Prawo.pl
KNF właśnie opublikowała liczący w sumie ponad 200 stron dokument określający kryteria oceny członków zarządów i rad nadzorczych wybranych instytucji finansowych. Urząd radzi szybko się z nim zapoznać i wdrożyć. Ostrzega też, że pracuje nad metodykami dla kolejnych sektorów i stanowisk.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Spółki Finanse Compliance Kontrola zarządcza
Kancelaria WN Legal Wątrobiński Nartowski wkrótce złoży do sądu pozew przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za aferę GetBack. Grupę, która poszłaby tym tropem zbiera stowarzyszenie poszkodowanych obligatariuszy. Podobnego pozwu nie wyklucza też kancelaria Drzewiecki Tomaszek. To efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli o aferze GetBack.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Specyfika sieci 5G wymaga przygotowania odrębnych środków bezpieczeństwa i integralności sieci - uważa Ministerstwo Cyfryzacji, które skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa tego systemu. Chodzi o identyfikowanie zagrożeń, ocenę prawdopodobieństwa oddziaływania tych zagrożeń na bezpieczeństwo
Krzysztof Sobczak
28.01.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze
W programie Inteligenty Rozwój uruchomionych ma zostać 17 konkursów, a w Programie Polska Wschodnia planowane są cztery nowe nabory. Osoby młode będą się mogły starać o 23 tys. złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
Małe i średnie firmy Finanse
Od 25 maja 2018 roku, czyli wejścia w życie RODO do końca listopada 2019 roku do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło ok. 10 500 skarg. Jego prezes nałożył osiem kar, z czego trzy nie są publicznie dostępne. W innych krajach UE liczba kar również nie przekracza dziesięciu, z wyjątkiem Niemiec, gdzie nałożono 58 kar.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
RODO
Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.
Krzysztof Koślicki
28.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Koszty zakwaterowania pracowników za granicą, które ponosi pracodawca są przychodem i wchodzą w skład podstawy składek - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Wydanie interpretacji przez organy administracyjne w tej samej sprawie nie blokowały postępowania przed sądem - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.01.2020
Ubezpieczenia społeczne
Większość banków w Polsce pracuje nad przejściem do chmury, czyli zastąpieniem własnych serwerów zewnętrznymi, pozwalającymi zdalnie przechowywać i przetwarzać dane. Z najnowszych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego wynika jednak, że powinny zacząć od rozważenia oferty Operatora Chmury Krajowej.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
Prawo AI Finanse Compliance
Osoby pracujące nad nowymi technologiami dla branży prawnej twierdzą, że ich rozwój blokuje nie brak funduszy, ale opór i niechęć prawników. Wielu albo postrzega nowe rozwiązania jako zagrożenie, albo nie wie, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać. Ich podejście może się zmienić dzięki LEX Hub, platformie, która integruje twórców i użytkowników LegalTech.
Jolanta Ojczyk
28.01.2020
Prawnicy LegalTech
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Getin Noble Bank zawiera niedozwolone klauzule we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego i nałożył na bank 13,5 miliona złotych kary. Zakazał też ich stosowania.
Jolanta Ojczyk
27.01.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe

Ekonomiści: Atak na sądy hamuje inwestycje

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Działania Zjednoczonej Prawicy podporządkowania sądów większości parlamentarnej szkodzą także gospodarce - alarmuje Towarzystwa Ekonomistów Polskich. I wskazuje konkretnie: atak na praworządność jest jedną z przyczyn załamania stopy inwestycji w Polsce po 2015 roku.
Krzysztof Sobczak
27.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Czy wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką zawsze pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki? - zastanawia się radca prawny Bartosz Sierakowski z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. I dodaje, że na odpowiedź jeszcze trochę poczekamy, ponieważ Sąd Najwyższy w miniony piątek skierował to zagadnienie do oceny w powiększonym składzie.
Bartosz Sierakowski
27.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sprawdziliśmy, jak teraz działa Lex Uber. Policja skontrolowała już 140 kierowców, 27 grozi nawet 20 tys. zł kary za łamanie przepisów. Liczba wniosków o uzyskanie licencji na nowych zasadach jest niewielka, bo trudno zarejestrować auto jako taxi. Wszystko dlatego, że minister finansów blokuje rozporządzenia określające zasady działania aplikacji mobilnej.
Jolanta Ojczyk
27.01.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów zapowiada dużą reformę postępowania podatkowego. Po zmianach podatnicy swoje sprawy będą mogli załatwiać w dowolnym urzędzie skarbowym. Ma to ułatwić kontakty z fiskusem. Może się jednak okazać, że w przypadku kontroli trzeba będzie jechać z dokumentami na drugi koniec Polski.
Krzysztof Koślicki
27.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
20 lutego odbędzie się specjalne spotkanie Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu - zapowiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jak podkreślił, konieczna będzie gotowość wszystkich krajów członkowskich do kompromisu.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Finanse publiczne Prawo europejskie
Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Skala deepfake’ów niebezpiecznie rośnie. Mogłoby się wydawać, że wideo z Markiem Zuckerbergiem osiągnęło szczyt możliwości tej technologii, w rzeczywistości nie potrafimy jednak nawet przewidzieć jej dalszego rozwoju. W Chinach i USA uchwalono przepisy, które mają pomóc walczyć z takimi przeróbkami
Wasilewski Piotr Weronika Lenart
25.01.2020
Prawo AI
Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Termin przyjmowania zgłoszeń do III edycji konkursu Liderzy zmian w ochronie zdrowia został przedłużony. Jak informują organizatorzy, zrobiono to na prośbę uczestników, którzy mają teraz do 7 lutego 2020 r. czas na zgłaszanie kandydatów i przygotowanie niezbędnych dokumentów.
Krzysztof Sobczak
24.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.
Krzysztof Koślicki
24.01.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Pracownik nie musi wykonywać pracy dla firmy po wyczerpaniu terminu wypowiedzenia - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i uchyliła wyrok sądu II instancji. Teraz należy precyzyjnie określić, czy pracodawcy należy się odszkodowanie i czy istniał związek przyczynowy między powstałą szkodą a zaniechaniem pracownika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.01.2020
Prawo pracy

Sejm za nowelą ustawy o Bazie Danych Odpadowych

Samorząd terytorialny Środowisko
Parlament skończył prace nad zmianami w ustawach dotyczącymi Bazy Danych o Odpadach. Teraz czekają tylko na podpis prezydenta. Firmy zyskają prawo prowadzenia papierowej ewidencji odpadów do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto terminy sprawozdawczości za 2019 rok zostały co do zasady wydłużone do połowy 2020 roku.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o działach administracji, która przewiduje kompetencje dla ministrów - klimatu i aktywów państwowych. Utworzenie nowych działów ma związek z dostosowaniem struktury administracji rządowej do nowych zadań. Akt trafi teraz do Senatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
W czwartek 23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację, która zmieniaponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk
23.01.2020
Budownictwo
Posłowie nie zgodzili się na poprawki senatorów, którzy chcieli przesunąć tylko o rok, do 2021 roku, udostępnienie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Chodzi o automatyczne rozliczenie rocznego podatku PIT osób prowadzących działalność gospodarczą przez skarbówkę.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
PIT

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Kolejny spadek Polski w indeksie korupcji

Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Polska zajęła 41 miejsce w rankingu obrazującym percepcję korupcji przygotowanym przez Transparency International. To kolejny spadek pozycji w tym zestawieniu, bo w rankingach za 2017 i 2018 roku Polska była na 36 miejscu, a w 2016 - na 29. Jako jedną z przyczyn tego regresu autorzy analizy wskazują zmiany w sądownictwie.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Gdy strony umowy o roboty budowlane ustnie uzgodniły zakres prac, bez odnoszenia się do szczegółowych wyliczeń za materiały i robociznę, ustalone wynagrodzenie nie jest z reguły wynagrodzeniem ryczałtowym. W razie wątpliwości, wykonawcy należy się wówczas wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym jego nakładom
Marek Sondej
23.01.2020

Kary dla dwóch firm za zmowę przetargową przy remontach dróg

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy budujące drogi za zawarcie zmowy przetargowej polegającej na mechanizmie rozstawiania i wycofywania ofert. Jeden przedsiębiorca zapłaci 356,7 tys zł a drugi prawie 51,3 tys zł. Jak podkreśla Urząd, w niedozwolony sposób wpływali oni na wynik zamówień publicznych na remonty dróg.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie dotyczącej kary pieniężnej w wysokości 10 mln 442 tys. zł nałożonej na tę spółkę w 2015 roku za niewykonanie decyzji z 2013 roku zobowiązującej ją do wprowadzenia modyfikacji do kontraktów gazowych korzystnych dla odbiorców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument