System e-doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku. Od tego momentu większość urzędów oraz podmiotów publicznych będzie zobowiązana do wysyłania oraz odbierania pism i decyzji przez internet. Zgodnie z procedowaną nowelizacją ustawy od doręczeniach elektronicznych do końca 2025 r. dla podmiotów publicznych obowiązywać będzie okres przejściowy. To oznacza, że korespondencja może być doręczana również za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP i innych systemów. Równocześnie promowana będzie adaptacja e-Doręczeń jako preferowanego sposobu komunikacji. Podmioty publiczne są zobowiązane do uzyskania adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) najpóźniej do 1 stycznia 2025 r. Więcej o nowelizacji piszemy: Będzie okres przejściowy w e-doręczeniach - Senat bez poprawek

 

Czytaj w LEX: Krok po kroku – doręczenia elektroniczne dla podmiotów publicznych >

E-doręczenia to oszczędność  

Upowszechnianie e-doręczeń oznacza w praktyce, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie ułatwi załatwianie spraw administracyjnych zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom oraz urzędnikom. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że na początku grudnia br. skrzynki do obsługi e-doręczeń posiadało:

  • urzędy gminy – 67 proc.
  • starostwa powiatowe – 85 proc.
  • urzędy marszałkowskie – 87,5 proc.

Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, wskazuje, że doręczenia elektroniczne to dla samorządów oraz innych podmiotów objętych systemem duża oszczędność czasu i realne oszczędności.

- W ostatnim czasie gmina Piaseczno informowała, że dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania na tylko jednej akcji obejmującej wysyłkę decyzji podatkowych do mieszkańców zaoszczędziła 300 tys. zł. To najlepiej obrazuje, że e-doręczenia są rozwiązaniem, które warto zacząć stosować powszechnie jak najszybciej – uzasadnia Dariusz Standerski.

 

Nowość
Doręczenia elektroniczne w praktyce ebook
-20%

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 90.3 zł