RPO zajmuje się sprawą przeszukań u Ziobry

Prokuratura

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zajmie się z urzędu sprawą przeszukań pomieszczeń i zatrzymań rzeczy m.in. u byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale też byłych wiceministrów - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia oraz Dariusza Mateckiego. Chodzi o zarzuty naruszenia immunitetu poselskiego. Sprawa dotyczy Funduszu Sprawiedliwości, a przeszukań dokonywali funkcjonariusze ABW.

02.04.2024

Koniec papieru. Rząd chce, by firmy rejestrowały się tylko online

Spółki Małe i średnie firmy

Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii rozwiązanie jest następstwem elektronizacji usług publicznych.

02.04.2024

Covid nie uprawnia do głosowania korespondencyjnego

Samorząd terytorialny Wybory

Choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) nie uprawnia już wyborcy do głosowania korespondencyjnego na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego. Obecne rozwiązania prawne nie przewidują już...

02.04.2024

Zakaz fotografowania "strategicznych obiektów" niezgodny z Konstytucją?

Samorząd terytorialny Turystyka

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian ustawy o obronie Ojczyzny, dokonanych ustawą z 17 sierpnia 2023 r., które zakazały fotografowania i filmowania m.in. obiektów uznanych za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Grozi za to kara aresztu lub grzywny, a także utrata aparatu, kamery czy drona. RPO uważa, że nowe przepisy naruszają konstytucyjne wolności i pisze w sprawie ich zmiany do ministra obrony narodowej.

02.04.2024

Wdrożenie pracy zdalnej w firmach pozostawia wiele do życzenia

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kontrole dotyczące stosowania pracy zdalnej. Chodzi o przestrzeganie przepisów prawa przy zatrudnianiu pracowników w formie zdalnej, w szczególności to, jak określone zostały zasady jej wykonywania - porozumienia, regulaminy i obowiązki informacyjne. Do połowy marca 2024 r. PIP przeprowadziła w tym zakresie 16 kontroli. W 2023 r. było 325 kontroli w 321 podmiotach.

02.04.2024

Dwa nowe zawody medyczne – profilaktyk i podiatra

Profilaktycy już dziś mogą wykonywać swój zawód, ale mają rok na wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Przyszli podiatrzy natomiast – dopiero rozpoczną kształcenie na uniwersytetach medycznych. Zgodnie z ustawą wykonywanie zawodu medycznego to nie tylko świadczenie usług medycznych, ale także działalność naukowa, badawczo-rozwojowa oraz pełnienie funkcji kierowniczej.

02.04.2024

MEN powinien dbać o jakość olimpiad, ale nie ograniczać ich bez podstawy

Zarządzanie oświatą

Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla uczniów podstawówek od 2022 r. nie może uzyskać wpisu na listę olimpiad - mimo że - jak podkreślają wnioskodawcy - w ogóle nie przewidziano takich konkursów z przedmiotów przyrodniczych. Poprzednie władze MEN podkreślały, że za bardzo namieszałoby to w procesie rekrutacji do szkół średnich, nowe też nie dają na razie organizatorom szczególnych nadziei. Tymczasem według nauczycieli olimpiady to ogromna szansa na rozwój dla uczniów i powinno być ich jak najwięcej.

02.04.2024

Nie każde szkolenie pracowników może być kosztem pracodawcy

CIT PIT

Firma inwestująca w wiedzę swoich pracowników może zaliczyć do kosztów ponoszone na ten cel wydatki. Skarbówka kwestionuje jednak odliczenie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego, skoro - jak argumentuje - można go zorganizować w Polsce. Eksperci zwracają uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite. Kluczowe jest udokumentowanie, że szkolenie ma związek z prowadzoną działalnością i nie było tylko małym dodatkiem do atrakcyjnej wycieczki.

02.04.2024

Niebezpieczne dla łosi ogrodzenia mają szansę zniknąć

Samorząd terytorialny Budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego chce zmiany przepisów dotyczących ogrodzeń niebezpiecznych dla dzikich zwierząt. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega problem, ale propozycji GUNB nie uwzględni w pracach nad zmianą ustawy Prawo budowlane. Ministerstwo deklaruje jednak przyjrzenie się tej kwestii podczas prac nad rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

02.04.2024

MF: Od 1 kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność

VAT

Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - zdecydowało Ministerstwo Finansów. Uzasadniło, że powodem jest spadek inflacji. To oznacza powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Konfederacja Lewiatan spodziewa się, że efektem będzie wzrost inflacji w kwietniu o 0,9 pkt. proc.

01.04.2024

Jak śmigus-dyngus to w domu i w gronie najbliższych

Ostrzelanie rodziny z pistoletu na wodę, to jak najbardziej dopuszczalny sposób celebrowania lanego poniedziałku. Złym pomysłem jest natomiast rzucanie wodnymi bombami z okna lub "polowanie" z wiadrami na przechodniów - grozi za to odpowiedzialność karna i odszkodowawcza.

01.04.2024

Data wejścia w życie przepisów o patodeweloperce przesunięta do 1 sierpnia

Budownictwo

Data wejścia w życie przepisów o patodeweloperce oficjalnie odroczona. Od 1 kwietnia obowiązuje zmiana, która przesuwa termin wejścia w życie tych przepisów do 1 sierpnia. To efekt licznych apeli samorządowców, organizacji przedsiębiorców oraz ekspertów do ministerstwa rozwoju. Ostrzegali, że zmian nie uda się wdrożyć na czas i może dojść do paraliżu inwestycyjnego.

01.04.2024

Od 1 kwietnia wyższy VAT na żywność, niższy u kosmetyczki

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.

01.04.2024

Dozorem elektronicznym można objąć nawet dwa razy więcej osób

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku minie 15 lat stosowania w Polsce dozoru elektronicznego jako jednej z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Po pewnych wzlotach i upadkach instytucja już ustabilizowała się i około 7 tys. skazanych odbywa każdego dnia karę w jej ramach. Ale pojemność systemu jest znacznie większa i może być nawet podwojona. I tu jest upatrywany jeden ze sposobów na zmniejszenie populacji więziennej, którą zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

01.04.2024

Usunięci przez Ziobrę prokuratorzy wracają na stanowiska

Prawnicy

Jedenastu prokuratorów otrzymało powołania na wyższe stanowiska. Są to osoby, które zdegradował ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro "z naruszeniem zasad równego traktowania i niedyskryminacji". Podczas uroczystości, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, podkreślił, że jego celem jest "przywrócenie niezależności prokuraturze oraz godności prokuratorom".

31.03.2024

Nie będzie urlopu dla poratowania zdrowia dla wszystkich wypalonych zawodowo

Prawo pracy

Wprowadzenie w powszechnych przepisach prawa pracy, a zatem dla wszystkich pracowników, urlopu dla poratowania zdrowa, może budzić wątpliwości – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak twierdzi, urlop ten jest szczególnym uprawnieniem - dodatkowym przywilejem - przyznanym określonym grupom zawodowym obok pozostałych uprawnień urlopowych, uregulowanym przez odpowiednie pragmatyki służbowe, np. Kartę Nauczyciela, ustawę o szkolnictwie wyższym czy ustawę o NIK.

31.03.2024

Agitacja wyborcza na balkonach i parkanach nie zawsze legalna

Wybory

Kandydat na radnego, czy prezydenta miasta nie może wieszać swoich plakatów wyborczych czy banerów na balkonach, czy ogrodzeniach według własnego widzimisię. Musi mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej albo właściciela posesji. Ale nawet jednak, gdy są one nielegalne, nie można ich tak po prostu zerwać. Naraża się bowiem na grzywnę, a nawet areszt.

31.03.2024

Skóbel: System opieki długoterminowej w Polsce powinien się zmienić

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Przekształcanie niektórych szpitali powiatowych w zakłady opiekuńczo-lecznicze to słuszny kierunek, bo potrzeby pacjentów będą coraz większe.  Paradoksem jest jednak finansowanie opieki długoterminowej całodobowej w domach pomocy społecznej na zupełnie innych zasadach, co powoduje, że w wielu placówkach są wolne miejsca. O tych i innych problemach szpitali powiatowych rozmawiamy z Bernadetą Skóbel, radcą prawnym, kierownikiem Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

31.03.2024

Polka pracuje za granicą? Ze zdalnym rozwodem będzie kłopot

Wymiar sprawiedliwości

Jagoda Kowalska chce się rozwieść z mężem Januszem Kowalskim, bo dowiedziała się o zdradzie. Ponieważ mieszka za granicą, gdzie zajmuje kierownicze stanowisko w międzynarodowej firmie, ale dużo służbowo podróżuje, nie chciałaby stawiać się na rozprawy stacjonarne w rodzinnym mieście. Problem jednak w tym, że po zmianach, które zaszły 14 marca w zakresie rozpraw zdalnych, jej wniosek o e-posiedzenia może nie zostać uwzględniony.

31.03.2024

LEX Super Omnia zaniepokojone doniesieniami w sprawie prokurator Wrzosek

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia w specjalnym stanowisku wyraziło zaniepokojenie doniesieniami dotyczącymi prokurator Ewy Wrzosek, bo jak wskazano wielokrotnie reagowało na próby upolitycznienia i podporządkowania prokuratury władzy wykonawczej. Również prezes NRA Przemysław Rosati, na platformie X napisał, że "granice zostały przekroczone" i, że nie ma zgody na praktyki budzące wątpliwości.

30.03.2024