Będzie jednolita procedura uznawania kwalifikacji

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował projekt nowelizacji ujednolicającej zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o kwalifikacje w zawodach regulowanych i doprecyzowanie kompetencji poszczególnych ministrów w kwestii monitorowania skutków wprowadzenia zmian dotyczących takich zawodów.

13.02.2020

RPO apeluje o przesunięcie daty ewaluacji na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Naukowcy apelują o przesunięcie ewaluacji jakości działalności naukowej. Argumentują, że resort nauki za późno zajął się choćby przygotowaniem wykazu czasopism i wydawnictw, w których można zamieszczać punktowane publikacje. Rzecznik praw obywatelskich skierował do resortu nauki wystąpienie w tej sprawie.

12.02.2020

Wniosek o nagrodę dla pracownika naukowego tylko w formie elektronicznej

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli akademickich w szkołach służb państwowych określi Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych. Nagrody przyznawane będą za działalność naukową i dydaktyczną.

11.02.2020

Brexit uderzy po kieszeni słabszych studentów

Szkolnictwo wyższe

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć wpływ na sytuację studentów w tym kraju, choć - jak podkreślają eksperci - ci najlepsi nie będą mieli raczej większych problemów. Utrudnieniem mogą być koszty i bariery komunikacyjne, jak wizy. Nic w tej kwestii nie jest jednak na razie przesądzone.

10.02.2020

15 mln zł dla uczelni zawodowych

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie zawodowe, które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, dostaną 15 mln zł z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości. Co roku takie wsparcie może otrzymać 15 publicznych uczelni zawodowych, które kształcą bardzo praktycznie, zgodnie z potrzebami konkretnego regionalnego rynku pracy.

07.02.2020

RPO: Konieczne zmiany w nadawaniu tytułów profesorskich

Szkolnictwo wyższe

Dwaj naukowcy: dr hab. Michał Bilewicz i dr hab. Walter Żelazny od dłuższego czasu czekają na nadanie tytułów profesora przez Prezydenta RP - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Chce, by powstały nowe, bardziej transparentne procedury nadawania tytułów.

06.02.2020

WSA: Tytuł profesora zależy od właściwej liczby recenzji

Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów w sprawie przyznania tytułu profesora Grzegorzowi Górskiemu, specjaliście z dziedziny historii ustroju. Powodem było naruszenie procedury, która wymaga przedstawienia 10 kandydatów na recenzentów, a powstało tylko osiem recenzji.

05.02.2020

Wolność wypowiedzi na uczelniach niekoniecznie lepiej chroniona

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce lepiej chronić wolność słowa na uczelniach. Zadba o to specjalna komisja, ale w ocenie ekspertów rozwiązanie to jest raczej problematyczne. Po pierwsze istniejące gwarancje w tym zakresie są wystarczające, po drugie tak znowelizowane przepisy mogą być wykorzystywane przez wyznawców dość skrajnych poglądów - np. osób kwestionujących kulistość ziemi.

05.02.2020

Uniwersytet Wrocławski wygrywa w TSUE

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Wrocławski wygrał apelację przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spór dotyczył tego, czy wykładowca uczelni może ją reprezentować przed sądem UE. W ogłoszonym we wtorek wyroku wielka izba TSUE zwróciła sprawę do ponownego rozpatrzenia.

04.02.2020

Jest projekt ustawy o wolności słowa na uczelniach

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rektorzy będą mieli obowiązek zapewnienia ochrony wolności w swoich uczelniach, a na poziomie centralnym utworzona zostanie komisja do spraw wolności w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Czterech z dziewięciu z jej członków wybierze minister. To niektóre z założeń projektu zmian w ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym.

30.01.2020

Ponad 10 mln uczestników przez 30 lat w  Erasmusie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W programie Erasmus+ i wcześniejszych programach tego typu przez ostatnie 30 lat uczestniczyło ponda 10 mln osób - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym we wtorek sprawozdaniu. I przypomniała, że budżet aktualnego programu Erasmus+ na lata 2014–2020 wynosi 14,7 mld euro.

28.01.2020

Wiceminister zachęca opolskie uczelnie do połączenia 

Szkolnictwo wyższe

Chcę zachęcić rektorów Uniwersytetu Opolskiego i opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej do konsolidacji lub federalizacji uczelni - powiedziała wiceminister nauki Anna Budzanowska. Jednocześnie zastrzegła, że ministerstwo nie zamierza narzucać swojej woli, ale przedstawić argumenty i wysłuchać opinii środowiska.

27.01.2020

Prawie 85 tys. cudzoziemców na polskich uczelniach

Szkolnictwo wyższe

W tym roku akademickim w kraju kształci się około 85 tys. obcokrajowców i jest to to o ponad 5,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej studiuje w Polsce Ukraińców, ale są też liczne grupy Hindusów, Hiszpanów, Turków, Czechów, Niemców, Norwegów, Chińczyków. Takie dane przedstawiono w poniedziałek na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020"

27.01.2020

Ordo Iuris już ma projekt ochrony wolności słowa na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki zapowiedział nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która wzmocni ochronę wolności słowa na uczelniach. Taki projekt przygotował już instytut Ordo Iuris. Organizacja chce m.in., by uczelnie zadbały o wychowanie studentów w poszanowaniu aksjologii ustroju państwa.

24.01.2020

Efektywniejsze wyliczanie dotacji dla studentów z niepełnosprawnością

Szkolnictwo wyższe

W 2019 nie rozdysponowano kwoty 5 247,9 tys.zł, co stanowi niemal 10 proc. kwoty przeznaczonej na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia i do szkół doktorskich. Według resortu nauki potrzebny jest lepszy system wyliczania dotacji.

22.01.2020
Prawo.pl