Krajowa Izba Doradców Podatkowych przygotowała pod koniec września raport dotyczący nowej inicjatywy legislacyjnej -  ulgi dla bezpieczeństwa w podatkach dochodowych. Teraz przedstawiciele Izby wystąpili do pięciu resortów w sprawie prac nad projektem. 

- Rozumiemy znaczenie i potrzebę zwiększenia odporności naszego społeczeństwa na potencjalne zagrożenia, szczególnie w obecnym kontekście geopolitycznym. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy stworzyć projekt ulgi, który nie tylko odpowie na te wyzwania, ale również będzie zrozumiały i łatwo akceptowany przez obywateli oraz przedsiębiorstwa. Nasze propozycje obejmują m.in. katalog kosztów kwalifikowanych, które mogłyby zostać uwzględnione w ramach ulgi, co znacząco ułatwiłoby jej wdrożenie - napisali przedstawiciele samorządu zawodowego doradców podatkowych do Ministerstwa Finansów. 

Pomysłodawcy ulgi zwrócili się też do resortów obrony, zdrowia, cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie opracowania katalogu wydatków kwalifikowanych, które mogłyby zostać uwzględnione w ramach proponowanej ulgi podatkowej na bezpieczeństwo.

- Obserwując poparcie społeczne i entuzjazm przedsiębiorców, liczymy na to, że rząd także dostrzeże potrzebę i wartość inwestowania w bezpieczeństwo, zwłaszcza że niesie ono wymierne korzyści zarówno dla jednostek, jak i dla całego społeczeństwa​ - mówi Patryk Kozioł, doradca podatkowy, jeden z pomysłodawców akcji.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób skorzystać z dodatkowego zwrotu przy uldze B+R? >

Propozycja doradców podatkowych zakłada odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych, (podobnie jak w uldze B+R), w wysokości 200 proc. poniesionych wydatków na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego, dokonywanych w zeznaniu rocznym.

Taka preferencja byłaby skierowana do:

  • podatników PIT - rozliczających się według skali podatkowej 12 i 32 proc. oraz według stawki liniowej 19 proc. oraz
  • do podatników CIT.

 

Co ważne, koszty kwalifikowane mogliby też odliczyć przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. 

Zgodnie z raportem KIDP, zdecydowana większość przedsiębiorców ocenia pomysł wprowadzenia ulgi pozytywnie (57,5 proc. bardzo pozytywnie, a 26 proc. pozytywnie). 

Według przedsiębiorców dodatkowemu odliczeniu powinny podlegać takie wydatki, jak:

  • szkolenia z pierwszej pomocy (75,7 proc.),
  • zakup specjalistycznego sprzętu (68,3 proc.),
  • kursy z cyberbezpieczeństwa (65,7 proc.),
  • szkolenia z obsługi broni (65 proc.),
  • kursy przysposobienia obronnego (47,2 proc.),
  • szkolenia z zarządzania kryzysowego (45 proc.) oraz
  • szkolenia z komunikacji kryzysowej (42,1 proc.).

Czytaj również: Ulga na bezpieczeństwo przyda się także w powodzi