Rynek usług HR. Coraz mniej kandydatów do pracy tymczasowej

Prawo pracy Rynek pracy

Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła w drugim kwartale o 4 proc., a rynku rekrutacyjnego o 1 proc., w porównaniu do poprzedniego roku. Sytuacja na rynku usług HR jest stabilna, choć biznes oczekiwał większego ożywienia – informuje Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.

14.08.2024

Trwa konkurs "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" - zgłoszenia do końca sierpnia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jeszcze przez dwa tygodnie trwa zbieranie zgłoszeń w VI edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC", wspólnego przedsięwzięcia Wolters Kluwer Polska i Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Konkurs ma na celu wyróżnienie podmiotów leczniczych, które wdrażają praktyki zgodne z koncepcją Value Based Health Care (VBHC), czyli dążą do osiągania najlepszych efektów zdrowotnych przy optymalnych nakładach na opiekę.

14.08.2024

MEN chce informatyzować szkoły, ale nie te dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji chce, aby szkoły były wyposażone w sprzęt dobrej jakości i szybki internet. Dlatego pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które określi minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wymagania te nie będą jednak dotyczyć szkół kształcących dorosłych. Pojawiają się więc obawy, że w szkołach pogłębią się nierówności dotyczące jakości używanego sprzętu i technologii, a tym samym - jakości nauki.

14.08.2024

Zmieniony regulamin pracy rządu ma poprawić proces tworzenia prawa

Administracja publiczna

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął zmiany w regulaminie swojej pracy. Strona społeczna ma mieć większy udział w tworzeniu prawa - konsultacje publiczne projektów mają być zasadą. Odstąpienie od nich będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Na łamach Prawo.pl wielokrotnie pisaliśmy o pomijaniu tego ważnego elementu procesu legislacyjnego. Teraz może się on wydłużyć, ale to dobra zmiana, która może poprawić jakość stanowionego prawa.

14.08.2024

Domy do 70 mkw. do kosza?

Budownictwo

Małe domy do 70 mkw. miały być prostym i szybkim sposobem na własne M. Tak się jednak nie stało - Polacy wolą budować domy jednorodzinne na podstawie pozwoleń na budowę. Domy do 70 mkw. trudno sprzedać, niełatwo też uzyskać na nie kredyt. Co gorsza, regulujące je przepisy co i rusz wsadzają inwestorów na minę. Prawnicy postulują, by wyrzucić te regulacje do kosza, jednak resort rozwoju chce je poprawić.

14.08.2024

Ratownik medyczny poda lek podczas nieobecności lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownik medyczny może samodzielnie podać lek pacjentowi w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub innym oddziale, jeśli lekarz jest nieobecny. Ministerstwo Zdrowia złagodziło swoje stanowisko w tej sprawie i przypomina, że za organizację udzielania świadczeń w szpitalu odpowiada kierownik danej jednostki. Wyjątkowe sytuacje powinien uwzględniać regulamin organizacyjny.

14.08.2024

Łączenie klas nie spowoduje zwolnienia katechetów

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji chce ułatwień w łączeniu klas na lekcjach religii - ograniczeniem będzie wiek uczniów oraz liczebność takiej grupy. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu rozporządzenia. Wskazała, że powinno się raczej ograniczyć łączenie oddziałów, tym bardziej, że może wpłynąć to na poziom zatrudnienia katechetów.

14.08.2024

Zakamuflowana czystka czy konieczna reforma prokuratury

Prokuratura

Rządowa nowelizacja Prawa o prokuraturze zakłada m.in. likwidację Prokuratury Krajowej i przesunięcie części pracujących w niej obecnie prokuratorów na niższe szczeble. Prokuratorzy mówią, że to kolejna weryfikacja kadr, z cięciem wynagrodzeń. Nawet Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury uważa, że projekt ten idzie za daleko.

14.08.2024

Cywil będzie mógł być szefem w SW

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by istniała możliwość zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowiska kierownicze obsadzane mogą być tylko przez oficerów tej służby. Resort uzasadnia swoje propozycje koniecznością nadzorowania takich obszarów jak programy inwestycyjne czy wdrażanie nowych technologii.

14.08.2024

Przewlekłość zmorą frankowiczów - skargi nie pomagają

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Postępowania frankowe nadal trwają latami i to mimo ujednolicania orzecznictwa sądów i wskazówek płynących z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Część prawników próbuje temu zaradzić poprzez składanie skarg na przewlekłość - przyznają jednak, że ich skutek bywa marny. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest spójne, w podobnych sprawach sąd raz stwierdza, że państwo ponosi odpowiedzialność, w innych, że opóźnienie jest usprawiedliwione. A odszkodowanie to przeciętnie 3 tys. złotych.

14.08.2024

Ministerstwo domaga się srogich kar dla złodziei stroiszu

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zastopować kradzież gałązek jodłowych z lasów. Do ministra sprawiedliwości złożyło właśnie propozycje zmian w prawie, aby taki czyn był nie tylko wykroczeniem, ale i przestępstwem. Leśnicy przekonują, że stroisz jodłowy jest nielegalnie pozyskiwany nie tylko przed świętami listopadowymi i grudniowymi, ale przez cały rok.

14.08.2024

Plan dla Chorób Rzadkich na dwa lata przyjęty przez rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Poprzedni dokument wygasł z końcem ubiegłego roku, dlatego rząd musiał spieszyć się z jego zastąpieniem. Plan ma usystematyzować leczenie osób z chorobami rzadkimi, które wielokrotnie latami czekają na właściwą diagnozę i uprawiają tzw. odyseję diagnostyczną.

13.08.2024

Wysoka kara prezesa UODO dla spółki medycznej po ataku hakerskim

RODO

Infrastruktura informatyczna Spółki American Heart of Poland SA została zaatakowana przez hakerów, którzy uzyskali w ten sposób dostęp do szczegółowych danych osobowych około 21 tys. osób. Prezes UODO ustalił, że doszło do tego, ponieważ spółka źle szacowała ryzyko. Dodatkowo w pandemii nie przestrzegała swojej własnej polityki dotyczącej bezpieczeństwa danych. Spółka odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

13.08.2024

Kwalifikacje wolnorynkowe i sektorowe w rozporządzeniu

Zarządzanie oświatą

1 września 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja Prawa oświatowego, która wprowadza nowy podział kwalifikacji - pojawi się definicja kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych. Resort edukacji przygotował nowelę rozporządzenia dostosowującą przepisy wykonawcze do tej zmiany i precyzujących wymogi dla tych kwalifikacji.

13.08.2024

Fundusz sołecki nie dołoży do inwestycji powiatu lub województwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie prowadzi prac legislacyjnych, polegających na umożliwieniu realizacji w ramach funduszu sołeckiego przedsięwzięć należących do zadań własnych powiatów i województw – poinformował wiceminister Tomasz Szymański. Taki postulat zgłasza wiele sołectw.

13.08.2024

Ministerstwo ogłosiło konkurs na nowego szefa CKE

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - kandydaci mogą składać oferty do 27 sierpnia 2024 r. Wymagane jest od kandydata ukończenie formy doskonalenia obejmującego problematykę dokonywania pomiaru dydaktycznego lub udokumentowany udział w programach lub badaniach związanych z pomiarem dydaktycznym, a także znajomość systemów oceniania w krajach Unii Europejskiej.

13.08.2024

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili dotąd 34,9 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie dla ponad 1 mln 391 tys. uczestników – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji przypomniała, że każdy rodzic może sprawdzić wyjazd dziecka na stronie wypoczynek.men.gov.pl.

13.08.2024

Reforma orzecznicza w ZUS. Zasady bez zmian, ale będzie większa kontrola

Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Resort rodziny zapowiada kompleksową reformę zusowskiego systemu orzekania o niezdolności do pracy. Nie zmienią się zasady orzekania, np. definicja niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji. Zmiany nie wpłyną też na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS. Natomiast inaczej będzie funkcjonował cały proces orzeczniczy m.in. prawo zagwarantuje, że specjalizacja lekarza orzecznika będzie musiała wiązać się ze schorzeniem, z powodu którego wydawane jest orzeczenie. Obecnie brakuje takiej gwarancji.

13.08.2024

RPO: Przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych bez podstawy prawnej - czas na zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Powszechną praktyką jest stosowanie przez szpitale psychiatryczne przeszukań chorujących osób. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Tymczasem w przepisach brak jest podstaw do takich działań. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc Ministerstwo Zdrowia, czy dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów.

13.08.2024

Brak zgody jednym ze znamion zgwałcenia - nowe regulacje wejdą w życie w lutym

Wymiar sprawiedliwości

Nowela zmieniająca definicję gwałtu została opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać za 6 miesięcy. Sejm nie zgodził się na wydłużenie vacatio legis do roku. Miało to dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się ze zmianami. Zresztą już na etapie projektu Sejm wprowadził istotne zmiany - zrezygnowano z określenia "świadomej i dobrowolnej" zgody, a także z tego, by czyn ten był zbrodnią.

13.08.2024