Pielęgniarki w dps-ach czekają na podwyżki, ministerstwa zapowiadają zmiany

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W domach pomocy społecznej pracuje prawie 10 tys. osób personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Są poszkodowani, bo nie otrzymali podwyżek, tak jak ich koledzy w szpitalach. Resorty pracy i zdrowia pracują teraz nad nowym produktem w koszyku świadczeń dedykowanym dla dps-ów.

18.06.2019

PGE, Energa, Lotos – prezesi tych spółek mogą słono zapłacić za korupcję

Prawo karne Spółki Compliance

Ekspresowa reforma kodeksu karnego podzieli duże spółki Skarbu Państwa na bezpieczniejsze i te bardziej ryzykowne. Prezesi, dyrektorzy czy księgowi tych, w których Skarb Państwa ma więcej, niż połowę udziałów, będą traktowani jak osoby pełniące funkcje publiczne. Za przyjęcie łapówki będą mogli trafić do więzienia nawet na 20 lat.

18.06.2019

Karta Wojewódzka - więcej władzy dla samorządów

Samorząd terytorialny

​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.

18.06.2019

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.

18.06.2019

Prokurator Generalny: 15 lat za bombę w autobusie to za mało

Wymiar sprawiedliwości

Paweł R. zadzwonił na numer alarmowy 112 żądając 120 kilogramów złota w sztabkach i zostawił w autobusie urządzenie wybuchowe z zapalnikiem. Groził, że ma jeszcze cztery bomby, które będzie detonował we Wrocławiu - chyba, że dostanie to czego chce. W pierwszej instancji skazano go na 20 lat więzienia, apelacja karę obniżyła.

18.06.2019

Rząd chce wspierać rozwój małych i średnich miast

Samorząd terytorialny

Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie

18.06.2019

"Państwo i Prawo" nagrodziło trzy habilitacje i dwa doktoraty

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

18.06.2019

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

Deklaracja Arbitra ma pomóc w postępowaniach arbitrażowych

Wymiar sprawiedliwości

Opracowany przez prawników działających w Polskim Stowarzyszeniu Sądownictwa Polubownego dokument ma zachęcić przedsiębiorców do oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania, a także służyć usprawnieniu przebiegu i zminimalizowaniu kosztów postępowań arbitrażowych.

17.06.2019

Ukraińscy pracownicy w Polsce chcieliby wyjechać do Niemiec, ale nie spełniają wymogów

Rynek Prawo pracy

Co trzeci pracujący w Polsce obywatel Ukrainy już planuje podjęcie zatrudnienia w Niemczech, ale jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie. Jednak 45 proc. z nich planuje kontynuację swojej kariery zawodowej w innych państwach - wynika z badania

17.06.2019

Morawiecki: Są pieniądze na nauczycielskie podwyżki. W budżetach samorządów

Kadry w oświacie

Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Reszta odpowiedzialności za sfinansowanie 9,6 proc. podwyżki pensji spocznie prawdopodobnie na barkach samorządów.

17.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019

Standardy rozstania - dziecko pod specjalną ochroną

Wymiar sprawiedliwości

Uświadomienie rozstającym się dorosłym i instytucjom, że dziecko nie może być stroną ani narzędziem w konflikcie, i że jego prawa powinny być szczególnie chronione - to cel standardów przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Skierowane są do samych rodziców, policjantów, sędziów, kuratorów, nauczycieli, lekarzy i opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.

17.06.2019

Podwyżki dla nauczycieli obciążą samorządy na 1,3 mld zł

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rząd przerzuca na samorządy skutki zmian w Karcie Nauczyciela, wyliczone na 1,3 mld zł. Samorządowcy chcą pieniędzy na realizację obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli oraz innych zobowiązań przyjętych przez rząd w trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji obiecuje, że pieniądze będą.

17.06.2019

Super Dyrektor: Kształtujemy umysły, nie przedmioty

O tym, kto w szkole jest najważniejszy, czy warto inwestować w nowinki tech-niczne i co można podpatrzeć u innych, z Jerzym Maduzią, dyrektorem Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, zwycięzcą konkursu Super Dyrektor, rozmawia Anna Satel, sekretarz redakcji czasopisma „Dyrektor Szkoły”.

17.06.2019

Dofinansowanie w zwalczaniu plagi komarów dla podtopionych gmin

Samorząd terytorialny

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach. Gminy, które ucierpiały, otrzymają kolejne wsparcie finansowe z rezerwy ogólnej. Wnioski będzie można składać do MSWiA za pośrednictwem wojewodów.

17.06.2019

Ministrowie resortu pracy chcą rozwiać wątpliwości przy "500 plus"

Pomoc społeczna Rynek

Śląskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie – m.in. te województwa odwiedzą w najbliższych dniach ministrowie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Będą wyjaśniać m.in. jak złożyć wniosek o "500 plus" i na czym polegają zmiany w programie.

17.06.2019

Mało dawców - konieczne zmiany w przepisach o transplantacji

Opieka zdrowotna

Trzy tysiące osób czeka na przeszczepienie rogówki. Udało się przekroczyć tysiąc przeszczepień tego narządu rocznie, ale to ciągle za mało. W Polsce mamy od 500 do 700 dawców zmarłych rocznie. Dla porównania w 2017 roku w Hiszpanii było 2182 dawców, z czego 353 osób stanowili żywi dawcy.

17.06.2019

Ruszają prace nad koncepcją sądu dla rynku kapitałowego

Prawo gospodarcze Finanse

Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Potrzebę jego utworzenia widzi Ministerstwo Finansów. Resort Zbigniewa Ziobry widzi potrzebę takiej specjalizacji sądów.

17.06.2019