Prawo.pl
Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
09.12.2019
VAT
Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.
Aleksandra Partyk
09.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Ekolodzy wspierają deweloperów

Środowisko Budownictwo
Przy Polskim Związku Firm Deweloperskich działa „Eco Avengers”, czyli zespół ekologiczny, który ma wypracować łatwe i tanie ekorozwiązania dla inwestycji deweloperskich. Dzięki nim przyszłe inwestycje mają być bardziej przyjazne dla środowiska.
Jolanta Ojczyk
07.12.2019
Środowisko Budownictwo
Przeprowadzając trudną rozmowę, dziennikarz powinien zadbać o potwierdzenie, że rozmówca się na nią zgodził, w tym na autoryzację. Przeprowadzenie autoryzacji też warto udokumentować  – radzi dr Krzysztof Drozdowicz, radca prawny.
Jolanta Ojczyk
07.12.2019

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Jolanta Ojczyk
06.12.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.12.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Ministerstwo Aktywów Państwowych ma trzech nowych wiceministrów - Artur Soboń, Maciej Małecki i Adam Gawęda. Premier Mateusz Morawiecki 5 grudnia 2019 r. wręczył im nominacje.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.12.2019
Rynek

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
05.12.2019
Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej mianowali w czwartek dr. Wojciecha Wiewiórowskiego Europejskim Inspektorem Ochrony Danych (EIOD). W zeszłym tygodniu został on wybrany na to stanowisko przez europosłów. Jego kadencja potrwa pięć lat.
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
RODO Prawo europejskie
Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.
Krzysztof Koślicki
05.12.2019
CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy
Podwyższenie limitu przychodów uprawniających do tzw. Małego ZUS plus i wydłużenie okresu, w którym możliwe będzie płacenie obniżonych składek co najmniej do pięciu lat - to propozycje, które mogą pojawić się w Sejmie, choć rząd wcześniej je odrzucił. Część zainteresowanych środowisk ma jednak obawy, że ta zmiana może zaburzyć konkurencję wśród małych firm.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Obowiązująca od kilku dni nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadziła znaczące rozszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych za naruszenia obowiązków ustawowych przez instytucję obowiązaną, a karą za to może być grzywna w wysokości nawet miliona złotych - piszą Aleksandra Widziewicz i Marcin Ajs
Aleksandra Widziewicz Marcin Ajs
05.12.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2019
Prawo cywilne
Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2019
Rynek i konsument
Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
04.12.2019
Ordynacja
Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.
Robert Horbaczewski
04.12.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
04.12.2019
VAT Prawo europejskie

Państwa UE unowocześnią obieg dokumentów sądowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Modernizacja i dostosowanie do ułatwień dostępnych w XXI wieku systemu przeprowadzania dowodów oraz doręczania dokumentów sądowych - to cel porozumienia wypracowanego we wtorek przez unijnych ministrów sprawiedliwości. Zmiany mają spowodować, że wymiar sprawiedliwości będzie korzystał ze zdobyczy cyfryzacji.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Do Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej skarg klientów internetowych platform inwestycyjnych. Ich autorzy wskazują, że mają problemy z odzyskaniem wpłaconych pieniędzy. Rzecznik zapowiada, że zawiadomi prokuraturę, a także Komisję Nadzoru Finansowego.
Jolanta Ojczyk
03.12.2019
Finanse
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Rada Ministrów przyjęła ponownie przygotowany w MS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku specjalizacji sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2019
Prawo cywilne

Rządowy program ma doprowadzić kolej do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Przyczynienie się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. 
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Rynek i konsument Prawo europejskie
Określenie obowiązków, związanych ze świadczeniem usług transportu kolejowego osobom niepełnosprawnym lub o ograniczonej możliwości poruszania się oraz zharmonizowane przepisów dotyczących klauzuli siły wyższej, zwalniającej z konieczności odszkodowań - to cele nowego rozporządzenia
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Rynek i konsument
Spółka skarżąca się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że jej skarga konstytucyjna została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem tzw. sędziego dublera w składzie, uzyska wsparcie w tym postępowaniu ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się do Trybunału z pytaniem o możliwość przedstawienia opinii przyjaciela sądu w sprawie.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Wymiar sprawiedliwości Spółki
Przepisy dotyczące poboru przez płatników podatku u źródła cały czas wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Mimo, że stosowanie części nowych regulacji wyłączono do końca bieżącego roku, płatnicy mierzą się już z bardzo istotnymi wyzwaniami. W rezultacie z wprowadzonych uproszczeń trudno jest skorzystać.
Krzysztof Koślicki
03.12.2019
CIT PIT Doradca podatkowy
Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.
Robert Horbaczewski
03.12.2019
Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia
Od przyszłego roku będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Powiadomienia CBC-P w dalszym ciągu będzie można wysyłać tylko elektronicznie. Formularze FAT-1 i CBC-R będą obowiązywały w bieżącej wersji – poinformował resort finansów.
Krzysztof Koślicki
02.12.2019
Ordynacja
Po raz dziesiąty odbędzie się Polsko – Niemieckie Forum Compliance. Tym razem uczestnicy spotkają się na Giełdzie Papierów Wartościowych, by porozmawiać między innymi o tym, jakie wyzwania przyniesie przyszłość.
Jolanta Ojczyk
02.12.2019
Compliance
Zdaniem Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, stanowisko państw członkowskich w sprawie unijnego pakietu mobilności zmienia się. Możliwe jest odejście od rozwiązań szkodliwych z punktu widzenia polskich firm. Do grupy krajów uznających zapisy za szkodliwe dołączyła Portugalia.
Jolanta Ojczyk
02.12.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie