Prawo.pl

Kredyty dla firm z dopłatami dłużej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Funkcjonowanie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek COVID, ma być wydłużone. Według projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, umowy kredytu z dopłatami będą mogły być zawierane do 30 czerwca br.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Dorian Lesner
12.01.2021
Ordynacja CIT VAT Spółki

Pakiet Slim VAT dobry, ale zmiany zbyt ograniczone

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Pakiet uproszeń w podatku VAT zwany SLIM VAT należy ocenić pozytywnie. Odpowiada on na postulaty przedsiębiorców domagających się uproszczenia rozliczeń podatkowych. Niestety zdecydowano się tylko na ograniczone zmiany – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.
Arkadiusz Łagowski
12.01.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta
Mariusz Korpalski
12.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.
Dorian Lesner
12.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Aktualne progi unijne i ich równowartość w złotych określone zostały w załączniku do obwieszczenia z 01.01.2021 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.
Paulina Soszyńska-Purtak
12.01.2021
Zamówienia publiczne
Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.
Katarzyna Racka
11.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Surowe kary dla firm i menedżerów z branży fitness za zmowę rynkową

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję. Jego skutkiem był podział rynku i ograniczenie możliwości wyboru sieci, z usług której konsumenci mogli skorzystać w swoim mieście. Ukarano również 6 menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.
Magdalena Zamoyska
11.01.2021
CIT PIT
Wielu wspólników spółek komandytowych rozważa skorzystanie z tzw. estońskiego CIT-u. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania – pisze radca prawny Hubert Cichoń
Hubert Cichoń
11.01.2021
CIT PIT

MF wprowadziło podatek handlowy i sporo zaryzykowało

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Doradca podatkowy
Od stycznia 2021 roku w Polsce obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej. MF nie chciało czekać z jego poborem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli nowa danina okaże się niezgodna z unijnym prawem, firmy będą mogły wnioskować o zwrot zapłaconych kwot z oprocentowaniem. Możliwe będzie też dochodzenie odszkodowania za poniesione szkody.
Krzysztof Koślicki
11.01.2021
Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Doradca podatkowy
Wiele małych firm nie wie, że nadszedł czas wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych, czyli PPK. Na wybór instytucji zarządzającej mają czas tylko do 23 kwietnia. Mikroprzedsiębiorcy mogą być jednak zwolnieni z tego obowiązku. Jest jeden warunek: wszystkie osoby zatrudnione w danym podmiocie muszą złożyć deklarację rezygnacji.
Regina Skibińska
11.01.2021
Małe i średnie firmy PPK
Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.
Dorian Lesner
09.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Kancelaria Dubois i Wspólnicy złożyła już pierwszy zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności. Dotyczy on branży turystycznej. W przyszłym tygodniu do sądu trafią jeszcze dwa pozwy: jeden dotyczący właścicieli dyskotek i klubów, drugi sal zabaw. Szyki zbierają też przedstawiciele branży fitness.
Jolanta Ojczyk
08.01.2021
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" został wydłużony do 15 lutego 2021 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już świadczą usługi na rzecz rolników, aby mogły rozwijać swoją działalność.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe wzory formularzy dotyczących opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Druki należy stosować począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
08.01.2021
CIT Rachunkowość
Prezydent Andrzej Duda odmówił podpiania nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Prezydentowi nie odpowiada zamiar przeniesienia nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa. Ale przy okazji nie wejdzie w życie przepis umożliwiający podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów, nie powstanie też "centrum administracyjne rządu".
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Administracja publiczna
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczyna prace nad kolejnym pakietem przyjazne prawo. Chodzi o wprowadzenie takich zmian, które uproszczą lub usprawnią prowadzenie działalności gospodarczej. W pracach mają mu pomóc przedsiębiorcy, którzy mogą do 24 lutego przesłać elektronicznie swoje propozycje. Jednocześnie resort przygotowuje tzw. tarczę prawną,
Jolanta Ojczyk
08.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Podatnik domagał się wydania mu zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Nie wykazał on interesu prawnego w uzyskaniu dokumentu, więc organy podatkowe słusznie nie uwzględniły jego żądania. Przy wydaniu zaświadczenia organ ma jedynie stwierdzić w nim to, co wynika z odpowiednich rejestrów, do których ma dostęp - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
08.01.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Osoby, których działalność gospodarcza została zlikwidowana w związku pandemią, będą mogły starać się o pomoc na założenie innej - zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Według deklaracji resortu, rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie stycznia.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,
Agnieszka Matłacz
08.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Obowiązujący od stycznia tzw. pakiet Slim VAT w założeniu miał uprościć rozliczenia podatkowe. Okazuje się jednak, że przynajmniej część nowych rozwiązań rodzi jeszcze większe wątpliwości niż wcześniej. Jest tak m.in. z fakturami korygującymi in minus. W rezultacie firmy będą musiały gromadzić stosy dodatkowych dokumentów i potwierdzeń.
Krzysztof Koślicki
08.01.2021
VAT Rachunkowość

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości
Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.01.2021
Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zadeklarował, że będzie współpracował ze Związkiem Organizatorów Sportu Masowego w zakresie planu odmrażania branży. Wcześniej resort sportu wystąpi z wnioskiem o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2021
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Firmy z branży targowej będą mogły skorzystać z pomocy przewidzianej w Tarczy PFR 2.0. Zmiana to efekt rozszerzenia listy PKD przedsiębiorstw zakwalifikowanych do wsparcia sektorowego. Wcześniej rząd wykluczył branżę z przewidzianego w tzw. „Tarczach” programu wsparcia sektorowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw wystąpił do premiera z wnioskiem o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej z projektowanej Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm, która przewiduje objęcie pomocą 45 branż. Chodzi o firmy, które decyzją rządu nie mogą prowadzić działalności, a ich numer PKD wyklucza uzyskanie pomocy.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Niemiecki Związek Dziennikarzy zaapelował do Komisji Europejskiej "o przyjrzenie się rozwojowi rynku gazet w Polsce w momencie, gdy na początku 2021 r. w Polsce ma obowiązywać mechanizm praworządności". Apel wystosowany został w związku z zamiarem zakupu przez PKN Orlen sieci lokalnych gazet. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznał to za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał przejęcia spółki Eurozet, właściciela między innymi radia Zet przez Agorę, wydawcę Gazety Wyborczej, ale też radia TOK FM, Złote Przeboje. Jego zdaniem, w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.
Jolanta Ojczyk
07.01.2021
Ochrona konkurencji
Ministerstwo Finansów kolejny raz odroczyło obowiązywanie tzw. procedury WHT refund w poborze podatku u źródła – tym razem do 30 czerwca 2021 roku. Stosowne rozporządzenia są już w Dzienniku Ustaw. Resort zapowiada dodatkowo, że wkrótce zakończy też prace nad kompleksową reformą opodatkowania rozliczeń zagranicznych.
Krzysztof Koślicki
07.01.2021
CIT PIT