- To dobry moment podsumowania i pokazania, że ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy tu wprowadzać poważniejszych zmian – powiedział szef MEN.
RPO: Egzaminy zagrożone unieważnieniem>>
Średni wynik na podobnym poziomie
Gimnazjaliści z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 43 proc. Podobnie poszło ósmoklasistom - z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 45 proc.
Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów gimnazjum to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) - 49 proc. punktów. Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 68 proc. punktów, z niemieckiego - 51 proc., z rosyjskiego - 59 proc., z francuskiego - 72 proc., z hiszpańskiego - 73 proc., z włoskiego - 64 proc.
Ósmoklasiści uzyskali z egzaminu z języka angielskiego to 59 proc. punktów, z niemieckiego - 42 proc., z rosyjskiego - 48 proc., z francuskiego - 61 proc., z hiszpańskiego - 56 proc., z włoskiego - 58 proc.
W 2019 r. odbył się ostatni egzamin gimnazjalny, a pierwszy egzamin ósmoklasisty. Wyniki gimnazjalistów były nieco gorsze niż w zeszłym roku, kiedy średnia wynosiła 68 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. W 2018 absolwenci gimnazjum uzyskiwali średnio 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) – 56 proc. punktów.
Każdy punkt na wagę złota
Wynik egzaminów brany jest pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Już 1 września 2019 r. naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie ponad 705 tys. osób - czyli o ok. 370 tys. więcej niż w zeszłym roku. Kumulacja roczników to efekt reformy oświatowej - w tym samym roku kolejny etap edukacyjny rozpoczną pierwsi absolwenci ośmioklasowych podstawówek i ostatni uczniowie, którzy kończyli gimnazja.
Już w poprzednich latach przy rekrutacji do najlepszych liceów liczył się każdy punkt. Maksymalnie zdobyć można ich dwieście - 100 za osiągnięcia szkolne, 100 za wynik egzaminu. Przykładowo próg punktowy w IV Liceum Staszica w Warszawie wynosił w 2018 r. w klasie mat-fiz-chem-biol 175 punktów. W II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego do klasy matematyczno-fizycznej w 2018 r. dostawały się osób, które uzyskały 196 punktów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.