Z opublikowanego projektu rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie wykazu podmiotów uprawionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego wynika, że działalność tą zajmie się 6 podmiotów.
- Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach;
- PGE Paliwa sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
- Węglokoks S.A. z siedzibą w Katowicach;
- Węglokoks Kraj S.A. z siedzibą w Piekarach Śląskich;
- Tauron Wydobycie S.A. z siedzibą w Jaworznie;
- Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. z siedzibą w Bogdance.
Z kolei z projektu rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego wynika, że w ramach preferencyjnego zakupu gospodarstwo domowe będzie mogło kupić łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejną cześć od 1 stycznia 2023 roku.
W gminach trwają już wstępne szacunki określające zapotrzebowanie mieszkańców. Na realizację ustawy o preferencyjnym zakupie węgla rząd przeznaczył ponad 4,6 mld zł. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie. O jej głównych założeniach pisaliśmy w tekście: Sejm uchwalił ustawę o zakupie preferencyjnym węgla.
Sprawdź w LEX odpowiedzi ekspertów:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.