W piątek 20 listopada odbyło się posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców z udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Tematem spotkania była sytuacja gospodarcza w trakcie epidemii koronawirusa, propozycje zmian systemowych składanych w ramach tzw. dziesiątki Rzecznika MŚP oraz bieżące problemy przedsiębiorców. W trakcie dyskusji premier Gowin zapowiedział poszerzenie listy kodów PKD w tarczy 6.0.  

 

Lista kodów PKD może się wydłużyć

- Prawdopodobnie podczas prac w Senacie rozszerzymy liczbę branż objętych tarczą branżową - zapowiedział Gowin. I dodał, że dla turystyki, gastronomii, hoteli może przygotujemy osobny pakiet pomocy na zachowanie i restart. W pierwotnej wersji projektu tarczy skierowanej do Sejmu lista kodów PKD liczyła ok. 25 pozycji, na skutek poprawek zgłoszonych przez PiS została wydłużona do 35.  Sejm ustawę  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwaną tarczą 6.0 branżową uchwalił w nocy z czwartku 1na piątek 20 listopada. Zdaniem przedsiębiorców jest i tak za krótka i nie obejmuje wszystkich firm mocno poszkodowanych przez obostrzenia mające walczyć z pandemią. W walce o wydłużenie listy wspierał ich Adam Abramowicz. - Przygotowałem listę 40 kodów PKD, które naszym zdaniem niesłusznie zostały pominięte przy przyznawaniu pomocy. Sejm przychylił się tylko do dodania jedynie 5 kodów PKD z tej listy. Liczymy, że kolejne kody będą ujęte w poprawkach Senatu lub rozporządzeniu, którego wydanie umożliwia aktualnie procedowana ustawa – powiedział podczas posiedzenia Adam Abramowicz. Ponadto Jarosław Gowin podkreślił, że jest przeciwny całkowitemu  zamknięciu gospodarki . Zapowiedział, że rząd już wkrótce przedstawi plan odmrażania branż na najbliższe tygodnie, uzależniony jednak od aktualnej sytuacji epidemicznej.

 

Cena promocyjna: 58.64 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Tak dla  Dziesiątki Abramowicza

Wicepremier Gowin przychylnie też ocenił postulaty „Dziesiątki Rzecznika MŚP”. Absolutnie podzielam tę filozofię w ekonomii i w gospodarce, ten kierunek działania, który zawarty jest w Dziesiątce Rzecznika – powiedział Jarosław Gowin. – Jest ona w duchu gospodarki opartej na prywatnej własności, prostym prawie, niskich podatkach i swobodnej konkurencji. Jesteśmy jako Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zwolennikami takiego sposobu myślenia – dodał. Propozycja rzecznika zakłada:

  1. Reformę ZUS dla przedsiębiorców.
  2. Płacę minimalna na poziomie połowy średniego wynagrodzenia w każdym powiecie.
  3. Zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących.
  4. Wprowadzanie zmian prawa gospodarczego nakładających obowiązki dla przedsiębiorców z minimum półrocznym wyprzedzeniem.
  5. Rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.
  6. Brak możliwości zawieszenia biegu terminu zobowiązania podatkowego.
  7. Powołanie rady odwoławczej przy Ministrze Finansów z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych oraz urzędów. ej zadaniem byłoby rozpatrywanie zasadności wnoszenia środków odwoławczych od decyzji organów i od wyroków sądów administracyjnych.
  8. Wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników.
  9. Ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców.
  10. Skrócenie czasu trwania postępowań gospodarczych.

Postulaty te biuro Rzecznika MŚP przygotowało w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji przedsiębiorców, zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców.