Kontrakt trenerski w piłce nożnej - umowa o pracę lub świadczenie usług

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W Polsce na szczeblu rozgrywek ligowych w sezonie 2021/2022 od Ekstraklasy do IV ligi występuje łącznie 479 klubów piłkarskich. Oznacza to, iż co najmniej tylu trenerów świadczy usługi na podstawie umowy określanej mianem „kontraktu trenerskiego”, który regulowany jest postanowieniami uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W praktyce liczba obowiązujących kontraktów trenerskich jest znacznie wyższa.

13.06.2022

Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.

13.06.2022

Sędziowie częściej widzą problem "g(ł)odnych urzędówek", ale nie zawsze idą za tym konkrety

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął właśnie projekt dotyczący zmian w stawkach dla adwokatów i radców prawnych udzielających pomocy prawnej z urzędu. To odpowiedź m.in. na postulaty samorządów adwokatów i radców i realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem także sądy coraz częściej dostrzegają problem i w uzasadnieniach wskazują na prawo do takiego samego wynagrodzenia za te same czynności obrończe.

13.06.2022

Status nowych sędziów wciąż niepewny, a obywatele czekają na wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona właśnie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadziła niewielkie zmiany w odniesieniu do statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS. Podlega on jednak badaniu na podstawie już istniejącego prawa, orzecznictwa europejskich trybunałów i uchwał Sądu Najwyższego, w tym najnowszej z 2 czerwca. Problemem jednak jest nieuznawanie tych wyroków trybunałów przez władzę wykonawczą.

13.06.2022

Reforma szpitali ruszy mimo krytyki, by nie zablokować funduszy z KPO

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie oceniła projekt ustawy mającej zreformować i zrestrukturyzować szpitale, bo godzi w samodzielność powiatów i miast. Samorządy, ale nie tylko, zwracają uwagę, że projekt dotyczy tylko szpitali, a reformować trzeba cały system. Jeśli jednak nie zostanie uchwalona w tym roku, Polska straci fundusze z KPO. Dlatego szpitale będą kategoryzowane, choć dopiero w 2024 roku. Wcześniej będzie pilotaż.

13.06.2022

Umowy leasingu będą zawierane także przez internet

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W 2021 roku polski sektor leasingowy pomógł blisko 900 tys. przedsiębiorcom w nabyciu aktywów o wartości 88 mld zł dla blisko 900 tysięcy przedsiębiorców. Wszystkie umowy musiały być jednak zawarte w formie pisemnej. Nawet w czasie epidemii nie można było zawrzeć ich zdalnie. Ministerstwo Sprawiedliwości w końcu jednak zmienia Kodeks cywilny i dopuszcza umowę przez e-mail, SMS czy telefon.

13.06.2022

O konfliktach wartości w publicznym prawie gospodarczym na KUL

Budownictwo Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Problematyce konfliktu wartości w publicznym prawie gospodarczym poświęcony będzie dwudniowy Zjazd Katedr Publicznego Prawa Gospodarczego, który rozpoczyna się w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Prawo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

13.06.2022

Kurator Dariusz Palmirski - nowym przewodniczącym Krajowej Rady Kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Kurator Dariusz Palmirski, reprezentujący okręg krakowski, został wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów VI kadencji, jego zastępcą został delegat z okręgu zielonogórskiego Jacek Bem, a sekretarzem KRK - Aleksandra Dźwigulska z okręgu warszawsko-praskiego, która pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji.

13.06.2022

Patrycja Rojek-Socha ze Złotą Wagą Adwokatury

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała Patrycję Rojek-Sochę z serwisu Prawo.pl Złotą Wagą. To nagroda dla dziennikarzy za dążenie do prawdy, rzetelne i obiektywne przedstawianie informacji prawnych. Nasza dziennikarka odebrała ją w Katowicach podczas wręczenia Wielkich Odznak Adwokatura Zasłużonym. Odznakę otrzymał m.in: prof. Adam Strzembosz.

11.06.2022

Dziecko ma odziedziczyć długi? Będzie łatwiej odrzucić spadek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Spraw o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku, który ma dziedziczyć dziecko jest bardzo dużo, stanowią one istotny procent spraw nieprocesowych dotyczących małoletnich, obok tych dotyczących władzy rodzicielskiej oraz kontaktów. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zgoda sądu na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez jego opiekuna nie była konieczna.

11.06.2022

Stan zagrożenia epidemicznego wydłuża ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W związku z obowiązującym w Polsce od 16 maja 2022 r. stanem zagrożenia epidemicznego wciąż ważne są orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

11.06.2022

„Odfrankowienie” kredytu możliwe, ale coraz mniej opłacalne

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kredytobiorcy, którzy w latach boomu na kredyty frankowe wybrali ten rodzaj finansowania zakupu domu, po ponad dekadzie walk z bankami, mają możliwość zawierania ugód dotyczących zmiany waluty kredytu z franka szwajcarskiego na polski złoty. Teraz jednak, w dobie wyjątkowo wysokiej inflacji i szybko rosnących stóp procentowych, zrobienie tego się nie opłaca.

11.06.2022

Pacjent sam wybierze uzdrowisko, ale jeszcze nie teraz

Opieka zdrowotna

Rehabilitacja lecznicza i lecznictwo uzdrowiskowe łapią oddech po pandemii, na co wskazują także najnowsze dane GUS. Nakłady NFZ na te obszary zwiększają się, ale udział budżecie Funduszu jest mniejszy. MZ przyznaje, że ten wzrost nie przekłada się na udzielanie świadczeń i planuje zmiany, m.in. w ramach Krajowego Planu Transformacji.

11.06.2022

Chwila zapomnienia i ksywka na całe życie - sąd tu raczej nie pomoże

Prezydent Warszawy podzielił się w jednym z podcastów, że w czasach liceum był "dupiarzem". Spadła na niego fala krytyki, więc za swój niecenzuralny styl przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Czy skutecznie, nie wiadomo, pewne jest natomiast, że to miano przylgnie do niego na dłużej. Co rodzi pytanie o odpowiedzialność za używanie tego sformułowania wobec Rafała Trzaskowskiego w przyszłości, np. w artykułach lub wypowiedziach politycznych przeciwników.

11.06.2022

Do końca czerwca rząd ma przyjąć Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 to dokument, który określi m.in. zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym na punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), instalacje do sortowania oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.

10.06.2022

W przyszłym roku 1,5 proc. na organizacje pożytku publicznego

Polski Ład

Podatnik będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku – wynika z nowelizacji ustawy podatkowej, którą przyjął Sejm. Ma to zrekompensować znaczny spadek przychodów z 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego w wyniku zmian w podatkach, które nastąpią w roku 2023. Takiej zmiany domagały się OPP.

10.06.2022

Deklaracja drogą elektroniczną, a wśród przedmiotów również historia i teraźniejszość

Maturzysta będzie miał więcej czasu na wybranie przedmiotów, z których będzie zdawał egzamin dojrzałości, wśród nich od roku szkolnego 2025/2026 znaleźć się będzie mogła także nowa historia i teraźniejszość. Resort edukacji ma też zamiar wprowadzić możliwość składania deklaracji maturalnej przez internet - projekt rozporządzenia w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych.

10.06.2022

Małpia ospa dotarła do Polski - jest pierwszy przypadek

Pacjent

Pacjent, u którego stwierdzono wirusa małpiej ospy, przebywa w izolacji w szpitalu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z końca maja, małpia ospa znajduje się w rejestrze chorób zakaźnych. Co więcej, w przypadku tej choroby izolacja i hospitalizacja jest obowiązkowa.

10.06.2022

Trudne warunki służby na granicy z Ukrainą - zalecenia RPO

Administracja publiczna Prawo pracy BHP

To głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wziął na siebie ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy. Funkcjonariusze na co dzień konfrontują się tam z ludzkimi dramatami i wyczerpaniem uciekinierów. Powoduje to duże obciążenie psychiczne i fizyczne strażników, co wymaga odpowiedniej pomocy psychologicznej, do której dostęp jest utrudniony.

10.06.2022

Kierowcy czekają nawet 9 miesięcy na najpilniejsze badania i konsultacje lekarskie w NFZ

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Zawodowych kierowców stale brakuje, więc pracodawcom zależy na utrzymaniu tych, który zatrudniają, w dobrym zdrowiu. Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami - od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy. Pracodawcy zapewniają też kierowcom dostęp do opieki prywatnej, bo nie wszystkie ich schorzenia są klasyfikowane jako choroby zawodowe, np. wady postawy.

10.06.2022