Szpitale chcą wprowadzenia szybkiej ścieżki odszkodowań dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nawet 800 tysięcy pacjentów rocznie może być poszkodowanych w wyniku błędów medycznych. Dyrektorzy szpitali chcą zmiany przepisów tak, by mogli szybciej z poszkodowanymi chorymi podpisywać ugody. Swoją propozycję uzasadniają tym, że dotychczasowe systemy przyznawania im rekompensat nie sprawdziły się.

07.10.2019

Ceny transferowe wciąż na celowniku fiskusa

CIT PIT

Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

07.10.2019

Konflikt między ławnikami w SN - finał będzie... w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Grupa ławników Sądu Najwyższego chce zawiadomić prokuraturę w sprawie majowych wyborów do Rady Ławniczej - dowiedziało się Prawo.pl. W ich ocenie mogło dojść do próby ustawienia wyników. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf przypomina, że wybory powtórzono we wrześniu, a wcześniejsze problemy składa na karb braku doświadczenia ławników.

07.10.2019

Jak pozwać bank i ile to kosztuje

Kredyty frankowe

Rzecznicy: praw obywatelskich i finansowych zachęcają frankowiczów, by wchodzili w spór z bankami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bowiem dla nich korzystny - sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt albo unieważnić umowę. By zacząć spór, nie są od razu potrzebne duże pieniądze. Wystarczy kilka tysięcy złotych.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy rozszerza zespół

Rynek

Do kancelarii prawnej Brysiewicz i Wspólnicy dołączył radca prawny - Maciej Wasilewski - obejmując stanowisko Head of M&A. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. Doradzał przede wszystkim w procesach łączenia, podziałów i przekształceń spółek handlowych oraz w transakcjach M&A na rynku private equity.

06.10.2019

RPO broni sędziego przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta ma postępowanie dyscyplinarne, bo nie stawił się jako świadek przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Nie przyszedł, bo uznał, że wezwanie było nieprawidłowe. Wspiera go w tym rzecznik praw obywatelskich, który przypomina zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, że nie może on wzywać sędziów na świadków w ramach czynności wyjaśniających.

05.10.2019

Nowy przepis doprecyzuje termin realizacji e-recept

Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wyznaczyć czas na realizację elektronicznej recepty, ale nie dłuższy niż rok. Jeśli tego nie zrobi, pacjent będzie miał miesiąc na wykupienie leku. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji.

05.10.2019

Sportowcy - studenci otrzymają wsparcie resortu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu - poinformował w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Minister ogłosił program Narodowa Reprezentacja Akademicka, który ma objąć około 500 osób i dysponować rocznym budżetem w wysokości 10 mln złotych.

05.10.2019

Minister cyfryzacji za podatkiem cyfrowym

Ordynacja CIT

Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.

05.10.2019

Czy była miłość Ci wszystko wybaczy? „Urok” rozwodów z orzekaniem o winie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rozwodzący się małżonkowie chcą orzeczenia o winie, postępowanie sądowe komplikuje się i często trwa latami. Kiedy dawna miłość zamienia się w nienawiść bywa, że jedna strona próbuje przerzucić winę za rozpad związku na drugą połówkę - np. szczegółowo punktując jej zachowania z ostatnich... 20 lat. Nie ułatwia to decyzji sędziemu, ale też bardzo wpływa na dalsze życie rozwodzących się.

05.10.2019

Młodzi lekarze ofiarami mobbingu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W szpitalach brakuje kadry a rezydenci są zmuszani do brania dodatkowych dyżurów. Coraz częściej szukają pomocy w walce z mobbingiem. Specgrupa do walki z takimi nadużyciami, działająca w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, odnotowała już 100 zgłoszeń od poszkodowanych doktorów.

05.10.2019

Do ZUS wpłynęło prawie 25 proc. wniosków o "500 plus" dla niesamodzielnych

Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS wpłynęło prawie 200 tysięcy wniosków, co stanowi około 23 proc. przewidywanego wpływu. Najczęściej o świadczenie ubiegają się osoby w wieku od 18 do 74 lat. Zakład przypomina, że aby dostać dodatkowe pieniądze, suma świadczeń przysługujących z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 złotych.

05.10.2019

USA: Polska wytypowana do włączenia do ruchu bezwizowego

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni. To początek procedury, którą kontynuować będą Departament Stanu i resort bezpieczeństwa narodowego.  

04.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Będzie odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - Prezydent podpisał ustawę

Prawo pracy

Nowelizacja zakłada podniesienie kwoty odprowadzanej za pracownika na zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), z którego finansowane są np. „wczasy pod gruszą” czy karnety sportowe dla pracowników. Podstawą naliczania funduszu będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r. w wysokości 3.389,9 złotych. Oznacza to wzrost o 3,4 procent.

04.10.2019

W Rybniku powstanie kolejny sąd okręgowy 

Wymiar sprawiedliwości

W 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie), gdzie działa obecnie zamiejscowy wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach, w przyszłym roku powstanie odrębny sąd okręgowy. Rozporządzenie o jego powołaniu podpisał w piątek w tym mieście minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Będzie to 46. sąd okręgowy w Polsce.

04.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019