Minister prosi samorządy o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Minister rodziny apeluje do samorządów o odpowiednią organizację i przygotowanie realizacji zadań związanych z obsługą Programu „Rodzina 500+”. Jak zapewnia, fundusze na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

14.06.2019

Egzaminy gimnazjalistów i ósmoklasistów - wyniki na podobnym poziomie

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminów: ósmoklasisty i gimnazjalnego. Egzaminy poszły dobrze. Gratuluję uczniom, a wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że odbyły się zgodnie z harmonogramem dziękuję – powiedział - ocenił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

14.06.2019

MIiR: Będzie więcej mieszkań plus

Budownictwo

Po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości na program Mieszkanie plus będzie można wykorzystać więcej gruntów – podkreśla resort rozwoju. Ministerstwo zaznacza też, że ustawa upraszcza procedury uwłaszczeniowe.

14.06.2019

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

Finansowanie zdrowia

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

14.06.2019

Będzie nowelizacja, by domy opieki mogły kupować leki

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada doprecyzowanie zasad kupowania leków od aptek przez podmioty inne niż fizyczne. Bo zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami niedozwolona jest realizacja recepty polegająca na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz instytucji, a nie pacjenta wskazanego na recepcie.

14.06.2019

Koniec profilowania bezrobotnych

Rynek Prawo pracy

Rozporządzenie, które zakładało profilowanie bezrobotnych utraciło moc. To efekt ustawy o promocji zatrudnienia, która ma dostosować prawo do wyroku TK. W czerwcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją.

14.06.2019

Po waloryzacji na kontach emerytów ponad 200 mld zł więcej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wynika to z czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 tys. złotych. - Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie - podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska.

14.06.2019

Gowin: Większe nakłady na naukę

Pieniądze na naukę to warunek konieczny dla rozwoju polskich uczelni, ale też dla rozwoju całego kraju - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że „nie zbudujemy prężnej gospodarki, zamożnego społeczeństwa, nowoczesnego państwa, Nie będzie zamrożenia wzrostu wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe. Możliwe są więc większe nakłady na rozwój nauki.

14.06.2019

Prawnik z urzędu już od zatrzymania - unijna dyrektywa obowiązuje, także w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd nie widzi konieczności zmian w prawie w związku z unijną dyrektywą o dostępie do pomocy prawnej, bo - jak twierdzi - każdy zatrzymany może się z prawnikiem skontaktować. Jednak, według ekspertów, nowe unijne przepisy dają prawo zatrzymanemu do obrony z urzędu, czyli to państwo ma ją zapewnić i za nią zapłacić. A skoro Polska w terminie ich nie implementowała - można się na nie bezpośrednio powoływać.

14.06.2019

Cudzoziemcy coraz częściej w Polsce samozatrudnieni

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Polska jest w czołówce państw, w których cudzoziemcy pracują jako samozatrudnieni. Dotyczy to nie tylko pracowników z UE, ale też tych spoza wspólnoty. - To opłaca się pracodawcom, bo podobnie jak w przypadku pracowników "krajowych", dzięki temu obniżają koszty zatrudnienia - wskazują eksperci. I mówią o niższych z tego powodu wpływach do systemu ubezpieczeń społecznych.

14.06.2019

Kierowcy ciężarówek nie będą potrzebni?

Rynek i konsument Prawo pracy

Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Kierowcy będą jednak nadal potrzebni - wskazują eksperci.

14.06.2019

Rady wybiorą ławników - kandydatury do 30 czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Rady gmin przyjmują do 30 czerwca zgłoszenia chętnych na ławników w nowej kadencji. Obecna kończy się w grudniu. W dużych miastach potrzeba ich po kilkuset, w całej Polsce prawie 15 tys. Mała rekompensata utraconych zarobków nie zachęca, tym bardziej że odpowiedzialność jest duża. Rocznie ławnik może zarobić maksymalnie niewiele ponad tysiąc złotych.

14.06.2019

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.

13.06.2019

Broniarz: O wznowieniu strajku zdecydują nauczyciele

Zarządzanie oświatą

W środę rozpoczynają się wakacje, ale nie milkną pytania o to, co będzie po nich. Czy nauka rozpocznie się zgodnie z planem, czy może nauczyciele będą kontynuować strajk? Sławomir Broniarz, szef ZNP, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

13.06.2019

Sejm będzie pracował nad likwidacją deklaracji VAT

VAT

Nowy, elektroniczny plik JPK_VAT zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencję VAT. W efekcie podatnicy przekażą do urzędu skarbowego mniej dokumentów. Sejm zdecydował w czwartek, że nowelizacją, która wprowadza te zmiany, zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

13.06.2019

Kryształowe Pióra dla dziennikarzy publikujących o zdrowiu

Trzynasta edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra w czwartek otrzymało ośmiu dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień.

13.06.2019

UE: Jest zgoda na urlopy ojcowskie i rodzicielskie

Prawo rodzinne Prawo pracy

Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.

13.06.2019

Adwokaci wracają do zmian w swoich zasadach etyki

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej - jak dowiedziało się Prawo.pl - mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w piątek posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej. Są raczej kosmetyczne, rewolucji nie ma - mówią nieoficjalnie adwokaci, którzy je widzieli. To, że projekt ma być gotowy w połowie roku - zapowiadano jeszcze jesienią ubiegłego.

13.06.2019

U rzeczoznawców sąd i prokurator w jednym

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Komisja odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych stawia osobom wykonującym ten zawód zarzuty dyscyplinarne i zarazem sama potem je bada. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to sprzeczne z konstytucją. A władza tej komisji jest duża, bo może ona nawet pozbawić prawa wykonywania zawodu.

13.06.2019

Były szef KPRM skazany za zaniedbania przy organizacji lotu do Smoleńska

Prawo karne

Na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazany został w czwartek były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, którego Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wyrok nie jest prawomocny.

13.06.2019