Prawo.pl
Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zabrał głos w tej sprawie podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Ret
25.04.2022
Prawo gospodarcze Finanse

Skuteczna kontrola zarządcza to wsparcie dla zarządzania kryzysowego

Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza
W ostatnim czasie zdarzenia o charakterze kryzysowym nie są rzadkością: pandemia COVID-19, kryzys uchodźczy, powodzie i wichury. To zdarzenia, które wpływają lub mogą wpłynąć na ciągłość działania jednostki samorządu terytorialnego. W skutecznym radzeniu sobie z funkcjonowaniem urzędu w obliczu takich sytuacji mogą pomóc standardy i narzędzia kontroli zarządczej.
Ewelina Wójcik
25.04.2022
Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza
Niedawny wyrok NSA pokazuje dobitnie, że fiskus zawiesza przedawnienie rozliczeń podatkowych tylko tam, gdzie mu wygodnie. Uważa m.in., że zawieszenie nie dotyczy postępowań o nadpłatę, ale ma znaczenie przy zaległościach podatkowych. Sąd jednoznacznie stanął po stronie podatników. Niestety jednak, niekorzystną praktykę skarbówki potwierdzają doradcy podatkowi i eksperci.
Krzysztof Koślicki
25.04.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Tylko rok na nałożenie kary dla stacji telewizyjnych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kary pieniężnej za brak w programach telewizyjnych audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych nie można nałożyć, jeżeli od naruszenia przez nadawcę tego obowiązku do daty nadania do nadawcy decyzji o nałożeniu kary upłynął rok - taka jest konkluzja wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Termin liczy się od wydania decyzji, a nie doręczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Warunki zabudowy mają być dokumentem związanym z realizacją konkretnej inwestycji. Nie może być tak, że ktoś za 20 lat wyjmie z szuflady decyzję i będzie chciał budować na ich podstawie. Dlatego warunki powinny być wydawane na czas określony. Początkowo miało to być trzy lata, ale po prekonsultacjach projektu zdecydowaliśmy się wydłużyć do pięciu lat - mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Na odprowadzanie ścieków powstających z mycia samochodów oraz posadzek przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Takie pozwolenie wydaje się na dziesięć lat, a obowiązek jego uzyskania nakłada prawo ochrony środowiska oraz prawo wodne.
Joanna Maj
23.04.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku, w myśl której sprawca wypadku odpowiada za zanieczyszczenie drogi płynami silnikowymi, rodzi pytania, czy zabrudzenie można uznać za zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Uzasadnienia tego orzeczenia ciągle nie ma, a prawnicy zastanawiają się nad jego konsekwencjami, gdyż nie są one oczywiste.
Regina Skibińska
23.04.2022
Ubezpieczenia
Prawo pracy nie określa szczegółowych warunków wykonywania konkretnych prac, np. dotyczących maksymalnej powierzchni do posprzątania przez pracownika w ramach 8-godzinnej normy czasu pracy. Jest jednak maksymalny, dopuszczalny wydatek energetyczny niezbędny do wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym - w czasie zmiany nie może przekraczać dla kobiet 5000 kilodżuli.
Grażyna J. Leśniak
23.04.2022
Prawo pracy BHP
W sobotę, 23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego, a trzy dni później ma zapaść bardzo ważne orzeczenie w sprawie nowej dyrektywy autorskiej, którą Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości. Rząd złożył skargę na dwa przepisy, ale całą dyrektywę dającą większe prawa twórcom lecz ograniczającą swobodę platform cyfrowych - czeka jeszcze wdrożenie w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2022
Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przestrzega premiera przed konsekwencjami tworzenia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez uchodźców z objętej wojną Ukrainy i proponuje w zamian pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim, bez względu na narodowość i pochodzenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.04.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina
W 2021 roku nastąpił wzrost o ok. 37,3 proc. liczby zawiadomień do prokuratury w kontekście podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy, a także znaczący, ponad 100 proc., wzrost liczby blokad rachunków. Wątpliwości dotyczyły majątku o wartości ponad 8,5 mld zł – wynika ze sprawozdania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Wiesława Moczydłowska
22.04.2022
Domowe finanse Administracja publiczna Finanse
Część podatników z „przesuniętym” rokiem podatkowym nadal stoi przed wyzwaniem publikacji pierwszej informacji o realizowanej strategii podatkowej. Są oni jednak w o tyle lepszej sytuacji niż pozostali, że mogą skorzystać z doświadczenia innych firm. Nie oznacza to jednak, że mają uproszczone zadanie – pisze Monika Kaleta, doradca podatkowy.
Monika Kaleta
22.04.2022
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Coraz mniej czasu zostało na wdrożenie dyrektywy dotyczącej restrukturyzacji, a znane są jedynie główne założenia projektu nowelizacji ustaw Prawo upadłościowe i Prawo restrukturyzacyjne. Mimo że wymogi tej dyrektywy są już w znacznym stopniu w treści obowiązujących przepisów, nie oznacza to, że implementacja dyrektywy w pozostałym zakresie będzie miała wymiar czysto kosmetyczny.
Piotr Zimmerman
22.04.2022
Prawo gospodarcze
Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatnio w tym kontekście najgłośniej jest o wyroku z Łodzi w sprawie pozwu grupowego przeciwko mBankowi. Prawnicy rozważają pozwanie Skarbu Państwa o odszkodowania za bezprawne działanie wymiaru sprawiedliwości.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Rząd przyjął projekt uchwały tworzącej Krajową Grupę Spożywczą. Ma to być duży państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku, mającym wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Według rządu, rynek ten jest zdominowany przez firmy zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym.
Krzysztof Sobczak
21.04.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Firmy Netia, Orange i Play oddadzą konsumentom opłaty za włączane bez ich wyraźnej zgody usługi dodatkowe. Do tego wszystkie reklamacje będą pozytywnie rozpatrzone, zmienią się też standardy informowania konsumentów o płatnych usługach. Do takich działań zmusił je Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
21.04.2022
Rynek i konsument Prawo AI

Firmy i instytucje słabo przygotowane na sytuacje kryzysowe

Administracja publiczna BHP Prawo gospodarcze
Większość polskich firm i instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową, taką jak np. ofiary śmiertelne w czasie produkcji, informacja o podłożeniu bomby, masowy wypadek w transporcie, atak hakerów czy incydent terrorystyczny. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku. Jak więc przedsiębiorcy czy samorządowcy mogą się na to przygotować?
Michał Lorenc
21.04.2022
Administracja publiczna BHP Prawo gospodarcze

Rząd chce bardziej poluzować obrót ziemią rolną

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje "poluzować" przepisy ograniczające obrót ziemią rolną. Pracuje więc nad kolejną dużą zmianą obowiązujących od 2016 r. przepisów, które już dwukrotnie zmieniano. Nie będzie jednak wywracania do góry nogami obecnych zasad. Podstawowe ograniczenia w obrocie prywatnymi gruntami pozostaną takie same, chyba że w trakcie prac nad nowelą resort zmieni zdanie.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.04.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości
Jeżeli sąd uzna, że umowa kredytu indeksowanego we frankach jest nieważna, to winien ocenić roszczenie o zwrot spłaconych środków pieniężnych. W świetle tego, że przysługiwałoby powodowi niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem pozwanego banku z tytułu zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2022
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Odebranie koncesji na działalność stacji telewizyjnej ze względu na brak obiektywizmu przy emisji programów informacyjnych nie naruszyło wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według ETPC, takie decyzje muszą każdorazowo podlegać ocenie z punktu widzenia zachowania równowagi pomiędzy interesami prywatnymi a publicznymi obecnymi w danej sprawie.
Katarzyna Warecka
20.04.2022
Administracja publiczna Ochrona konkurencji
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce uruchomiło akcję #SluchamyKsiegowych. Celem jest m.in. zebranie opinii na temat ustawowego uregulowania zawodu księgowego. Do 8 maja 2022 roku będzie zbierało ankiety. Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci.
Wiesława Moczydłowska
20.04.2022
Rachunkowość
Niektóre banki oferują szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Rzecznik Finansowy chce wiedzieć, czy klienci mogą zrezygnować z opcji „kredytu na klik” w posiadanej ofercie dostępnych produktów bankowych.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Rynek i konsument Finanse
Czy firma sprzedająca suplementy - Natural Pharmaceuticals - reklamując te produkty, mogła wprowadzać konsumentów w błąd? Wykaże to postępowanie. Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że co rok konsument będzie otrzymywał zapas suplementów. Odpowiedzialność finansową może również ponieść osoba zarządzająca tą firmą
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Prace nad wszystkimi obowiązkami z zakresu cen transferowych trzeba zacząć w najszybszym możliwie czasie. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się tym, jest rozszerzenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych i raportowych za rok podatkowy/obrotowy 2021 o tzw.: „pośrednie transakcje rajowe”, co znacząco wpłynie na czasochłonność całego procesu.
Radosław Chudy
20.04.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Sąd wykreśli hipotekę frankowicza, gdy wyrok prawomocny

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Sądy idą jednak na rękę frankowiczom i wykreślają hipoteki. Tak ostatnio postąpił sąd wieczystoksięgowy w Pruszkowie. Bank nie chciał dać zgody, ponieważ planował wnieść skargę kasacyjną. Dla sądu nie był to jednak żaden argument. Jednak orzeczenie musi już być prawomocne.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Dopuszczana jest krytyka posługująca się nawet wypowiedziami obrażającymi. Jednak - co do zasady - prawdziwa informacja, nawet wygłoszona publicznie, nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Aby jednak nie narazić się za zarzut poniżania krytykowanego, krytyk powinien mieć dowody, że to, co mówi lub pisze, jest prawdą - tak twierdzą prawnicy i tak wskazuje orzecznictwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawo cywilne
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad objęciem systemem SENT przewozu towarów z pozycji CN 2701 i CN 2704. Zgłoszeniu będą podlegały przesyłki tego towaru o masie powyżej 500 kg. Zmiany nie będą miały jednak wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT, ani schematy komunikatów do niewizualnej obsługi zgłoszeń SENT. Obsługa zgłoszeń nie zmieni się.
Krzysztof Koślicki
19.04.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Kwestia wysokości stawki podatku lub jego zapłaty za nieruchomości i obiekty budowlane, które należą do przedsiębiorcy, od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. Wydaje się, że po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2021 roku będzie je budzić dalej – pisze Kamil Szczęsny, adwokat w kancelarii GWW.
Kamil Szczęsny
19.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Pracodawcy korzystają z korzystnego dla nich orzecznictwa i bardzo często wydłużają okres wypowiedzenia złożonego przez pracownika z miesiąca do trzech miesięcy, jeśli w trakcie wypowiedzenia mijają trzy lata jego pracy u tego pracodawcy. Pracownicy są bezradni, bo nie ma przepisu, który tę kwestię by rozstrzygał w sposób jednoznaczny.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2022
Prawo pracy
W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2022
Samorząd terytorialny Spółki