Prawo.pl
Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.
Beata Rawa
19.08.2020
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

UPC Polska ma potwierdzać telefoniczne i internetowe umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo AI
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał UPC do zmiany praktyk sprzedażowych stosowanych w związku z zawieraniem umów na odległość. Aby doszło do zawarcia lub zmiany umowy podczas rozmowy telefonicznej lub przez stronę internetową konsumenci będą musieli wyraźnie potwierdzić taką chęć.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo AI
Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanych objaśnień podatkowych i w miarę jednolitych odpowiedzi skarbówki, firmy cały czas pytają o zasady rozliczania i opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Zdaniem ekspertów, pokazuje to niski poziom zaufania do organów podatkowych
Krzysztof Koślicki
19.08.2020
PIT Prawo pracy
W okresie przejściowym z punktu widzenia eIDAD Wlk. Brytanię należy traktować jak państwo UE. Dopiero po okresie przejściowym możliwe jest zawarcie porozumienia pomiędzy Wlk. Brytanią a UE regulujące uznawalność usług zaufania pomiędzy UE a państwami trzecimi. Warto kibicować, by prace nad takim porozumieniem toczyły się jak najszybciej - pisze Sylwester Szczepaniak
Sylwester Szczepaniak
19.08.2020
Prawo AI
Informację o swoje rezygnacji przekazała na Twitterze sama wiceminister Wanda Buk. Ministerstwo Cyfryzacji zastrzegło, że formalnie do końca sierpnia jest ona jeszcze na urlopie.
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2020
Administracja publiczna

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

UE konsultuje pakiet regulacji w sprawie usług cyfrowych

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej, których konsultacje właśnie się rozpoczęły - deklaruje Ministerstwo Rozwoju. I zachęca do wypełnienia ankiety, która ma pomóc zrozumieć potrzeby firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych.
Krzysztof Sobczak
18.08.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Świadczenie usług w zakresie zabudowy stoisk na targach organizowanych w kraju i za granicą może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego i korzystać z 5,5 proc. stawki PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest jednak właściwy do ustalenia do jakiego działu PKWiU należy zaklasyfikować świadczone usługi.
Wiesława Moczydłowska
18.08.2020
PIT Małe i średnie firmy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Sprawa dotyczyła odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy złotych na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
VAT Akcyza
NIK zbadała czy powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie lubuskim prawidłowo wypłacały wypłacały producentom drobiu rekompensaty w związku z grypą ptaków, która miała miejsce na przełomie 2016 i 2017 r. Okazuje się, że największym problemem były zakreślone przez przepisy terminy - na złożenie wniosków o pomoc państwa i na ich rozpatrzenie.
Agnieszka Matłacz
18.08.2020
Gdy zakończy się proces przyznawania subwencji, będziemy mieli zamkniętą bazę firm i wtedy będziemy ją przeszukiwać algorytmami antyfraudowymi, w celu wyszukania anomalii. Nastąpi to w sierpniu, wrześniu, jesteśmy już w trakcie przygotowywania odpowiednich narzędzi – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jolanta Ojczyk
18.08.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ogłosiła w poniedziałek przerwę w pracach nad ustawą dotyczącą drugiej tarczy antykryzysowej dla turystyki do następnego posiedzenia Senatu. Powodem były poprawki wniesione przez senatora PiS, ale popierane przez rząd. Kolejne posiedzenie Izby odbędzie się we wrześniu.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2020
Koronawirus a prawo
Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2020
Rynek i konsument Prawo europejskie
Przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu rozporządzenie ma określić sposób ustalania tzw. minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk do ładowania aut elektrycznych np. w budynkach mieszkalnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został właśnie projekt tej regulacji.
Krzysztof Sobczak
17.08.2020
Budownictwo
Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.
Krzysztof Koślicki
17.08.2020
CIT PIT Spółki
Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.
Krzysztof Sobczak
17.08.2020
Prawo gospodarcze Finanse

Branża targowa też ze wsparciem, ale nie cała

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w piątek ustawę o pomocy dla branży turystycznej. Znalazł się w niej także zapis dotyczący branży targowej, na mocy którego wsparcie objąć ma tylko organizację targów. Pomimo apelu skierowanego do rządu przez Polska Izbę Przemysłu Targowego, pomocy nie dostaną firmy projektujące i budujące stoiska, jak również transportowe i zajmujące się spedycją targową.
Andrzej Mazurowski
17.08.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Marka Hebe należąca do Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja, zakończyła w Polsce działalność aptek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem decyzji są niekorzystne rozwiązania w polskim prawie farmaceutycznym. W firmie rozpoczął się proces zwolnień grupowych. Niemal 300 pracowników (8,7 proc. zatrudnionych w spółce) ma otrzymać wsparcie od dotychczasowego pracodawcy.
Katarzyna Redmerska
17.08.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja
Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.
Krzysztof Koślicki
17.08.2020
PIT VAT Małe i średnie firmy
Polski Fundusz Rozwoju opracował algorytm, który pozwoli mu typować firmy do kontroli. Pierwsze mają ruszyć na przełomie sierpnia i września. PFR zapewnia, że nie będą masowe. Fałszywe oświadczenia o braku powiązań, wysokości obrotów, nieprzekroczeniu progów pomocy publicznej, ale także wydatki niezgodne z regulaminem - mogą sprawić, że subwencja będzie do zwrotu. Firmy już powinny sprawdzić, czy algorytm je ominie.
Jolanta Ojczyk
17.08.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2020
Rynek i konsument Finanse
Jedną z charakterystycznych regulacji Kodeksu cywilnego jest ta dotycząca prawa własności roju pszczół. Ustawodawca przewidział, w jakich przypadkach rój pszczół staje się niczyim oraz jakie roszczenia przysługują jego właścicielowi, jeśli owady postanowią opuścić ul. Może je ścigać, ale tylko przez trzy dni.
Aleksandra Partyk
15.08.2020
Środowisko Prawo cywilne
Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm w piątek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu w sprawie odrzucenia nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nowelizacja ma wdrożyć dyrektywę, której celem jest rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk i promowanie zasady, że za tę samą pracę w tym samym miejscu powinno przysługiwać to samo wynagrodzenie.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Prawo pracy Prawo europejskie
Sejm poparł w piątek poprawki zgłoszone przez Senat do noweli ustawy o biopaliwach, przewidującej m.in. likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Poprawki mają głównie charakter redakcyjny, nie zmieniają generalnych założeń ustawy. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Jolanta Ojczyk
14.08.2020
Środowisko
Sejm nie odrzucił w piątek - tak jak chciał Senat - nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza nową definicję drewna energetycznego. Rząd uspokaja, że do energetyki trafi niepełnowartościowy surowiec. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r.
Jolanta Ojczyk
14.08.2020
Środowisko
Cztery duże firmy ubezpieczeniowe, posiadające łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, przy odszkodowaniach z polis autocasco stosują różne kryteria do wyceny szkody całkowitej i szkody częściowej. Rzecznik Finansowy twierdzi, że to nieuczciwe praktyki rynkowe i daje im czas do końca sierpnia na zaniechanie ich stosowania.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Od piątku 14 sierpnia 2020 r. do Monitora Sądowego i Gospodarczego wrócą ogłoszenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak informuje nas Ministerstwo Sprawiedliwości, nie były publikowane w wyniku z wprowadzanych zmian technologicznych do systemu przesyłania komunikatów.
Jolanta Ojczyk
14.08.2020
Spółki
Senat odrzucił w czwartek wieczorem nowelizację ustawy o pracownikach delegowanych, która przewiduje m.in. ograniczenie okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy na podstawie umotywowanego powiadomienia. Przepisy mają dostosować prawo krajowe do unijnej dyrektywy.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Prawo pracy Prawo europejskie
Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.
Krzysztof Koślicki
14.08.2020
Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy