Jak podkreśla Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL jest możliwe, że przestępstwo to zostało dokonane przez członków rządu, którzy zdecydowali o przedłożeniu Sejmowi projektów ustaw przewidujących wydatki ze środków budżetowych w kwocie ocenianej na ok. 40 mld PLN rocznie, przeznaczone na cele określane jako „nowa piątka PiS” oraz przez parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem tych ustaw, a nie zdecydowali o przeznaczeniu tych środków na poprawę finansowania publicznej ochrony zdrowia. - W ten sposób, nie zapobiegli, chociaż mogli, tysiącom zgonów rocznie pacjentów, którzy z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia, powodującego jej niewydolność, nie otrzymują pomocy medycznej w odpowiednim czasie albo nie otrzymują odpowiedniego leczenia, przez co postęp choroby doprowadza ich do śmierci - podkreśla Bukiel.
Brak pieniędzy w systemie
W ocenie OZZL, zarówno członkowie rządu, jak i parlamentarzyści dobrze wiedzieli, że publiczna ochrona zdrowia jest w Polsce niedofinansowana w wielkim stopniu i że to niedofinansowanie skutkuje zgonami tysięcy osób rocznie, którym to zgonom można by zapobiec gdyby finansowanie było odpowiednie. Mając taką wiedzę i wiedząc, że są możliwości państwa aby przeznaczyć ogromną ilość środków budżetowych na poprawę finansowania publicznej ochrony zdrowia (o takich możliwościach przekonuje propozycja sfinansowania „nowej piątki PiS”) powinni oni – w ocenie OZZL – przeznaczyć te środki na ratowanie życia ludzkiego, a nie na inne cele, które – jakkolwiek dają pewne społeczne korzyści – to jednak z pewnością nie przyczynią się do zmniejszenia liczby zgonów, których można by uniknąć.
W ten sposób, w ocenie ZK OZZL osoby te nie zachowały przeciętnego obowiązku ostrożności w sytuacji, w której na podstawie normalnej zdolności przewidywania i obowiązku dbałości o życie ludzkie można było wymagać od nich, aby nie dopuściły do nastąpienia skutku w postaci śmierci wielu osób – pacjentów czekających na leczenie w niewydolnym systemie publicznej ochrony zdrowia. Powinny zatem odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci wielu osób.
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zarzuty dla wszystkich rządów z art. 155
OZZL podkreśla, że mając świadomość, że za wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia odpowiada nie tylko obecny rząd i obecni parlamentarzyści, ale wszystkie poprzednie rządy RP od roku 1989 i poprzednie Parlamenty, ZK OZZL wystąpił z wnioskiem do Prokuratora Generalnego aby On – jeśli uzna to za uzasadnione –postawił podobne zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 155 kk - członkom wcześniejszych rządów i wcześniejszym parlamentarzystom.
Przypomnimy, że to właśnie zmieniony art. 155, wywołuje ogromne emocje, bo po nowelizacji otrzymał brzmienie: "Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". To przepis najczęściej używany do oskarżania lekarzy w sprawie błędów medycznych kończących się śmiercią pacjenta. Dotychczasowe przepisy przewidywały kary od 3 miesięcy do 5 lat. Sądy mogły zasądzać karę w zawieszeniu - co było stosowaną praktyką. Sprawy kończyły się zwykle najwyżej wyrokami karnymi w zawieszeniu i następczymi pozwami cywilnymi o odszkodowanie. Ale po nowelizacji sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia, ponieważ zawieszenie możliwe jest tylko dla kar do jednego roku (zgodnie a art. 69 kk). Lekarze nie kryją, że obawiają się tego, że za błąd przy pracy zacznie im grozić restrykcyjna kara więzienia, bez możliwości kary w zawieszeniu. Prosili o zmianę tego przepisu w Ministerstwie Sprawiedliwości i u prezydenta.
Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczyło, że znowelizowany przepis odnosi się do pospolitych przestępstw. - Chodzi o takie przypadki, gdy np. bandyta śmiertelnie dźgnie ofiarę nożem, a jego czyn zostanie zakwalifikowany jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Dotychczas za to groziło zaledwie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, tyle samo co sfałszowanie legitymacji szkolnej czy malowanie graffiti na budynku. Kara została więc podwyższona do 10 lat, a w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci więcej niż jednej osoby – do 15 lat – tłumaczył MS.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.