Prawo.pl
W przypadku gdy opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający zużycie energii cieplnej, to jej dostawy są świadczeniem odrębnym od usługi najmu i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że ważne są zapisy w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła.
Wiesława Moczydłowska
07.10.2022
Finanse samorządów VAT
Kredytobiorcy frankowi, którzy już zapłacili tytułem rat i kosztów kredytu sumę kapitału kredytu albo wyższą, mogą bez większego ryzyka zaprzestać dalszego spłacania rat do Getin Noble Banku. Wielu pełnomocników frankowiczów rekomenduje takie działanie swoim klientom. Tym bardziej że nie każdego kredytobiorcę bank będzie mógł wpisać do BIK.
Regina Skibińska
07.10.2022
Banki Kredyty frankowe
Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pozwala na dochodzenie długów objętych postępowaniem prowadzonym na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadach ogólnych - tak stanowi najnowsza uchwała trojga sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił ustawę antylichwiarską

Prawo cywilne Rynek i konsument
Sejm przyjął ustawę antylichwiarską - przewiduje określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Senat odrzucił w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne m.in. pod Centralny Port Komunikacyjny. Teraz nowela ponownie trafi do Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Nieruchomości
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że obecnie największym problemem będzie dystrybucja węgla, bo na to żaden port, samorząd ani nawet firmy komercyjne nie są gotowe. Do tej pory nie wypracowano porozumienia w tej sprawie. Tymczasem w przypadku zabezpieczenia energetycznego mieszkańców i przedsiębiorców nie ma miejsca na działanie „na sznurek i zapałkę”.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd chce wprowadzić niższą taryfę za prąd dla małych firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić małe i średnie firmy, samorządy, podmioty wrażliwe przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Nowe taryfy mają być też przygotowane dla samorządów i instytucji "wrażliwych".
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Usługi funduszu inwestycyjnego na rzecz banku w ramach umowy subpartycypacji są zwolnione z VAT tak jak udzielanie kredytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest korzystny dla sektora bankowo-finansowego, bo oznacza że banki nie będą narazone na dodatkowe koszty, potencjalnie przerzucane na wszystkich klientów.
Paweł Rochowicz
06.10.2022
VAT Prawo gospodarcze Finanse
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły uproszczenie, zgodnie z którym podmioty powiązane będące mikro i małymi przedsiębiorcami, sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych, nie będą zobowiązane do dołączania analizy cen transferowych. Zwolnienie ma zastosowanie do dokumentacji sporządzanych także za 2021 rok – pisze Dominika Rąpała, konsultant w ABC Tax.
Dominika Rąpała
06.10.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz używanie wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny” – to praktyki spółki KFG zakwestionowane przez Prezesa UOKiK. Jego zdaniem działania działania tej firmy wprowadzały konsumentów w błąd, a ich celem było zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych.
Krzysztof Sobczak
06.10.2022
Rynek i konsument Finanse
Kodeks pracy nakłada na pracodawców szereg obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia pracy. Wbrew pozorom, ochronne przepisy z zakresu bhp powinny znaleźć zastosowanie również do osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a nawet względem osób postronnych.
Karolina Kornelak Mateusz Gajda
06.10.2022
Prawo pracy BHP
Już 11 października odbędzie się konferencja naukowa „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”. Tematy poszczególnych paneli dotyczą wątków regulacyjnych i nadzorczych. Jednym z kluczowych przedmiotów dyskusji będzie unijne rozporządzenie DORA, odnoszące się do operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego.
Prawo.pl
06.10.2022
Prawo AI Finanse
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z propozycji ograniczenia w czasie obowiązywania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Chce, by pozostało po staremu, czyli taka decyzja będzie bezterminowa. Cieszy to deweloperów, ale zdaniem wielu prawników to zły pomysł. Często warunki wydane 10-15 lat temu trącą myszką i rozmijają się z rzeczywistością.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – biuro rachunkowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup i utrzymanie psa. Chodzi m.in. o karmę, weterynarza i szkolenia. Ważne jest jednak, by zwierzę pilnowało dokumentów przechowywanych u księgowego. Fakt, że biuro znajduje się w prywatnym domu, nie ma znaczenia.
Krzysztof Koślicki
06.10.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ogłoszenie upadłości SKOK z likwidacją jej majątku nie jest ustaniem członkostwa w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w związku z czym syndyk masy upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej nie jest uprawniony do żądania zwrotu na rzecz upadłego wkładów wniesionych przez tą kasę na obligatoryjny fundusz stabilizacyjny - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2022
Prawo cywilne Spółki Finanse
Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje wprowadzenie wielu nowych rozwiązań prawnych w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Nie jest jednak dostatecznie precyzyjny w zakresie, w jakim określa możliwe działania państwa, skierowane wobec przedsiębiorców – ocenia adwokat Rafał Rozwadowski.
Rafał Rozwadowski
06.10.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prawa konsumentów mają być rozszerzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Konsumenci będą mogli dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi przed dwa lata zamiast roku. To jedna ze zmian z ustawy, nad którą debatuje Sejm. Wdraża ona unijne dyrektywy: cyfrową i towarową. Ma się przyczynić do zwiększonej ochrony konsumenta korzystającego z nowoczesnych form sprzedaży na odległość.
Paweł Rochowicz
05.10.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wysoka inflacja generuje wyższe dochody budżetu państwa. Każdy jej punkt procentowy to 4,7 mld zł więcej w państwowej kasie. Z kolei tarcza antyniflacyjna co miesiąc zmniejsza wpływy z VAT o 2,4 mld zł - wyliczyło Ministerstwo Finansów. Liczby te podano przy okazji prac nad przedłużeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Paweł Rochowicz
05.10.2022
Finanse publiczne CIT VAT Akcyza
Konfederacja Lewiatan chwali projekt nowelizacji przepisów dotyczących spółki cywilnej. Według niej nie tylko uprości on dostęp do informacji o spółce, ale też zmniejszy część formalności z nią związanych. Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej. 
Renata Krupa-Dąbrowska
05.10.2022
Spółki
Ministerstwo Finansów zdecydowało przesunięciu o cztery miesiące terminu obowiązku fiskalizacji branży myjni samochodowych. Nowy termin wyznaczony został na 1 lutego 2023 roku. Odroczenie nie wyklucza jednak wcześniejszego, dobrowolnego, zainstalowania kas rejestrujących w tych zakładach.
Krzysztof Koślicki
05.10.2022
VAT Rachunkowość
Związek Cyfrowa Polska apeluje do UOKiK o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców – to właśnie jej dotyczy Dyrektywa, stanowiąca element tzw. Europejskiego Nowego Ładu dla Konsumentów. Tymczasem niektóre zapisy, procedowane właśnie w Sejmie, mogą zadziałać dokładnie odwrotnie.
Michał Kanownik
05.10.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie
Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Według Urzędu, jeśli klient spłaca całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziął po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.
Krzysztof Sobczak
05.10.2022
Rynek i konsument Kredyty
Chociaż zasadą jest, że pracodawca nie może zrezygnować z finansowania wpłat podstawowych do pracowniczych planów kapitałowych, to w wyjątkowych sytuacjach takie zwolnienie jest możliwe. Co ważne, zwolnienie pracodawcy z dokonywania wpłat do PPK nie pozbawia uczestnika możliwości dalszego oszczędzania w tym programie.
Joanna Gawęda
05.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostającymi w ustroju wspólności majątkowej powoduje, że współmałżonka akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład wspólności ustawowej, staje się również współuprawnionym z akcji - odpowiedzi na to pytanie udzieli Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.10.2022
Prawo cywilne Spółki
Umowa ugody jako wywierająca skutki prawne tylko między jej stronami, nie powoduje jednak zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności, którą przyjął on na siebie w umowie ubezpieczenia OC względem ubezpieczonego. Ugoda nie zwalnia bowiem sprawcy szkody z odpowiedzialności. Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie wyroku oddalającego skargę kasacyjną zakładu ubezpieczeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.10.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Obowiązujące obecnie systemy ochrony praw autorskich przyjmują, że ochronie prawnoautorskiej może podlegać tylko działalność człowieka. Na tej podstawie odmawiano dotychczas rejestrowania utworów stworzonych przez programy typu "sztuczna inteligencja". Nie jest jednak wykluczone, że ta praktyka będzie musiała się zmienić - pisze radca prawny Mikołaj Wiza, LexDigital i kancelaria DSK.
Mikołaj Wiza
05.10.2022
Prawo cywilne Prawo AI
Kredytobiorcy frankowi z Getin Noble Banku będą składać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku. Czas na to mają do piątku, ale mimo tak krótkiego terminu, skarżących może być wielu. Przy okazji wyjaśniona może być zgodność przepisów o restrukturyzacji z konstytucją.
Regina Skibińska
05.10.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Wielu prawników już zaakceptowało fakt, że technologia odgrywa i będzie odgrywać wielką rolę w ich pracy, mimo że nie wszyscy są dobrze przygotowani do jej wykorzystywania. I choć przechodzą do świata elektroniki, to wciąż będą korzystać z papierowych wydawnictw - mówi Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.
Ewa Usowicz Paweł Rochowicz
05.10.2022
Prawnicy Prawo AI LegalTech

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.
Paweł Rochowicz
05.10.2022
PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Compliance - warto być uczciwym nawet w kryzysie gospodarczym

Prawo gospodarcze Compliance Kontrola zarządcza
W czasach kryzysowych firmy tną koszty, ale nie powinny oszczędzać na działach zajmujących się kontrolą zgodności z przepisami. Na dłuższą metę może to przynieść straty wizerunkowe i finansowe firmie. To jeden z najważniejszych postulatów przedstawionych podczas konferencji Compliance & Integrity Days, która trwa w Warszawie.
Paweł Rochowicz
04.10.2022
Prawo gospodarcze Compliance Kontrola zarządcza