - zastanawia się Michał Tabor i Artur Miękina, eksperci Związku Cyfrowa Polska.
Michał Tabor Artur Miękina
16.04.2024
Nowe technologie
Wiele przepisów w projekcie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wymaga doprecyzowania i uzupełnienia. Chodzi m.in. o kwestie dotyczące zakresu spraw, za które odpowiadać będą prezesi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej – uważa Konfederacja Lewiatan.
Ret
16.04.2024
Administracja publiczna
Udział kobiet w radach nadzorczych i zarządach nadal pozostaje za niski, a tempo zmian jest zbyt wolne. Najnowsza edycja raportu firmy doradczej Deloitte wskazuje, że liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce wzrosła jedynie o 2 punkty procentowe między 2021 r. a 2023 r. Na prawie 400 zbadanych rad nadzorczych w składzie aż 120 z nich występuje tylko jedna kobieta. Sytuacja nie wygląda lepiej w zarządach. W 103 spółkach w zarządzie zasiada tylko jedna kobieta, a jedynie 19 ma prezeskę.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Spółki Rynek pracy
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wystąpiła o reasumpcję decyzji Rady Ministrów z 2 kwietnia 2024 r. w sprawie projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Powodem są zmiany w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Prawnicy nie kryją zaskoczenia. Przyznają, że to są niezwykle rzadkie przypadki. I choć chwalą MRPiPS, że błędów nie zamiata pod dywan, to zwracają jednak uwagę na to, że resort nie oszacował skutków wdrożenia ustawy.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Przez ponad rok jak bumerang powracał temat prejudykatów w sprawach konsumenckich, których wprowadzenie zaproponowano również w drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy dotyczącej postępowań grupowych. I choć teoretycznie pierwotna propozycja została doprecyzowana, wątpliwości nadal były poważne - z naruszeniem konstytucyjnego prawa do sądu włącznie. Prawnicy uważają, że przepis powinien zostać całkowicie wyrzucony z projektu na kolejnych etapach. I wygląda na to, że urząd ich posłuchał, bo właśnie opublikowano trzecią wersję projektu.
Inga Stawicka
16.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych. A ich niedostosowanie niesie ze sobą ryzyko sankcji na gruncie kodeksu karnego skarbowego – pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.
16.04.2024
CIT Doradca podatkowy
We wrześniu 2023 roku weszła w życie duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe przepisy tej ustawy, które nadal budzą duże emocje i wątpliwości interpretacyjne. Czy nadal można powoływać się na potencjalne przeznaczenie nieruchomości - zastanawia się Marek Foryś, radca prawny.
Marek Foryś
16.04.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze podatku liniowego - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok może mieć istotne znaczenie dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a system CEIDG przypisał im rozliczenie według skali. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniało wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem.
Monika Pogroszewska
16.04.2024
PIT Doradca podatkowy
Już 16 kwietnia odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland, w trakcie której zostaną poruszone najbardziej aktualne tematy ze świata rynku kapitałowego a uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.
Ret
15.04.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy będą musieli wyraźnie oznaczać, ile cukru znajduje się w soku, a także to, ile owoców wykorzystano do zrobienia dżemu lub marmolady. Konsumentom ma być również łatwiej odszukać kraj pochodzenia miodu. To zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w ramach zmiany tzw. "dyrektyw śniadaniowych". Wynikają one z aktualnych problemów obserwowanych na rynku żywności.
Inga Stawicka
15.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nadchodzące zmiany w przepisach dotyczących korzyści dla społeczności lokalnych z nowych elektrowni wiatrowych są niedopracowane, ryzykowne dla rozwoju OZE i w obecnym stanie prawnym oraz technologicznym, praktycznie niemożliwe do wdrożenia. Dlatego Rada OZE Konfederacji Lewiatan proponuje dyskusję nad rozwiązaniem alternatywnym.
Ret
15.04.2024
Energetyka
Wiele firm i organizacji, mimo braku bezpośredniego obowiązku prawnego, już implementowało procedury sygnalizacyjne albo się do tego przymierza. Są też takie, zwykle te mniejsze, które podchodzą do tego jak pies do jeża. Zarządy wiedzą, że wkrótce będą musiały zapewnić pracownikom kanały do zgłoszeń sygnalizacyjnych, ale traktują to jako problem, a nie szansę - pisze Robert Socha, prawnik specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie”.
Robert Socha
15.04.2024
Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Począwszy od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, prowadzące pozarolniczą działalność lub korzystające z ulgi na start, mogą korzystać z ulgi do obniżenia rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Co to jest komisja socjalna?

Prawo pracy Finanse
Odpowiedź na to zwięzłe pytanie jest bardzo trudna, albowiem sięga podstawowych zagadnień z zakresu prawoznawstwa. Zapewne z tego powodu czytelnik nie znajdzie na nie precyzyjnej odpowiedzi. Pomijam oczywiście powszechne wypowiedzi, z których wynika, że powoływanie komisji jest wręcz oczywiste, a które nie zawierają prawniczego uzasadnienia. Komisja to więc dość często występujący, lecz nie do końca zrozumiany „byt”. Tymczasem odpowiedź na pytanie postawione w tytule ma istotne znaczenie praktyczne – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.
Arkadiusz Sobczyk
15.04.2024
Prawo pracy Finanse
Ulga na badania i rozwój (B+R) obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze niezależnie od tego, kto je świadczy. W projekcie ustawy deregulacyjnej Ministerstwo Rozwoju chce znieść wymóg nabywania tych usług wyłącznie od jednostek naukowych. Przedsiębiorcy będą też mogli odliczyć koszty przeglądu aparatury badawczej i specjalistycznego transportu. Według ekspertów to korzystne zmiany, które pozwolą więcej zaoszczędzić.
Monika Pogroszewska
15.04.2024
CIT PIT
Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.
Katarzyna Niemiec
13.04.2024
Nieruchomości
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą oszczędności i dbają o swoje zdrowie? Odpowiedź daje raport o pokoleniu Z stworzony przez pokolenie Z.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Nie podlegają egzekucji przedmioty służące wykonywaniu praktyk religijnych. Dotyczy to zarówno figurki Matki Boskiej, jak i szabasowej menory. Co jednak, gdy są one ze szlachetnych kruszców, takich jak złoto czy srebro, a w związku z tym posiadają dużą wartość materialną? Czy wówczas powinny wchodzić do masy upadłości - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
13.04.2024
Finanse Restrukturyzacja Egzekucja
Sądy orzekają o nieważności umów spłaconych kredytów frankowych, a kredytobiorcy odzyskują nadpłacone pieniądze. Wielu frankowiczów wciąż jednak nie podjęło jeszcze żadnych działań w celu unieważnienia swojej umowy kredytowej i odzyskania nadpłaconych pieniędzy. Tymczasem można wystąpić do sądu w tej sprawie nawet po wielu latach.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.04.2024
Banki Kredyty frankowe
Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.
Marek Sondej
13.04.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Resort rozwoju zachęca wszystkich - ale w szczególności przedsiębiorców - do zapoznania się z polską wersją językową przewodnika Komisji Europejskiej po Taksonomii UE. Tłumaczenie jest wynikiem prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Do tej pory dokument były dostępne jedynie w języku angielskim.
Inga Stawicka
12.04.2024
Środowisko Prawo europejskie
O przyjęcie tylko tych przepisów, które są wymagane przez unijną dyrektywę dotyczącą prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (DSM) oraz uwzględnienie w dalszych pracach nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim specyfiki generatywnej sztucznej inteligencji - apeluje Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan.
Ret
12.04.2024
Nowe technologie
Ministerstwo Infrastruktury chce przyspieszyć o pół roku zmiany w systemie monitorowania przewozu towarów wrażliwych SENT. Celem jest skuteczniejsza kontrola zezwoleń dotyczących międzynarodowego transportu drogowego. Przepisy o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, wejdą w życie 1 lipca 2024 r., a nie - jak planowano - 1 stycznia 2025 r.
Monika Pogroszewska
12.04.2024
Warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwaniem, bo z badania Pracuj.pl wynika, że aż 33 proc. ogółu badanych i 73 proc. respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Co więcej, 58 proc. z najstarszej grupy wiekowej nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co może świadczyć o tym, że potencjalne zmiany, jeśli będą konieczne, mogą nie być łatwe.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Różnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej przez pracodawcę może być elementem funkcjonującego w firmie systemu motywacyjnego. Nie wszyscy pracodawcy mogą jednak skorzystać w pełni z takiej opcji. Określając zasady różnicowania wpłat dodatkowych, pracodawca powinien także pamiętać o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracodawca nie może także różnicować wpłaty dodatkowej w zależności od podstawy zatrudnienia.
Małgorzata Jankowska
12.04.2024
Prawo pracy Finanse PPK
W warszawskim wydziale frankowym jest obecnie "na biegu" ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Dodatkowo każdego dnia wpływa tu ok. 1000 pism. Skutkiem jest długi czas oczekiwania, nie tylko na pierwsze rozprawy, ale nawet na zabezpieczenie spłaty rat kredytu, a także... sędziowskie wnioski o przeniesienie. MS widzi problem i chce postawić m.in. na digitalizację i kolejne etaty. A prawnicy podkreślają, że czas zastanowić się nad przyszłością wydziału.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2024
Wymiar sprawiedliwości