Ostatni dzień na złożenie wniosku o termomodernizację szkoły

Ostatnie chwile na złożenie wniosku w programie "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” - będą przyjmowane do 18 października 2024 r. do godz. 15:00. Na realizację programu zaplanowano blisko 1,3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a skrócenie wynika z dużego zainteresowania programem.

18.10.2024

WSA: Uchwała o odwołaniu nieważna, ale dyrektor szkoły dalej bez pracy

Zarządzanie oświatą

Dyrektor placówki oświatowej został odwołany ze stanowiska. Mimo, iż ostatecznie stwierdzono nieważność uchwały, którą go odwołano, organ prowadzący szkołę ogłosił nowy konkurs na to stanowisko. Zdaniem zarządu województwa, nie nastąpiło bowiem przywrócenie dotychczasowego dyrektora do pracy. Słuszność tego poglądu potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

18.10.2024

Niskie wynagrodzenia "niszczą" zawód kuratora, kuratorzy postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Aplikant kuratorski zarabia na granicy płacy minimalnej a wynagrodzenia np. kuratorów okręgowych zniechęcają do podejmowania się takiej funkcji. Krajowa Rada Kuratorów podkreśla, że konieczne są pilne zmiany, bo z zawodu odchodzą doświadczeni specjaliści, a coraz trudniej znaleźć kandydatów do służby. W ich ocenie szansą na zmiany jest powiązanie kuratorskich wynagrodzeń z sędziowskimi.

18.10.2024

Polskie przepisy o sztucznej inteligencji będą przyjmować się powoli

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Skomplikowaną materię związaną ze sztuczną inteligencją będzie musiała opanować nie tylko specjalnie powołana do tego komisja, ale też chociażby Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Eksperci uspokajają jednak, że nowe regulacje, jakie przewiduje projekt ustawy, przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji, będą wprowadzane stopniowo.

18.10.2024

Wizy dla pracowników z Kolumbii zaskoczyły przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo pracy

Od 15 sierpnia 2024 r. Kolumbijczycy pracujący w Polsce muszą mieć wizę, niezależnie od długości planowanego pobytu. Informacja o tym wymogu pojawiła się na stronach internetowych rządu 14 sierpnia, co było dużym zaskoczeniem dla cudzoziemców i zatrudniających ich polskich firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej wątpliwości prawnych dotyczących wprowadzonej zasady. Wcześniej obywatele Kolumbii mogli pracować w naszym kraju bez wizy 90 dni po uprzednim uzyskaniu przez pracodawców/zleceniodawców dokumentów legalizujących ich zatrudnienie na terytorium RP.

18.10.2024

Czy sprzedaż używanej odzieży można rozliczyć w systemie VAT marża

VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca nabywa używaną markową odzież i torebki od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Brak jest zatem możliwości zaewidencjonowania danych personalnych tych osób. Dokumentowanie zakupów odbywa się na podstawie dowodów wewnętrznych bez danych sprzedawcy. W takim przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony do opodatkowania sprzedaży tych towarów na zasadach VAT marża.

18.10.2024

Rząd przedobrzył z pomocą dla powodzian? - nowe prawo pierwokupu namiesza przy umowach

Nieruchomości Powódź

Przepisy tzw. ustawy powodziowej weszły w życie z dnia na dzień po to, by jak najszybciej można było pomóc osobom i samorządom dotkniętym katastrofą. Prawnicy wskazują jednak, że nie wszystkie rozwiązania są dobrze przemyślane - przykładem jest prawo pierwokupu nieruchomości, które przyznano gminom. Szansa, że z niego skorzystają, jest raczej nikła, a mocno utrudni zawarcie umów osobom, które jakiś czas temu zdecydowały się na sprzedaż czy zakup nieruchomości.

18.10.2024

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom jest, ale wciąż do podważenia

Rynek i konsument

Od początku tego roku w Polsce za sprzedaż napoju energetycznego dziecku można otrzymać karę grzywny. Jednak regulacje, które wprowadziły zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż nie były notyfikowane przez Sejm. Teraz do przepisów zgłosiły zastrzeżenia inne kraje i resort zdrowia występuje o notyfikację. Tyle tylko, że furtka dla bezkarnej sprzedaży energetyków dzieciom wciąż jest otwarta.

18.10.2024

Sony kontra Datel. TSUE wyjaśnił przepisy dyrektywy o programach komputerowych

Prawo AI Prawo europejskie

Prawo unijne nie daje podstaw, by zakazać dystrybucji oprogramowania, które zmienia jedynie zmienne zapisane tymczasowo w pamięci operacyjnej konsoli do gier – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku wydanym 17 października br. Sprawa dotyczyła produktów uzupełniających do konsoli PlayStation.

17.10.2024

Rząd rozważa nowelizację budżetu na 2024 r.

Finanse publiczne Finanse

Ministerstwo Finansów jest bardzo blisko decyzji o ewentualnej nowelizacji budżetu na 2024 rok - poinformował minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Kongresie Nowych Idei w Sopocie. Zwrócił uwagę na niższą od planów realizację wpływów z VAT, CIT czy praw do emisji CO2. Według niego, prawdopodobieństwo nowelizacji wyraźnie rośnie z uwagi na sytuację powodziową oraz konieczność zapewnienia finansowania samorządom w tym roku.

17.10.2024

Szpitalom brakuje płynów infuzyjnych. GIF zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą

Opieka zdrowotna

Niedobory płynów infuzyjnych mogą dotyczyć tylko małych jednostek szpitalnych, hospicjów czy stacji ratownictwa medycznego – wskazuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Ministerstwo Zdrowia wydało czasową zgodę na dostawy sprowadzone z zagranicy do polskich hurtowni farmaceutycznych. W obrocie mogą być dostępne produkty lecznicze w obcojęzycznych opakowaniach. Resort zdrowia liczy, że to rozwiązanie pozwoli uzupełnić braki.

17.10.2024

MEN nie planuje likwidacji szkół branżowych II stopnia

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje likwidacji szkół branżowych II stopnia - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Podał, że zainteresowanie tymi szkołami z roku na rok wzrasta oraz że obecnie uczy się w nich 12,7 tys. uczniów. Wiceminister Kiepura odpowiadał na pytania posłanek KO, dotyczące szkolnictwa zawodowego.

17.10.2024

Rzeczniczka praw dziecka ponownie pyta o refundację leku podskórnego na hemofilię

Pacjent

Rzeczniczka praw dziecka (RPD) zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie informacji na temat dostępu dzieci kwalifikujących się do leczenia emicizumabem w ramach programu lekowego. – Wpływają do mnie informacje od rodziców tych dzieci, mówiące o braku możliwości podjęcia wspomnianego leczenia – napisała Monika Horna-Cieślak.

17.10.2024

Uczestnik PPK może też samodzielnie dokonywać transferu swoich oszczędności

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek pracowniczego planu kapitałowego, może w każdej chwili zdecydować o przeniesieniu swoich oszczędności z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK. Może to robić w każdym wieku, dowolną ilość razy, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy.

17.10.2024

Mediatorzy niezmiennie apelują o wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie dla mediatorów sądowych są zbyt niskie, zniechęcają do wykonywania zawodu, powodują odpływ z niego tych, którzy mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę - uważają mediatorzy. Zmiany w tym zakresie są jednym z głównych postulatów, który pojawia się w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji. Zgadzają się z tym zresztą sami sędziowie, którzy w mediacji zaczynają dostrzegać szanse na rozładowanie sądowych zaległości.

17.10.2024

Ugody z bankiem frankowicz nie podpisze bez zgody byłego małżonka

Banki Kredyty

Wielu frankowiczów zderza się ze ścianą. Chcieliby mieć już święty spokój i rozliczyć się z bankiem bez procesu sądowego. Nie mają jednak jak, bo np. były małżonek się nie zgadza, albo nie ma z nim kontaktu. W takim wypadku banki zawsze odmawiają podpisania ugody. Zdaniem prawników frankowych, wcale nie musi tak być.

17.10.2024

Nowa wersja projektu ustawy o e-doręczeniach nie rozwiewa wątpliwości samorządów

Samorząd terytorialny e-Doręczenia

Ministerstwo Cyfryzacji ma już nową wersję nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zmieniło brzmienie przepisu wskazującego, kto w jednostce samorządu terytorialnego ma utworzyć adres do doręczeń elektronicznych. Ponadto resort wskazał, że odrębny adres do doręczeń elektronicznych muszą utworzyć te jednostki organizacyjne JST, które posiadają REGON.

17.10.2024

Działalność nierejestrowana coraz popularniejsza, ale są też bariery

PIT VAT Małe i średnie firmy

Z roku na rok rośnie liczba osób, które prowadzą tzw. działalność nierejestrowaną - wynika z danych Ministerstwa Finansów. O ile w rozliczeniu za 2020 r. przychód z tej działalności wykazało ok. 24 tys. podatników, to w rozliczeniu za 2023 r. było ich już ponad 78 tys. Część z nich odnotowała jednak straty. Eksperci wskazują, że to potrzebne rozwiązanie, ale przepisy wymagają doprecyzowania, bo łatwo wpaść w pułapkę. Warto też wrócić do pomysłu wprowadzenia rocznego limitu przychodów, zamiast miesięcznego.

17.10.2024

Sędzia powołany po 2018 r.? Według Komisji Weneckiej musi przejść weryfikację, bez wyjątku

Wymiar sprawiedliwości

Założenia ustawy naprawczej przedstawiane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a dotyczące tzw. neo-sędziów, zakładały, że bezpieczni będą asesorzy oraz ci sędziowie, którzy dopiero zaczęli karierę w sądach rejonowych, bezpośrednio po asesurze. Komisja Wenecka uważa jednak, że skoro procedura przed KRS była wadliwa, to weryfikacja musi objąć wszystkich sędziów, którzy przez nią przeszli.

17.10.2024

Saszetki nikotynowe w pudełkach od cukierków – czy Polska poradzi sobie z problemem?

Rynek i konsument

Resort zdrowia ma przygotowany projekt, który najprawdopodobniej doprowadzi do całkowitego zakazu sprzedaży saszetek nikotynowych w Polsce. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale na przykładzie innych krajów widać już, że takie produkty stają się coraz większym problemem. Zwłaszcza że producenci zręcznie przyciągają młodych konsumentów opakowaniami, które są nawet nie tyle inspirowane, co identyczne jak te od popularnych cukierków. A to stwarza konkretne zagrożenia.

17.10.2024