Prawo.pl
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2020
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.
Krzysztof Sobczak
24.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.
Krzysztof Koślicki
24.11.2020
VAT Rachunkowość
Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już ponad 15 milionów złotych. Do 27 listopada na konta klientów biur podróży trafić ma kolejne 40 milionów. Ale nie wszyscy podróżni mogą liczyć na tak szybki zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii od marca tego roku. Wszystko przez błędy we wnioskach, których samodzielnie nie można poprawić.
Jolanta Ojczyk
24.11.2020
Koronawirus a prawo
W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.11.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Strona złożyła skargę, ale nie dochowała wymaganego terminu. Zasady obliczania terminów do dokonania czynności wynikają z przepisów prawa. Termin obejmuje wszystkie kolejne dni i tylko wyjątkowo jest przedłużany, o ile jego koniec przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
24.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

System Informacji Finansowej pozwoli na lepszą kontrolę rachunków bankowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej m.in. do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach. Zgodnie z założeniami, projektowane przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze
Resort rozwoju chce, aby w tym sezonie stoki narciarskie były otwarte. Stanie się tak, jeżeli Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptuje uzgodniony, szczególny reżim sanitarny. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona we wtorek. Tak wynika z komunikatu ministerstwa po spotkaniu z przedstawicielami branży narciarskiej z wicepremierem Jarosławem Gowinem.
Jolanta Ojczyk
23.11.2020
Koronawirus a prawo

Apel branży: Wstrzymać podatek handlowy, bo będzie wzrost cen

CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie podatku handlowego ze względu na kryzys związany z epidemią. I przewiduje, że jego wprowadzenie oznaczać będzie negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen. Według obecnie obowiązującego przepisu, podatek ten ma obowiązywać od początku przyszłego roku.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Bankowi Handlowemu i Bankowi Pocztowemu za to, że nie rozliczają prawidłowo kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem i nie zwracają pieniędzy konsumentom. Po wyroku TSUE większość banków zmieniła zasady, ale kilka znalazło się teraz pod lupą UOKiK.
Krzysztof Sobczak
23.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Budynek przeznaczony na potrzeby oświaty, nauki, wychowania zalicza się do kategorii budynków użyteczności publicznej. Natomiast schronisko młodzieżowe, internat, czy zakład poprawczy jest kwalifikowany jako budynek zamieszkania zbiorowego. Zakresy wskazanych pojęć przecinają się. Ocena tej zależności wymaga jednak indywidualnej oceny każdego przypadku.
Jakub Mazurkiewicz Dorian Lesner
23.11.2020
Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,
Jolanta Ojczyk
23.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych jest już raczej przesądzona. Pod znakiem zapytania jest tylko termin wejścia w życie nowych przepisów. Przedsiębiorcy na gwałt szukają sposobów, by uniknąć negatywnych skutków nowelizacji i konieczności dwukrotnego opodatkowywania dochodów. Rozwiązaniem może być zmiana proporcji podziału zysków lub przekształcenie spółki.
Krzysztof Koślicki
23.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej, korzystając z ankiety elektronicznej, którą wypełni sam pracownik.
Łukasz Wawrzyniak
23.11.2020
Prawo pracy BHP
Po pięciu latach Miłosz Staszewski wygrał spór z LG Electronics o znak towarowy k7. Międzynarodowy gigant chciał go używać do swoich smartfonów. Problem w tym, że wcześniej zastrzegł go Polak, między innymi dla komputerów. I Sąd unijny uznał, że LG nie może tak samo oznaczać nowoczesnych telefonów, bo mógłby wprowadzać w błąd konsumentów.
Jolanta Ojczyk
23.11.2020
Prawo gospodarcze
Zgodnie z przepisami, dowodami zakupu są nie tylko paragony, ale także faktury, wyciągi z konta, potwierdzenia płatności kartą. Ważne jest jednak też to, że sklep stacjonarny, dobrowolnie umożliwia zwrot niewadliwego towaru, może więc w swoim regulaminie zawrzeć dodatkowe wymagania na przykład takie, by zwracany towar nie był uszkodzony, lub by klient posiadał...paragon.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
22.11.2020
Rynek i konsument
Po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele na grudzień przypadają dwie niedziele handlowe. W związku z epidemią i zamknięciem branży na długi czas sporo jest głosów, że w tym roku powinien zostać wskazany dodatkowy dzień handlowy. Pomysł skomentował w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Powiedział, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, jak i ze względów gospodarczych, warto rozważyć, aby 6 grudnia był niedzielą handlową.
Agnieszka Matłacz
21.11.2020
Od 28 listopada placówki handlowe wrócą do działalności w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną jednak siłownie, kina i teatry. Szkoły będą kontynuować do świąt naukę zdalną, a wszystkie województwa będą miały ferie w tym samym terminie - zapowiedział w premier w ramach planu 100 dni solidarności.
Agnieszka Matłacz
21.11.2020
Koronawirus a prawo
Garnitur to bardzo uniwersalne ubranie. Dobrze skrojone garnitury są ponadczasowe, nie wychodzą łatwo z mody. Nie musimy więc co sezon zmieniać naszej garderoby. Dzięki temu kupujemy mniej i nie przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Młody prawnik w garniturze wygląda poważniej i robi dobre wrażenie na klientach. Co najważniejsze, garnitur mobilizuje też do pracy nad sobą,
Kuba Gąsiorowski
21.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wicepremier Jarosław Gowin na spotkaniu z przedsiębiorcami podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedział, że podczas prac w Senacie będzie się starał rozszerzyć liczbę branż objętych tzw. tarczą 6.0 branżową. Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, przygotował listę nowych 40 kodów. Obecnie w tarczy wymienionych jest ich 35.
Jolanta Ojczyk
20.11.2020
Koronawirus a prawo
Klient Idea Banku był przekonywany przez jego pracowników, by zerwał lokaty i szybko zainwestował w obligacje GetBack, na których stracił potem 50 tysięcy złotych. Teraz domaga się w sądzie od Idea Banku zwrotu wpłaconej kwoty i odszkodowania, a wspiera go w tym Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
20.11.2020
Rynek i konsument Finanse
Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.11.2020
PIT Rachunkowość
W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Przewiduje ona m.in. wyodrębnienie nowych działów: geologia, leśnictwo, łowiectwo, centrum administracyjne rządu, a także utworzenie Narodowego Centrum Sportu. Zmiany mają dostosować działy do nowej struktury rządu.
Krzysztof Sobczak
20.11.2020
Administracja publiczna
Wsparcie dla firm reprezentujących branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej - takie zmiany zawiera uchwalona w czwartek wieczorem tzw. tarcza branżowa, przewidująca rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Z pomocy ma skorzystać ok. 200 tys. firm.
Krzysztof Sobczak
20.11.2020
Małe i średnie firmy
Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.
Radosław Chudy
20.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

UOKiK przygląda się dostawom tlenu do szpitali

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku dostaw tlenu do szpitali nie dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję. Według Urzędu nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją i można dopuścić do sytuacji, w której jakikolwiek podmiot na tym rynku nadużywałby pozycji dominującej.
Katarzyna Redmerska
20.11.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zadeklarował, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi. Zaznaczył również, że w najbliższych tygodniach przedstawi nowe warunki sanitarne, których spełnienie umożliwi odmrażanie działalności przedsiębiorstw.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Niemal jedna piąta ankietowanych uważa, że sytuacja przedsiębiorstwa jest zła lub bardzo zła i bez pomocy państwa będzie musiało ograniczyć zatrudnienie, albo w ogóle nie przetrwa. Kluczowa jest możliwość dalszego prowadzenia działalności, niewprowadzanie nowych obciążeń i obowiązków oraz bieżące wsparcie. Takie wnioski wynikają z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w listopadzie.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Ordynacja Finanse Koronawirus a prawo
Miasto inteligentne to takie, które zachęca mieszkańców do współpracy i daje im możliwość współzarządzania. Jeśli mieszkaniec chce angażować się, a wskaźnik satysfakcji życia w mieście jest wysoki – takie miasto można uznać za smartcity. Do wzmocnienia relacji z mieszkańcami, ngo i lokalnymi firmami może służyć upublicznianie informacji gromadzonych przez miasta.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI