Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są obecnie testowane w czterech województwach. Pilotaż trwa do dnia 31 grudnia 2022 r.  Już podczas trwającego od 2019 r. pilotażu powstał projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Pod koniec czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o skierowaniu projektu do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jednak z informacji na stronie RCL wynika, że projekt jest na etapie konsultacji publicznych. Nie opublikowano jeszcze raportu z ogłoszonych blisko rok temu (29 października 2021 r.) konsultacji społecznych. 

Czytaj też: Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 >>>

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską, że Komitet Sterujący 30 września przekazał ministrowi zdrowia podsumowanie prac i realizacji programu. Objęci są nim pacjenci, u których w okresie realizacji pilotażu rozpoznano nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, piersi lub płuca  (27 183 osób według stanu na 31 grudnia 2021 r. wg danych NFZ).

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, na jakim etapie są obecnie prace nad projektem ustawy o KSO, ale do czasu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Krajowa Sieć Onkologiczna 

Krajowa Sieć Onkologiczna to nowa struktura organizacyjna i nowy model zarządzania opieką onkologiczną. Szpitale, głównie na poziomie regionalnym, połączone będą siecią, która ma zapewnić pacjentom chorym na raka najlepszą diagnostykę i leczenie. 

Czytaj także na Prawo.pl: 
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień>>
Opiekun onkologiczny ma być standardem, a jego kompetencje jasno określone>>

– Liczba nowotworów złośliwych w Polsce stale wzrasta. Wyniki pilotażu i wnioski, jakie wyciągnęliśmy, nie pozostawiają złudzeń, że wprowadzenie sieci, będzie korzystne dla pacjentów onkologicznych – wskazuje dr hab. Adam Maciejczyk, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii, dodając, że pacjent po systemie prowadzi koordynator; umawia na badania, wizyty, konsylia lekarskie i zabiegi.

W Krajowej Sieci Onkologicznej to pacjent jest w centrum uwagi

Jak pokazuje analiza, pacjenci i ich rodziny często czują się zagubieni w systemie. To potęguje ich stres. W wielu regionach jest tak, że diagnostyka, leczenie i kontrola po leczeniu są realizowane przez różne poradnie i szpitale, które ze sobą nie współpracują. Taka rozproszona opieka nad pacjentem daje gorsze efekty leczenia, niż opieka skoordynowana. KSO ma to zmienić.

– Krajowa Sieć Onkologiczna pozwoli walczyć z nierównościami w dostępie do leczenia. Sieć palcówek zapewni kompleksową opiekę każdemu, bez względu na to, gdzie chory mieszka. Chodzi o to, żeby pacjent z niewielkiej wioski w województwie świętokrzyskim, miał taki sam dostęp do dobrej diagnostyki i skutecznego leczenia, jak pacjent z Warszawy – tłumaczy prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jednym z założeń pilotażu jest infolinia dla pacjentów onkologicznych. W Dolnośląskim Centrum Onkologii w ciągu roku liczba połączeń związanych z pilotażem wzrosła z 10 do 20 tysięcy. Wyniki pokazują, że pacjent szybko dostaje fachową pomoc, poziom jego zadowolenia wzrasta, a wymierny efekt jest taki, że czeka maksymalnie 10 dni na wizytę u specjalisty.

Czytaj w LEX omówienia orzeczeń:

Szpital ponosi odpowiedzialność za spóźnioną diagnozę nowotworu >>>

Operacja nowotworu za granicą, ale kontrola już niekoniecznie >>>

Podsumowanie pilotażu KSO

Pilotaż pokazał, że korzyści jest więcej.  – W województwie dolnośląskim zwiększyła się liczba badań PET wykonywanych u pacjentów z rakiem płuca. Pozytonowa tomografia emisyjna jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe. Liczba tych badań wzrosła dwukrotnie -  mówi dr Aleksandra Sztuder z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Zaznacza, że w diagnostyce raka piersi też widać korzyści dla pacjentek; o kilkanaście procent zwiększył się odsetek wykonywanych biopsji gruboigłowych. – To jest bardzo ważne, bo dobra diagnostyka oznacza dobre leczenie – podsumowuje specjalistka, jednocześnie podkreślając, że w pilotażu po raz pierwszy zbierano informacje o jakości badań i świadczeń udzielanych pacjentom.

– Dzięki temu wiadomo, gdzie to leczenie jest dobre i skuteczne, a gdzie jest źle. Zbieranie ujednoliconych danych i monitorowanie jakości świadczonych usług pozwoli na znalezienie luk w systemie i da szansę na poprawę. Będziemy wiedzieli, co i gdzie poprawić – mówi dr Aleksandra Sztuder.

Liczba zachorowań na raka wzrośnie - prognoza

Krajowa Sieć Onkologiczna wpisuje się w unijny plan walki z rakiem. W 2020 roku w UE raka wykryto u 2,7 mln osób. Połowa z nich zmarła, wśród nich ponad 2 tysiące młodych ludzi. Według danych Komisji Europejskiej liczba zachorowań na raka wzrośnie do 2035 roku o 24 procent. Dlatego Unia Europejska opracowała Europejski Plan Walki z Rakiem. Główne założenia, to poprawa profilaktyki i dostępu do leczenia oraz tworzenie sieci kompleksowych ośrodków leczenia nowotworów.

– Pilotaż to test, a wprowadzenie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, to dopiero początek zmian w opiece onkologicznej w Polsce – mówi dr hab. Adam Maciejczyk. Specjalista podkreśla, że potrzebny jest czas, bo to nie zadziała jak magiczna różdżka.  – Naszym zdaniem wprowadzenie KSO jest konieczne, żeby poprawić opiekę nad pacjentem chorym na raka i dostosować się do europejskich i światowych wytycznych. Innej drogi nie ma – podsumowuje.  

Krajowa Rada ds. Onkologii, Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne o szansach na poprawę jakości leczenia onkologicznego dyskutowali  12 października podczas konferencji prasową poświęconej Krajowej Sieci Onkologicznej.