Część związkowców za zwiększeniem roli Rady Dialogu Społecznego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje zwiększenie uprawnień Rady Dialogu Społecznego i wprowadzenie zmian w prawie, pozwalających na zwalnianie z pracy związkowców dopiero po wyroku sądu - powiedział podczas obchodów 1 maja przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

01.05.2022

Jest projekt - będzie mniej stopni awansu dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli oraz zagwarantowanie nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole wyższego wynagrodzenia - to według Ministerstwa Edukacji i Nauki cele projektu dotyczącego zmian w Karcie Nauczyciela.

01.05.2022

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji podróży nie pomoże w razie wojny

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Rośnie popularność polis, które zapewniają zwrot kosztów imprezy turystycznej czy przelotu, jeśli klient z ważnych przyczyn zrezygnuje w podróży. Przyczyny te jednak muszą leżeć po stronie klienta, więc polisa nie zadziała, gdy rezygnacja wynikać będzie z obaw o strajk kontrolerów lotów czy o to, że w jakimś regionie świata wybuchnie wojna.

01.05.2022

Dwie rady organizacji pacjentów. Nową powołał minister zdrowia

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał Radę Organizacji Pacjentów. Nowo powołany organ zajmie się konsultowaniem projektów legislacyjnych. ROP jest pierwszym w historii gremium w Ministerstwie Zdrowia, które tworzą reprezentanci organizacji pacjentów. Druga ROP, liczniejsza, działa od dwóch lat przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

30.04.2022

Ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus

Domowe finanse

Aby dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus", trzeba złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca. Jeżeli rodzic zrobi to do soboty 30 kwietnia br., zachowa ciągłość wypłaty. Od tego roku obsługę programu prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyłać tylko drogą elektroniczną.

30.04.2022

Święto Pracy w niedzielę, ale nie będzie dodatkowego dnia wolnego

Prawo pracy

Święto Pracy jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2022 roku wypada ono w niedzielę, w którą i tak zdecydowana większość z nas nie musi przychodzić do pracy. Nie oznacza to jednak, że nabędziemy z tego tytułu dodatkowy dzień wolny do wykorzystania do końca okresu rozliczeniowego. Gdyby to była sobota, pracodawca byłby zobowiązany do „oddania” dnia, czyli udzielenia wolnego.

30.04.2022

Całuję piękne rączki pani mecenas - o #MeToo głośno, a prawnikom ciągle się zdarza

Prawnicy

Prawniczki są zdolne, wykształcone, kompetentne i mocno zaangażowane w swoją pracę. Nie boją się trudnych projektów i dużych wyzwań, tak samo jak ich koledzy. Mimo to, w swojej pracy narażone są m.in. na umniejszanie ich wiedzy i dyskryminację. Nadal też rzadziej obejmują najwyższe stanowiska. Wiele z nich słyszy niewybredne komplementy, a część - wprost - "niemoralne" propozycje.

30.04.2022

Do 6 maja zgłoszenia do konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”

Prawnicy

XIV edycja konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”, który dorocznie jest organizowany przez samorząd radcowski ulega zmianie. Konkurs organizowany będzie w dwóch etapach, a nie jak dotychczas w jednym. Został stworzony w celu realizacji idei nagradzania tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych.

30.04.2022

Głośne grillowanie może się skończyć nawet w sądzie

Prawo karne Prawo cywilne

Pierwszy weekend majowy tradycyjnie już otwiera sezon na grillowanie. Zapach dymu i grillowe karaoke, ozdabiane soczystym językiem, nie dla wszystkich oznacza jednak dobrą zabawę. Na "rozrywkowych" sąsiadów są prawne sposoby - począwszy od powiadomienia policji o zakłócaniu spokoju, poprzez pozwy o zaniechanie immisji, czy naruszenie dóbr osobistych, po wysokie zadośćuczynienie.

30.04.2022

Prawo pracy wymaga zmian, bo problemów będzie coraz więcej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dość powszechne jest przekonanie, że Kodeks pracy nie pasuje do obecnej rzeczywistości i wymaga zmian. Jest tylko pytanie, czy zmieniać należy przepisy „po kawałku”, czy opracować zupełnie nowy projekt, a może nawet dwa. Tu już zgodności nie ma. A poprawiać jest co. Nawet język, którym posługują się przepisy. Uzasadnione byłoby też powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy na stałe, by czuwała nad spójnością regulacji.

30.04.2022

Szczepienia Ukraińców idą opornie, grozi nam epidemia odry

Opieka zdrowotna Ukraina

Eksperci alarmują, że Polska utraciła odporność zbiorową przeciwko odrze. Bardziej optymistyczne w tym zakresie jest Ministerstwo Zdrowia, bo jeszcze nie notuje istotnie zwiększonej zapadalności na choroby zakaźne. Wobec obecnego kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Ukrainie, to jednak kwestia tygodni. Na blisko 500 tys. dzieci z Ukrainy zaszczepiliśmy dopiero około 3600.

30.04.2022

Majówka raczej bez opóźnień - rząd odwołuje ograniczenia lotów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzięki porozumieniu zawartemu z kontrolerami ruchu lotniczego 1 maja br. nie wejdzie w życie rozporządzenie, które miało ograniczać dostępność służb żeglugi powietrznej oraz obniżać deklarowaną pojemność lotnisk w Modlinie i na lotnisku Chopina w Warszawie. W związku z tym mniej samolotów miało startować i lądować z tych portów. Porozumienie obowiązuje do 10 lipca.

29.04.2022

Prokuratorzy nie chcą rozdzielenia ich wynagrodzeń od sędziowskich

Prokuratura

Przyjmujemy z najwyższym zaniepokojeniem propozycję zrywającą z ustawową zasadą równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów - brzmi uchwała Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Związkowcy nie mają wątpliwości, że jeśli przepisy wejdą w życie, 90 proc. prokuratorów będzie mieć gorszą sytuację finansową niż sędziowie na tym samym szczeblu.

29.04.2022

Wspólnoty mieszkaniowe bez obowiązku zapewnienia dostępności

Pomoc społeczna Nieruchomości

W ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie będzie zmian zmierzających do nałożenia na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku zapewnienia dostępności. Obowiązek taki mają określone w ustawie podmioty publiczne i na razie to się nie zmieni.

29.04.2022

Już 100 tys. osób z Ukrainy pracuje na mocy specustawy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znajdują zatrudnienie w Polsce. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę ma już ponad 100 tys. osób. Dzięki rządowej specustawie mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. W praktyce oznacza to, że do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

29.04.2022

ZUS 2 maja pracuje krócej, ale online bez ograniczeń

Ubezpieczenia społeczne

W poniedziałek, 2 maja, sale obsługi klientów w placówkach ZUS oraz Centrum Obsługi Telefonicznej będą czynne do godz.15:00. Bez ograniczeń można załatwiać sprawy w ZUS przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.04.2022

Kancelaria MKZ Partnerzy ze zmienionym logo i nowym modelem zarządzania

Rynek

Przekształcenie formy prawnej, nowy znak graficzny oraz odejście od tradycyjnego modelu zarządzania Kancelarią, to efekt zakończonego procesu przeobrażeń warszawskiej Kancelarii MKZ Partnerzy. W wyniku przekształcenia dotychczasowej spółki partnerskiej, Kancelaria działa teraz w formie spółki komandytowej Michalak Kosicka-Polak i Wspólnicy Spółka Komandytowa.

29.04.2022

Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce

Koronawirus

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że znikną wszystkie ograniczenia. Pozostaną maseczki w placówkach medycznych

29.04.2022

Szpital MSWiA ma być instytutem - związkowcy pytają, dlaczego bez konsultacji

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce przekształcić swój Centralny Szpital Kliniczny w Państwowy Instytut Medyczny. Projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych, ale tylko do 10 instytucji. Związkowcy reprezentujący resortową służbę zdrowia obawiają się, że projekt ustawy będący podstawą przekształcenia może doprowadzić do restrukturyzacji zatrudnienia i zmiany schematu organizacyjnego.

29.04.2022

Sądy do spłaszczenia, więcej nadzoru nad sędziami, Izba Dyscyplinarna ma zostać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W projektach wprowadzających zmiany przygotowywane w strukturze sądów i jednolity status sędziego znalazło się większość kwestionowanych przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Przeniesiono tam m.in. regulację w myśl, której niedopuszczalne jest ocenianie czy dany sędzia został powołany zgodnie z prawem. A do czynności prezesa sądu ma należeć wizytacja i lustracja referatu konkretnego sędziego lub referendarza.

29.04.2022