Krajowa Izba Doradców Podatkowych przygotowała raport dotyczący nowej inicjatywy legislacyjnej -  ulgi dla bezpieczeństwa w podatkach dochodowych. Ulga ma być odpowiedzią na sytuację za wschodnią granicą Polski, jednak ostatnie wydarzenia na południowym zachodzie kraju pokazują, że jej zastosowanie może być znacznie szersze i dotyczyć również klęsk żywiołowych.

Pobierz raport: https://kidp.pl/84-proc-przedsiebiorcow-popiera-ulge-na-bezpieczenstwo-raport-z-badania-kidp

- Celem jest zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli. Proponujemy wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, z której mogliby skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Przeprowadzona przez nas ankieta wskazuje, że obie te grupy popierają projektowaną preferencję i wykazują duże zainteresowanie jej wdrożeniem. Przygotowany przez nas raport przekażemy stronie rządowej, licząc na to, że stanie się podstawą zmian legislacyjnych – mówi Patryk Kozioł, doradca podatkowy, jeden z pomysłodawców akcji.

- Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na zaostrzającą się sytuację geopolityczną, jednak ostatnie dni pokazują, że takie rozwiązanie może też służyć walce z zagrożeniem powodziowym. Dlatego proponujemy, by do katalogu wydatków objętych ulgą dodać agregaty prądotwórcze – zaznacza Patryk Kozioł.

Czytaj w LEX: Ulgi i zwolnienia podatkowe dla powodzian >

Podwójne odliczenie wydatków

Projekt ulgi obejmuje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych, (podobnie jak w uldze B+R), w wysokości 200 proc. poniesionych wydatków na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego, dokonywanych w zeznaniu rocznym.

Czytaj w LEX:  Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce >

Taka preferencja byłaby skierowana do:

  • podatników PIT - rozliczających się według skali podatkowej 12 i 32 proc. oraz według stawki liniowej 19 proc. oraz
  • do podatników CIT.

 

Co ważne, koszty kwalifikowane mogliby też odliczyć przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. 

Większość przedsiębiorców uważa nową ulgę za potrzebną

W maju 2024 r. Krajowa Izba Doradców Podatkowych przeprowadziła ankietę wśród przedsiębiorców oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, by zbadać zainteresowanie ulgą. Teraz wyniki ankiety trafią w formie specjalnego raportu do Ministerstwa Finansów, a także resortów odpowiedzialnych za określanie kwalifikowanych wydatków: Zdrowia, Obrony Narodowej, Infrastruktury, Spraw Wewnętrznych i Cyfryzacji.

Zgodnie z raportem, zdecydowana większość przedsiębiorców ocenia pomysł wprowadzenia ulgi pozytywnie (57,5 proc. bardzo pozytywnie, a 26 proc. pozytywnie). Tylko niewielki odsetek wyraził negatywne opinie (1,9 proc. negatywnie, 1,6 proc. bardzo negatywnie).

Ponad 71 proc. przedsiębiorców uważa, że dodatkowe odliczenie 100 proc. wydatku kwalifikowanego jest wystarczające. Tyle samo ankietowanych chce skorzystać z ulgi. Respondenci oceniają potencjalny wpływ ulgi na działalność swoich firm jako wysoki (32,9 proc.) lub bardzo wysoki (32,9 proc.).

Wzory dokumentów w LEX:

 

Według przedsiębiorców, dodatkowemu odliczeniu powinny podlegać takie wydatki, jak:

  • szkolenia z pierwszej pomocy (75,7 proc.),
  • zakup specjalistycznego sprzętu (68,3 proc.),
  • kursy z cyberbezpieczeństwa (65,7 proc.),
  • szkolenia z obsługi broni (65 proc.),
  • kursy przysposobienia obronnego (47,2 proc.),
  • szkolenia z zarządzania kryzysowego (45 proc.) oraz
  • szkolenia z komunikacji kryzysowej (42,1 proc.).

 

- Ankieta wskazuje, że przedsiębiorcy generalnie popierają projektowaną ulgę podatkową i wykazują duże zainteresowanie jej wdrożeniem. Większość firm to mikroprzedsiębiorstwa, które widzą w uldze realne korzyści dla swojej działalności, szczególnie w kontekście wydatków na szkolenia i sprzęt związany z bezpieczeństwem. Pomysł dodatkowego odliczenia 100 proc. wydatków kwalifikowanych jest dobrze oceniany, jednak istnieje potrzeba dalszego monitorowania, czy ta kwota jest wystarczająca dla różnych typów firm. Potencjalny wpływ ulgi na zwiększenie inwestycji w bezpieczeństwo jest oceniany jako wysoki, co sugeruje, że wprowadzenie ulgi może skutecznie zachęcić przedsiębiorców do większego zaangażowania w działania na rzecz bezpieczeństwa – mówi Patryk Kozioł.

Czytaj w LEX: Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych na przykładach >

Trzeba zwiększyć świadomość osób fizycznych

Również osoby fizyczne widzą potrzebę wprowadzenia ulgi. Pomysł ten pozytywnie oceniło 83 proc. ankietowanych. 80 proc. deklaruje chęć skorzystania z ulgi. Jednak niewiele ponad połowa miała świadomość, że takie rozwiązanie jest projektowane, co wymaga zwiększenia świadomości o uldze.

W przypadku osób fizycznych pomysłodawcy zaproponowali odliczenie od dochodu 1000 zł wydatków. 60 proc. respondentów ocenia jednak, że to zbyt niska kwota.

Według ankietowanych, ulga dla osób fizycznych powinna przysługiwać na takie wydatki, jak:

  • szkolenia z obsługi broni (75,29 proc.),
  • zakup specjalistycznego sprzętu (72,35 proc.),
  • szkolenia z pierwszej pomocy (71,96 proc.),
  • kursy przysposobienia obronnego (50,39 proc.),
  • kursy z cyberbezpieczeństwa (49,22 proc.),
  • szkolenia z komunikacji kryzysowej (39,41 proc.) oraz
  • zarządzania kryzysowego (39,02 proc.).

 

Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 >>


Zobacz w LEX: Czynności sprawdzające - skorzystanie z ulg podatkowych >

Organizacje przedsiębiorców są na tak

- Propozycja jest interesująca, ale wymaga szerszych konsultacji, by wybrać katalog wydatków objętych ulgą. Na pewno na poparcie zasługuje propozycje odliczenia wydatków na szkolenia, w szczególności w zakresie pierwszej pomocy. Widać, że przedsiębiorcy wskazują te obszary, w których widzą potrzebę działania, ale chcieliby być dodatkowo zmotywowani ulgami. Kluczowe będzie jednak takie sformułowanie warunków korzystania z ulgi, by nie zaburzała warunków konkurencji między przedsiębiorcami - mówi Agnieszka Durlik, dyrektor generalny Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. 

Pomysł wprowadzenia nowej ulgi pozytywnie ocenia również dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska, ekspert Business Centre Club.

- W ostatnim czasie zauważamy, że rośnie znaczenie zarówno wydatków na bezpieczeństwo fizyczne jak i cyberbezpieczeństwo. Rośnie zarówno ryzyko cyberataków, jak również przestępczość zorganizowana, w tym liczba napadów na przedsiębiorców. Dlatego wprowadzenie ulgi podatkowej byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem i stanowiłoby dla przedsiębiorców dużą zachętę do działań w zakresie bezpieczeństwa. Należy mieć nadzieję, że ustawodawca przychyli się do tej inicjatywy. Warto również rozważyć objecie ulgą JPK CIT i KSeF, co również ma związek z rozwojem infrastruktury informatycznej i cyberbezpieczeństwem. Skoro ustawodawca nakłada na przedsiębiorców dodatkowe kosztowne obowiązki, to powinien umożliwić również większe odliczenie wydatków - kwituje mec. Matarewicz.

Czytaj również: ​Czy będzie ulga na bezpieczeństwo i jakie wydatki obejmie