Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji są dobre - ocenił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zapowiedział jednak, że część instytutów będzie się od nich odwoływać, bo czują się pokrzywdzone. Najniżej w ewaluacji oceniono: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (IŚRiL PAN), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN - IMol oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN.

22.08.2022

Fundusz Medyczny zapłaci za nowoczesny lek na SMA

Pacjent Finansowanie zdrowia

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - Zolgensma. Będzie dostępny dla dzieci w wieku do 6 miesięcy w ramach programu przesiewowego a terapia będzie finansowana z Funduszu Medycznego - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej fundusz nie był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

22.08.2022

Firmy mogą jeszcze zgłaszać się do konkursu poprawy warunków pracy

Prawo pracy BHP

Do 10 września wydłużony został nabór wniosków do 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs ma na celu inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechnianie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęca do udziału przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracowników zarówno indywidualnie lub jako zespoły do zgłaszania swoich rozwiązań.

22.08.2022

Rząd ma zdecydować o pomocy dla nadodrzańskich firm

Środowisko Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, czyli we wtorek 23 sierpnia, mają być omawiane propozycje pomocy dla nadodrzańskich przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Brane są pod uwagę jednorazowe wypłaty lub rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych".

22.08.2022

Branża budowlana na skraju wyczerpania - podwykonawcy czekają na waloryzację

Zamówienia publiczne Budownictwo

Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że trwają prace nad ustawą dotyczącą waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy wkrótce wejdą w życie. Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy obecnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń.

22.08.2022

Wcześniejsze pożyczki na działalność gospodarczą nie blokują środków z PFRON

Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zrewidowało swoje stanowisko w sprawie otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z PFRON przez osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej otrzymały już pieniądze na podobny cel ze środków publicznych jako osoby pełnosprawne. Jak zaznacza wiceminister rodziny Paweł Wdówik, nie jest konieczna zmiana przepisów, aby to było możliwe.

22.08.2022

Badanie: Aż 64 proc. Polaków pracuje za dużo, a 60 proc. ledwo wystarcza pieniędzy na podstawowe potrzeby

Domowe finanse Prawo pracy BHP

64 proc. badanych Polaków pracuje za dużo, a 65 proc. respondentów przyznało, że robi nadgodziny — w tym aż 76 proc. pracowników zatrudnionych w przemyśle oraz 75 proc. pracowników sektora edukacji – wynika z najnowszego badania LiveCareer.pl. Ponad 34 proc. ankietowanych, którzy pracują w nadgodzinach, nie dostaje za nie wynagrodzenia.

22.08.2022

We wtorek matury poprawkowe

Szkoła i uczeń

Przystąpienie do egzaminu poprawkowego zadeklarowało 52,3 tys. maturzystów - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin rozpocznie się we wtorek, 23 sierpnia 2022 r. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.

22.08.2022

RPO za prawem Rzecznika Finansowego do wspierania uczestników postępowań grupowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Propozycja zmian w przepisach dających Rzecznikowi Finansowemu prawo do bycia reprezentantem grupy w postępowaniach grupowych to dobre rozwiązanie - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazuje jednak, że brakuje przepisu jednoznaczne przyznającego Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wytaczania powództw na rzecz konsumentów w takich postępowaniach.

22.08.2022

We wrześniu nowa izba SN rozpozna sprawy zawieszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta, który z 33 sędziów wylosowanych przez I Prezes Sądu Najwyższego ma wyłonić 11 osób mających orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa nie przewiduje żadnego terminu w tej kwestii, ale należy się spodziewać, że pierwsze rozprawy z udziałem tej jedenastki odbędą się w połowie listopada - ocenia sędzia Wiesław Kozielewicz. We wrześniu pięciu sędziów zajmie się na jawnych posiedzeniach sędziami zawieszonymi w czynnościach służbowych.

22.08.2022

Nie w tym, może w kolejnym roku - MS zapewnia o zaplanowaniu pieniędzy na referendarskie awanse

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu na rok 2023, zostały zaplanowane środki na awanse dla referendarzy sądowych. Zastrzegło jednak, że wszystko zależy od tego, co przyjmie ostatecznie Sejm. Obecnie 57 referendarzy czeka na awans na stanowisko starszego referendarza.

22.08.2022

Polski Ład to nie jedyne wyzwanie dla firm i księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Pierwsze półrocze 2022 roku upłynęło w firmach pod hasłem implementacji przepisów podatkowej części Polskiego Ładu i przygotowywania się do zmian lipcowych. Jednak aż 58 proc. nowych przepisów podatkowych zostało uchwalonych bez konsultacji społecznych. Perspektywa na najbliższe miesiące nie wygląda lepiej – wyzwań będzie jeszcze więcej. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

22.08.2022

Obywatel Ukrainy, którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może starać się o świadczenia w Polsce

Pomoc społeczna Ukraina

Obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce po wybuchu wojny z Rosją, a którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może pod pewnymi warunkami starać się np. o świadczenie wychowawcze czy świadczenia rodzinne w naszym kraju. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości – taka osoba nie musi mieć dodatkowej karty pobytu w Polsce.

22.08.2022

Więcej chronionych przed zwolnieniem grupowym, ale kryteria niejasne

Prawo pracy Prawo europejskie

Przy zwolnieniach grupowych, w razie nie przyjęcia zmienionych warunków pracy czy płacy przez chronionego pracownika, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że przy wypowiadaniu kierował się innymi powodami. Zdaniem prawników, przepis w obecnym kształcie jest niejasny. Nie wiadomo komu i co ma udowadniać pracodawca, a także po co. Zwłaszcza, że jak mówią prawnicy, w takiej sytuacji nie ma mowy o postępowaniu sądowym.

22.08.2022

Minister zdrowia zwiększa swoją kontrolę nad etyką badań leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie jedna, ale dwie komisje, w tym wskazana przez ministra zdrowia, będą oceniały badania kliniczne, w których biorą udział pacjenci. Szczególny nacisk będzie położony na ocenę etyczności badania – zajmie się tym komisja wyznaczona przez ministra. Eksperci oceniają, że wydłuży to proces oceny i zwiększy koszty badań produktów leczniczych. Decyzja jest niezrozumiała – podkreślają.

22.08.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych drogą przez mękę - działa, ale nadal z problemami

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Zadłużonych miał usprawnić m.in. postępowania upadłościowe. Tymczasem po ośmiu miesiącach nadal jest usprawniany, a prawnicy mają problem z jego podstawowymi funkcjonalnościami. Potykają się choćby na ograniczeniach objętości załączników, dołączaniu potwierdzeń opłat, czy dostępie do akt. A sędziowie np. nie widzą, czy dłużnik ma też inne sprawy. Nawet w ich sądzie.

22.08.2022

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zdecyduje o upadłości firmy objętej sankcjami

Prawo gospodarcze Ukraina

Jest już pierwszy wniosek w sądzie o upadłość firmy z listy sankcyjnej. Z czasem będzie ich więcej, to niestandardowa upadłość, bo w jej przypadku, tak jak ewentualnie innych firm z tej listy, decydujący głos będzie należał nie do sądu i syndyka, ale szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nic nie będzie mogło dziać się poza jego plecami, zdecyduje absolutnie o wszystkim.

22.08.2022

RPO: Wyrok do uchylenia z powodu błędnego doręczenia

Prawnicy

Skoro wezwanie do sądu odebrała nieletnia córka, to jest podstawa do uchylenia wyroku - uznał Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny oskarżonego o oszustwa. Według procedury - takie wezwanie może odebrać tylko osoba dorosła - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację w takiej sprawie.

21.08.2022

Sędziowie SA i SN: Prezes Schab naruszył zasadę nieusuwalności sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo zebrania tysięcy podpisów pod protestem w sprawie przeniesienia dwóch sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz apelu I Prezes SN, prezes Piotr Schab nie zmienił swojej decyzji. W liście do prof. Manowskiej stwierdza, że długotrwale negowały one wykonywanie fundamentalnych obowiązków służbowych. Sędziowie podpisani pod protestem uważają, że to jest represja i złamanie zasady nieusuwalności.

21.08.2022

W Sejmie informacja premiera o zarządzaniu kryzysowym

Administracja publiczna

We wtorek 23 sierpnia zbierze się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która zapozna się z informacją na temat funkcjonowania w Polsce systemu zarządzania kryzysowego w związku z wydarzeniami związanymi z katastrofą ekologiczną na Odrze. Informację tę przedstawią prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Minister Klimatu i Środowiska.

21.08.2022