Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania płacy minimalnej

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.

26.07.2024

KE: Polska nie osiągnęła celów w zakresie recyklingu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły połowy ustalonego na 2020 r. celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.

26.07.2024

Polacy konsumują coraz więcej tzw. małpek - ministrowie będą rozmawiać o rozwiązaniach

Akcyza

W piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański mają spotkać się, aby porozmawiać o "budzącej niepokój bardzo wysokiej sprzedaży małpek". Szefowa resortu zdrowia będzie przekonywać do zdecydowanego podniesienia opłaty na niewielkie butelki. Minister finansów zaznacza przy tym, że nie jest przewidywany wzrost kwoty akcyzy na wyroby alkoholowe.

26.07.2024

Na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba czekać - resort tłumaczy, dlaczego

Rynek i konsument RODO

Ministerstwo Cyfryzacji cały czas zachęca do zastrzegania swojego numeru PESEL w aplikacji. Dzięki temu nikt go nie wykorzysta, nawet jeśli go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, warto jednak wiedzieć, że aby zastrzec go ponownie, trzeba poczekać średnio od 30 minut do 12 godzin.

26.07.2024

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.

26.07.2024

MEN: Religia nie zniknie z planu zajęć

Zarządzanie oświatą

Nie ma planów, żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć - zapewniła w piątek wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa MEN przypomniała w w Radiu Zet, że w resorcie trwają rozmowy, żeby wprowadzić jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach. Jej zdaniem ewentualne decyzje o usunięciu lekcji religii w szkole powinna podejmować społeczność szkolna, a nie Kościół.

26.07.2024

Będzie Ewidencja Obrony Cywilnej, ale z utrudnionym dostępem

Samorząd terytorialny

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA doprecyzowało przepisy dotyczące Ewidencji Obrony Cywilnej, w której znajdą się dane osobowe emerytowanych funkcjonariuszy specsłużb. Dostęp do bazy będzie tajny - lub przynajmniej zastrzeżony (sprawa nie jest jeszcze przesądzona). Z projektu wykreślono przepisy, że w obronie cywilnej mają służyć także żołnierze sił zbrojnych RP, co budziło spory. Doprecyzowano też zapisy dotyczące samej obrony.

26.07.2024

Nowe zasady ewaluacji i oceny czasopism już w 2025 r. Mają ograniczyć "punktozę"

Szkolnictwo wyższe

I dane bibliometryczne, i ocena ekspercka - resort nauki zamierza częściowo utrzymać obecny system oceny czasopism, ale z pewnymi modyfikacjami, które mają pozwolić na lepszą ocenę osiągnięć naukowych i zapobiegać manipulowaniu punktacją, do którego dochodziło w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe rozporządzenie ma pojawić się na początku przyszłego roku.

26.07.2024

Sprawa neo-sędziów jak węzeł gordyjski - poza statusem problem z orzeczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Projekt dotyczący m.in. statusu sędziów powołanych przy udziale neo-KRS ma być gotowy jesienią. Ma pójść w kierunku nieważności takich uchwał i powrotu powołanych w ten sposób neo-sędziów na poprzednie stanowiska. Tymczasem sądy już przestają uwzględniać wyroki wydane w takim składzie. Prawnicy podkreślają, że może to się skończyć na masowych próbach unieważniania orzeczeń i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.

26.07.2024

Ubiór przesądzi o tym, czy ktoś jest pracownikiem

Prawo pracy

Główny Inspektorat Pracy chce zmienić definicję stosunku pracy, rozszerzając do sześciu-siedmiu przesłanek kryteria pozwalające ustalić stosunek pracy. Do dotychczasowego podporządkowania, czyli możliwości wydawania poleceń i decydowania o miejscu i czasie pracy, doszłoby decydowanie przez pracodawcę m.in. o ubraniu. W ten sposób za pracowników uznani zostaliby m.in. lekarze i pielęgniarki, ochroniarze i portierzy, sprzątaczki, aktorzy a nawet adwokaci, którzy nie mogą pracować na etacie.

26.07.2024

Powstała aplikacja, która edukuje, jak wygląda życie z cukrzycą

Zarządzanie oświatą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację, której zadaniem jest uczenie najmłodszych pacjentów, jak wygląda życie z cukrzycą typu 1. Model wspomaga edukację poprzez kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych. Korzystając z aplikacji, młody pacjent uczy się komponować odpowiednie posiłki i spożywać je we właściwych porach.

25.07.2024

Będzie wspólny rządowy projekt w sprawie składki zdrowotnej?

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Andrzej Domański, minister finansów, zapowiedział w czwartek, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt. Takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Według marszałka Sejmu Szymona Hołowni składkę zdrowotną można obniżyć bez ryzyka zapaści systemu ochrony zdrowia.

25.07.2024

Nowa szczepionka na Covid-19 w Polsce prawdopodobnie na przełomie września i października

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Jeśli firma zarejestruje ją w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

25.07.2024

Wyborcy Ciechocinka i Włocławka: Można już wnosić protesty do wyborów senatora

Samorząd terytorialny Wybory

Otworzył się siedmiodniowy termin, w którym można wnieść do Sądu Najwyższego protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym nr 13 lub przeciwko wyborowi senatora. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu wyborczego w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP. Termin ten upływa 29 lipca 2024 roku. Nowym senatorem został Stanisław Pawlak, przedstawiciel Lewicy.

25.07.2024

Będzie parytet płci we władzach spółek, szykuje się zmiana przepisów

Spółki

W zarządzie lub radzie nadzorczej nie będzie mogło być ani za mało kobiet, ani mężczyzn. Rząd rozpoczął właśnie prace nad przepisami wprowadzającymi parytet płci w największych spółkach giełdowych. Jest to implementacja unijnej dyrektywy w tej sprawie. Nie będzie jednak wprost nakazu zatrudniania we władzach spółek większej liczby kobiet.

25.07.2024

MEN będzie kontynuować program "Edukacja z wojskiem"

Szkoła i uczeń

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca - teraz minister edukacji zapowiada, że program będzie kontynuowany. Podkreśla, że wychowanie patriotyczne to jeden z kierunków oświatowych państwa.

25.07.2024

Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom uchwalone przez Sejm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W środę 24 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane wdrożenie dyrektyw, które mają pozwolić konsumentom częściej korzystać z pozwów zbiorowych. Prac nad pierwszą wersją projektu nie ukończono w poprzedniej kadencji.

25.07.2024

Szef PIP: Skrócenie czasu pracy to zmiana, która niewątpliwie nas czeka

Prawo pracy

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynęłoby na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika. Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, uważa, że to zmiana, która niewątpliwie nas czeka.

25.07.2024

Sprawiedliwość geograficzna, frankowicze w podobnych sprawach mają różne wyroki

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Niby identyczny problem, ale rozstrzygnięcie inne. Mimo bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego frankowicze nie mają gwarancji, że ich sprawy zostaną potraktowane tak samo w różnych rejonach Polski. To efekt nie tylko niezawisłości sędziowskiej, ale również braku precyzji w procedurze cywilnej.

25.07.2024

Więcej rehabilitacji w poradni niż w domu pacjenta – NFZ zapowiada zmiany

Pacjent Zawody medyczne

Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.

25.07.2024