Prawo.pl
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Jednak sąd może badać podstawę wydania weksla, a tego nie uczynił w sprawie przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej. Dlatego Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną twierdząc, że sąd złamał zasady państwa prawa i sprawiedliwości społecznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2022
Prawo cywilne
Duże przedsiębiorstwa związane są setkami procedur organizacyjnych, zwykle opartych o przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Każda zmiana w przepisach skutkuje koniecznością aktualizacji danej procedury. Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z tym procesem? Problem analizuje Maciej Krajewski, dyrektor segmentu dużych przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.
Maciej Krajewski
21.02.2022
Rynek Prawo gospodarcze Zarządzanie
Zadaniem związków zawodowych nie jest typowanie razem z pracodawcą grup pracowników do badania trzeźwości. To nie związki odpowiadają za życie i zdrowie wszystkich osób w zakładzie pracy. Widziałabym raczej ich udział konsultacyjny i w tym kierunku zmieniłabym przepisy – mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2022
Prawo pracy BHP RODO

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Otwarcia sklepów we wszystkie niedziele oczekują sami klienci - wskazują przedstawiciele sieci handlowych. Twierdzą, że 32 wyjątki przewidziane w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele prowadzą do dyskryminacji pracowników handlu. Ponieważ ci zatrudnieni w placówkach działających na zasadzie wyłączeń, w dalszym ciągu pracują w niedziele. Problem rozwiązałoby postulowane przez branżę zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych od pracy niedziel w miesiącu.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2022
Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ubezpieczenie turystyczne zapewnia zwrot kosztów leczenia dla osób, które zachorują na wyjeździe lub trafią na kwarantannę, ale nie w każdej sytuacji podróżny będzie miał ochronę. Problemy mogą pojawić się szczególnie w przypadku wyjazdów indywidualnych, gdy covidowe ograniczenia uniemożliwią wyjazd lub powrót, albo zatrzymają turystę w przymusowej izolacji.
Regina Skibińska
19.02.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowa najmu lokalu może być także umową konsumencką

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Umowa najmu mieszkania może mieć charakter konsumencki. Mamy z nią do czynienia także wówczas, gdy wynajmującym jest podmiot publicznoprawny. A ponieważ najemcy jako konsumenci są najczęściej słabszą stroną w umowie, mogą więc liczyć wtedy na objęcie ich ochroną wynikającą z unijnych regulacji. W razie sporu sąd weźmie to pod uwagę.
Aleksandra Partyk
19.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
18.02.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
18.02.2022
VAT Rachunkowość
Resort rodziny i polityki społecznej chce, by grupy pracowników, których trzeźwość będzie kontrolowana przez pracodawcę i którzy będą badani na obecność narkotyków, były ustalane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Zdaniem prawników, związki powinny pełnić rolę wyłącznie konsultacyjną, bo to nie one odpowiadają za zdrowie i życie pracowników i współpracowników.
Grażyna J. Leśniak
18.02.2022
Prawo pracy BHP
Frankowiczów martwi sytuacja Getin Noble Banku, bo jego kapitały własne są mniejsze niż potencjalne koszty umów z klientami. A ci, jeśli wygrają spory sądowe z bankiem, mogą mieć problemy z odzyskaniem wszystkich pieniędzy. Gdyby Getin podzielił losy Idea Banku, mógłby w nim zostać jedynie toksyczny portfel frankowy, a aktywa byłyby przejęte przez inny bank.
Regina Skibińska
18.02.2022
Kredyty frankowe Nieruchomości

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.
Milana Krzemień
18.02.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.
Krzysztof Koślicki
18.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Jeżeli przedsiębiorca, płatnik składek kwestionuje wysokość kwoty w zawiadomieniu, o którym mowa w ustawie wypadkowej, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala w decyzji wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące w danym roku składkowym - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.02.2022
BHP Ubezpieczenia społeczne
Potrzebne jest wzmocnienie istniejących przepisów oraz nadzoru rynku, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich zabawek sprzedawanych na rynku UE, w tym z krajów spoza Unii i przez internet - uważa Parlament Europejski. Jednym z celów ma być określenie wartości dopuszczalnych dla niebezpiecznych substancji chemicznych, by na szczeblu krajowym nie ustalano różnych wartości.
Krzysztof Sobczak
17.02.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie
Przedsiębiorcy, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR) mogą skorzystać z pakietu ulg podatkowych. Wsparcie polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania (podstawy obliczenia podatku) 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
17.02.2022
CIT PIT Polski Ład

WSA: Przedsiębiorca z wyrokiem nie spełnia wymogu dobrej reputacji

Drogi Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Przedsiębiorca został prawomocnie skazany za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez pracowników urzędu marszałkowskiego. Organy uznały więc, że przestał on spełniać wymóg dobrej reputacji, który jest wymagany, aby prowadzić działalność w zakresie transportu drogowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach przyznał im rację.
Dorian Lesner
17.02.2022
Drogi Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Koszty pracy zdalnej, jakie miałby ponosić pracodawca, zwłaszcza energii i internetu, wciąż budzą kontrowersje. Najnowszy projekt nie usuwa wątpliwości, bo niewiele różni się w tej kwestii od wcześniejszych ministerialnych propozycji. A brak szczegółów co do sposobu ustalania ryczałtu dla pracowników może sprawić, że ZUS i fiskus mogą chcieć to weryfikować.
Grażyna J. Leśniak
17.02.2022
Domowe finanse Prawo pracy
Jeśli urzędnicy skarbowi uznają, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, mogą pominąć jej skutki i domagać się zaległej daniny i odsetek. Okazuje się, że z klauzuli obejścia prawa skarbówka korzysta coraz częściej. Cały czas problemem jest jednak zakres stosowania klauzuli. Doradcy podatkowi zauważają też nowy, zaskakujący trend.
Krzysztof Koślicki
17.02.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowy Rejestr Zadłużonych nadal spędza sen z powiek prawników. Sądy z powodów technicznych wstrzymują się np. z upadłościami. Rejestr nie współgra też z losowym przydzielaniem spraw i nie jest przystosowany dla komorników. Ministerstwo zapewnia, że problemy rozwiąże na przełomie marca i kwietnia. I pracuje nad kolejnymi zmianami - lepszą e-komunikacją z sądem upadłościowym.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
17.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Prawo gospodarcze
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców potwierdziło w środę, że więcej firm będzie miało prawo do rekompensat za straty po wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze przy granicy z Białorusią. Chodzi m.in. o pralnie, sklepy z pamiątkami i firmy przewozowe.
Krzysztof Koślicki
16.02.2022
Finanse
Do 31 maja potrwają prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego. Głos mogą zabrać wszyscy zainteresowani. Celem prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół probelmów zawodu księgowego. Ministerstwo Finansów liczy, że analiza wyników konsultacji pozwoli wytyczyć kierunek dalszych działań.
Krzysztof Koślicki
16.02.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dostrzega poważne ryzyko upadłości wielu firm, związane z dużo wyższym obciążeniem fiskalnym w porównaniu do ubiegłego roku i nietrafnym doborem formy opodatkowania. Apeluje więc do premiera o odroczenie terminu wyboru formy opodatkowania.
Wiesława Moczydłowska
16.02.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na Dahua Technology Poland. Jego zdaniem działanie spółki mogło utrudniać przeszukanie prowadzone w ramach postępowania wyjaśniającego. Jeden z menedżerów wysłał do swoich współpracowników za pośrednictwem komunikatora w telefonie wiadomość informującą o działaniu UOKiK.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.02.2022
Rynek Prawo gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby jego propozycje zmian w przepisach dotyczących wpisu hipotek do ksiąg wieczystych, trafiły do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r. Chodzi o dwie kwestie - referendarzy sądowych mają odciążyć notariusze, którzy będą mogli wpisywać prawo odrębnej własności lokali do ksiąg wieczystych oraz hipotekę.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
16.02.2022
Wymiar sprawiedliwości

SARON czy LIBOR - unijny sąd oddalił skargę, będzie odwołanie

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Polski frankowicz przegrał przed unijnym sądem w sprawie zastąpienia wskaźnika LIBOR SARON-em. Zdaniem sądu skarga nie została sformułowana w sposób wystarczająco jasny, precyzyjny. Minęły również terminy na kwestionowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie SARON-u. To jednak nie koniec tej batalii.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Poproszę bułkę, masło i trumnę – sklep może być zakładem pogrzebowym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sklepy za wszelką cenę chcą ominąć zakaz handlu w niedziele. Niektóre oprócz zwykłego jedzenia oferują strawę duchową, proponując np. członkostwo w klubie książki. Inne zwróciły się ku sprawom ostatecznym, zmieniając się w zakłady pogrzebowe, co punktuje nie tylko luki w ustawie o handlu w niedziele.
Monika Sewastianowicz
16.02.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że firma mająca spór ze spółką państwową może oczekiwać zajęcia się jej sprawą przez Komisję Europejską, ponieważ polski organ ochrony konkurencji i sądy nie gwarantują jej równych szans. To ważne orzeczenie dla wszystkich firm, polskich i zagranicznych, które znajdą się w takiej sytuacji - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Krzysztof Sobczak
16.02.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
ZUS stwierdził, że pracownik nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom, ponieważ został zatrudniony tylko po to, aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego. Sąd zgodził się z tym, ponieważ nie wykazano, że zatrudnienie nowej osoby było uzasadnione. Nie było też dowodów, że pracownik wykonywał pracę i wypłacano mu wynagrodzenie.
Dorian Lesner
16.02.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.
Jolanta Ojczyk
16.02.2022
CIT Spółki Finansowanie zdrowia