Zgromadzenie Sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wyłoniło troje kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego pracą tej Izby: Są to sędziowie - Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec. Obecnych było siedmioro sędziów SN. Wybór nastąpił w trzech głosowaniach. Spośród tych osób szefa nowej izby miał wskazać prezydent Andrzej Duda. W pierwszym głosowaniu SSN Wiesław Kozielewicz otrzymał 5 głosów, SSN Maria Szczepaniec - 2 głosy, zaś pozostali kandydaci nie otrzymali głosów.
Ponieważ w pierwszym głosowaniu nie udało się wskazać trzeciego kandydata, przeprowadzono drugie głosowanie, w którym zarówno SSN Marek Dobrowolski jak i SSN Barbara Skoczkowska otrzymali 3 głosy, przy jednym głosie nieważnym. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie trzeciego głosowania, w którym na SSN Marka Dobrowolskiego padły 3 głosy, na SSN Barbarę Skoczkowską - 2 głosy, zaś 2 głosy były nieważne.
Zgodnie z art. 15a par. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym zgromadzeniu przewodniczyła Pierwsza Prezes SN dr hab. Małgorzata Manowska.
Sędziowie Dobrowolski i Szczepaniec zostali powołani na sędziów SN przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2018 r. Sędzia Kozielewicz został zaś powołany do SN w kwietniu 1999 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Podczas uroczystości powołania prezydent podziękował sędziemu Kozielewiczowi za to, że zgodził się przyjąć to - jak mówił Andrzej Duda - odpowiedzialne i trudne zadanie. - Od samego początku byłem zwolennikiem i wielkim orędownikiem postania Izby Dyscyplinarnej, powstania generalnie izby, która będzie w sposób jednoznaczny badała sprawy odpowiedzialności zawodowej, etycznej, moralnej sędziów. I karnej, w jakimś sensie - mówił. - Jest to bardzo potrzebne dla odbudowania opinii o wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Wiemy doskonale, że nie chodziło od samego początku i nie chodzi tylko o sędziów. Chodzi generalnie o ludzi wykonujących zawody prawnicze - wskazywał prezydent.
Wybór 11 sędziów
Procedura poprzedzająca wybór trójki kandydatów wyglądała następująco: Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego 9 sierpnia 2022 r. w trakcie posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego wylosowała 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. A następnie niezwłocznie przesłała listę nazwisk do Kancelarii Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda 17 września wybrał z tego grona 11 osób. W grupie tej znalazło się w nim 5 sędziów powołanych na urząd z udziałem "starej" KRS i 6 z udziałem "nowej".
Do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej weszli:
- Tomasz Demendecki
- Marek Zbigniew Dobrowolski
- Paweł Jan Grzegorczyk
- Zbigniew Korzeniowski
- Wiesław Stanisław Kozielewicz
- Marek Marian Motuk
- Marek Marian Siwek
- Barbara Skoczkowska
- Krzysztof Mirosław Staryk
- Maria Agnieszka Szczepaniec
- Paweł Wojciechowski.
Kadencja sędziów orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej jest wspólna i wynosi pięć lat - stanowi art. 22b ustawy o SN z 9 lipca 2022 r.
- W tym składzie jest 6 nowych i 5 starych sędziów, a ci starzy to też są osoby z różnymi poglądami. Na pewno ten wybór do końca nie zamknie konfliktów i nie zamknie problemu orzeczeń wydawanych przez tę Izbę - oceniał we wrześniu prezes Izby Karnej SN Michał Laskowski.
Co jeszcze zyskasz? Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>>
Czytaj: Zwrot w linii orzeczniczej SN - za wydanie orzeczenia sędzia nie może być zawieszony ani karany >>
Wiesław Kozielewicz urodził się w 1955 r. w Hrubieszowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Orzekał w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, Sądzie Wojewódzkim w Zamościu oraz Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 1999 r. został sędzią Sądu Najwyższego. Był przewodniczącym IV Wydziału w Izbie Karnej SN. Od 2014 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w latach 2019-2020 - przewodniczącego PKW. Jest autorem publikacji z zakresu prawa karnego, dyscyplinarnego oraz historyczno-prawnych.
Czytaj w LEX: Skarga nadzwyczajna w praktyce >>>
Czytaj w LEX: Przegląd uchwał Izby Karnej Sądu Najwyższego w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego za 2020 r. >>>
Cena promocyjna: 35.1 zł
|Cena regularna: 39 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.