Rząd próbuje zablokować wypłatę dodatkowych wynagrodzeń w administracji

Finanse publiczne Administracja publiczna

Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.

30.11.2020

Lekarze nie chcą oznaczać poziomu odpłatności na recepcie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Konsekwentnie oczekujemy realizacji postulatów środowiska lekarskiego w zakresie zniesienia obowiązku oznaczania poziomu odpłatności za lek na recepcie - stwierdza stanowisku skierowanym do ministra zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd przypomina, że wprowadzona elektroniczna postać recepty nie zniosła tego obowiązku, ani związanej z nim odpowiedzialności finansowej

30.11.2020

MF: Najwięcej błędów w nowym JPK_VAT dotyczyło podpisywania plików

VAT Rachunkowość

Termin składania JPK_VAT za październik upłynął 25 listopada. To pierwszy raz, kiedy dotychczasowe dwa dokumenty (deklarację i JPK) zastąpił jeden nowy plik, dlatego nie obyło się bez błędów, które powodowały odrzucenie pliku. Przede wszystkim były one związane z kwestią podpisywania pliku i nieaktualnym pełnomocnictwem. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w pierwszym okresie będzie edukować, a nie automatycznie karać za błędy.

30.11.2020

Rozmowa i egzamin przy nauczycielskim awansie także zdalnie

Rozmowy kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego lub dyplomowanego oraz egzamin na stopień nauczyciela mianowanego można przeprowadzić zdalnie - informuje resort edukacji. To mniejsze niebezpieczeństwo niż spotkania osobiste, zwłaszcza gdy w grę wchodzą osoby z różnych województw.

30.11.2020

Posiedzenie przygotowawcze zacznie działać? MS wprowadza zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenie przygotowawcze - wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją procedury cywilnej - miało co do zasady usprawnić postępowanie, zachęcić strony go ugody i przyspieszyć sprawy. Przepisy są jednak pełne min i trudne do interpretacji, a samo narzędzie praktycznie "martwe". Ministerstwo szykuje więc zmiany m.in. w zakresie uczestnictwa na takim posiedzeniu

30.11.2020

Sędzia Wypych-Knieć: W sądzie każda sprawa zostanie rozpoznana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.

30.11.2020

Badania okresowe zawieszone, ale pracodawcy na wszelki wypadek wystawiają skierowania

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zapobiegliwi przedsiębiorcy wystawiają skierowania na badania okresowe w obawie przed grzywną. Twierdzą, że nikt ich nie zwolnił z wystawienia skierowania, choć przeprowadzenie badań zostało zawieszone, a ich ważność przedłużona. Eksperci są podzielni. Są jednak tacy, który twierdzą, że to przykład niedoregulowania prawnego.

30.11.2020

Odrębna procedura cywilna ma wzmocnić pozycję konsumentów

Prawo cywilne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wzmocnić pozycję konsumentów. Jeszcze w tym roku do konsultacji publicznych ma trafić projekt, który przewiduje dla nich odrębne postępowanie w sporach z przedsiębiorcami. Wielu prawników chwali pomysł, bo dziś spór klienta z bankiem czy firmą energetyczną, wygląda jak walka Dawida z Goliatem. Wątpliwości zgłaszają natomiast sędziowie.

30.11.2020

MF szykuje kolejne ulgi dla innowatorów, ale te istniejące trzeba poprawić

CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo

Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.

30.11.2020

Prezydent podpisał poprawioną ustawę o dodatkach dla lekarzy

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 28 października r. o zmianie ustawy o niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Celem ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.

29.11.2020

Dwie ustawy o CIT już podpisane

CIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe. Według pierwszej - od 1 stycznia 2021 r. możliwe będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Druga wejdzie w życie w części 1 marca 2021r.

29.11.2020

Więcej praw dla funkcjonariuszy - groźne dla naszych pieniędzy

Administracja publiczna Policja

Rząd przygotował projekt wdrażający mechanizm, który pozwoli służbom specjalnym na łatwiejszy dostęp do informacji o stanie majątkowym obywateli. Obejmą tym samym informacje o bankach i SKOK-ach, skrzynkach bankowych i kontach. Funkcjonariusz, który będzie przeglądać dane nie zostanie przez UODO skontrolowany.

29.11.2020

Przemoc wobec dziecka - za brak reakcji nawet 3 lata więzienia

Prawo rodzinne

Przemoc wobec dziecka może przyjmować różną formę - to nie tylko krzywdzenie fizyczne, ale też psychiczne, zaniedbywanie, wykorzystywanie seksualne. Sąsiedzi wiedząc o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami powinni reagować - ma to nie tylko wymiar moralny, ale też oparcie w przepisach i może za to grozić nawet do trzech lat więzienia.

29.11.2020

Posiadanie i czas - potrzebne do zasiedzenia

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość nabycia praw do nieruchomości z upływem czasu. Zasiedzenie następuje ono z mocy prawa, czyli po spełnieniu ustawowych przesłanek. Nie jest do tego konieczne orzeczenie sądu, choć przepisy prawa wymagają złożenia takiego wniosku do sądu. Ten potwierdza iż ono nastąpiło.

29.11.2020

Zakupy w wolną niedzielę 6 grudnia jeszcze niepewne

Rynek i konsument

Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w sprawie ustawy, dzięki której niedziela, 6 grudnia, będzie mogła być dniem handlowym - zapowiedział marszałek Ryszard Terlecki. Zniesienie zakazu handlu w jedną niedzielę, zakłada ustawa związana ze zwalczaniem skutków koronawirusa, uchwalona 27 listopada br.

29.11.2020

Zmiany w podatkach na 2021 rok przyjęte - spółki komandytowe zapłacą CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.

28.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

Prawo cywilne

Ustawa wprowadza od października 2022 r. możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Ułatwi to kontakt między instytucjami a klientami poprzez zapewnienie możliwości korzystania z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych, który będzie wykorzystywany do korespondencji ze wszystkimi korzystającymi z usługi, umożliwienie wysyłania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca.

28.11.2020

Kancelaria Hogan Lovells doradzała Metru Warszawskiemu

Rynek

Warszawskie biuro kancelarii Hogan Lovells doradzało Metro Warszawskie Sp. z o. o. w uzyskaniu finansowania na zakup nowoczesnych pociągów. Współfinansowanie inwestycji do kwoty 392,5 mln zł zapewnia EBOiR i ING na mocy podpisanej w dniu 26 listopada 2020 r. umowy kredytowej.

28.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020