Uregulowanie dotacji dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wymaga zgody KE

Prawnicy Finanse publiczne Szkolnictwo wyższe

Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, gdyż dotyczy pomocy państwa w zakresie działalności, która ma charakter gospodarczy. Poselski projekt precyzuje także pozycję wykładowców tej szkoły, którzy "prowadzą działalność twórczą o indywidualnym charakterze".

01.01.2020

Wykaz punktowanych czasopism nadal problematyczny

Szkolnictwo wyższe

Miała być walka „punktozą”, a wprowadza się „hiperpunktozę”. W odniesieniu do nauk prawnych – bo w różnych dyscyplinach może być różnie - utrzymanie takiego stanu rzeczy, poczynając od utrzymania dotychczasowego mechanizmu kształtowania wykazów wraz z liczbą punktów, nie służy zaspokojeniu dążenia do poznania prawdy - prof. Hubert Izdebski komentuje nowy, poszerzony wykaz czasopism.

30.12.2019

WSA: Reforma szkolnictwa nie zamknęła studentce powrotu na uczelnię

Szkolnictwo wyższe

Osoba skreślona z listy studentów może wznowić studia na warunkach określonych przez dziekana. Reforma szkolnictwa wyższego nie przeszkodziła temu, by dziekan skierował studentkę na powtarzanie ostatniego semestru z obowiązkiem uzupełnienia różnic programowych - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

28.12.2019

Stypendia dla studentów za wybitne osiągnięcia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Prawie 500 osób otrzyma wyróżnienia finansowe za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kandydatury trafiło ponad 1100 kandydatur studentów z całej Polski, które ocenił zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Wyróżnieni studenci otrzymają po 17 tysięcy złotych.

24.12.2019

Jest nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował nową wersję wykazu punktowanych czasopism naukowych. To efekt nowelizacji rozporządzenia określającego zasady tworzenia listy. Umożliwiła ona Komisji Ewaluacji Nauki na sporządzenie projektu nowego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w uproszczonym trybie.

20.12.2019

Doktorat tylko w jednej uczelni - spór o konstytucyjne prawo

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Brak możliwości kształcenia się w więcej niż jednej szkole doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki - uważa czytelnik Prawo.pl. Według niego Konstytucja obliguje państwo do zapewnienia nieskrępowanej możliwości uzyskania dostępu do wykształcenia.

20.12.2019

Nowe uczelnie badawcze stawiają na umiędzynarodowienie

Szkolnictwo wyższe

Spośród 20 najlepszych uczelni w Polsce wyłoniono dziesięć uczelni badawczych, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 proc. Uczelnie postrzegają to jako zaszczyt, ale też ogromne obciążenie. Niektóre, aby sprostać wyzwaniom, zdecydowały się na zmianę statutu.

19.12.2019

Dziekani wydziałów prawa przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie niekonstytucyjnymi rozwiązaniami proponowanymi w projekcie zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw - czytamy we wspólnym oświadczeniu, podpisanym przez większość dziekanów wydziałów prawa na polskich uczelniach.

18.12.2019

Procedura tworzenia list czasopism naukowych nadal kontrowersyjna

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Resort nauki i szkolnictwa wyższego znowelizował rozporządzenie, które określa zasady tworzenia listy punktowanych czasopism naukowych. Nie uwzględnił jednak przy tym większości uwag, które zgłoszono podczas konsultacji społecznych. Zmiana według ekspertów może pogłębić problemy - z i tak mocno krytykowaną - listą.

13.12.2019

Anna Budzanowska nowym wiceministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Anna Budzanowska, dotychczasowa dyrektor generalna w resorcie nauki, została powołana na stanowisko wiceministra. Odpowiadała za projekty strategiczne w ministerstwie, teraz przewodniczy pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

11.12.2019

Zmiany w zasadach finansowania instytutów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przygotowało projekt rozporządzenia dostosowującego zasady finansowania instytutów Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o dostosowanie przepisów do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W tym również przepisów dotyczących katalogu źródeł przychodów instytutu PAN.

10.12.2019

Przemysław Kurczewski zastępcą dyrektora NCBR

Szkolnictwo wyższe

Powołano nowego zastępcę dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Został nim Przemysław Kurczewski. i Jest absolwentem Wydziału Ekonomii i Prawa University of Maryland w Stanach Zjednoczonych oraz studiów Master of Business Administration (Executive MBA) na Politechnice Warszawskiej.

05.12.2019

Dodatek także dla koordynatorów dyscyplin w NCBR

Szkolnictwo wyższe

Koordynatorzy dyscyplin naukowych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wkrótce z prawem do dodatku. Resort nauki wyszedł z założenia, że pensje pracowników nie są dostosowane do realiów, bo nie zmieniły się za bardzo od 2010 r., a zwiększył się zakres zadań Centrum.

05.12.2019

Związkowcy pytają o podwyżki dla pracowników naukowych

Szkolnictwo wyższe

Podwyżek dla nauczycieli akademickich nie uwzględniono w budżecie na 2020 r. - zauważa Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność". Związkowcy podkreślają, że oczekują, że zgodnie z obietnicą Jarosława Gowina pensje pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w 2020 r. wzrosną o 10 proc.

03.12.2019

Naukowiec może odpowiedzieć za autoplagiat

Szkolnictwo wyższe

Powielanie fragmentów artykułów tak, by dorobek wydawał się większy niż w rzeczywistości może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Systemy antyplagiatowe, którymi skanuje się prace, wykażą podobieństwa do już publikowanych prac. W Gdańsku doprowadziło to do odebrania habilitacji.

03.12.2019

Łatwo zablokować nominację na profesora

Szkolnictwo wyższe

Procedury wokół zdobycia tytułu profesora „belwederskiego” bywają bolesną nauką. Obecnie wielu kandydatów do tego zaszczytu przestraszyło się zmiany przepisów i szturmem złożyło o to wnioski. Nie wiadomo jednak, kiedy zostaną rozpatrzone, bo brakuje przepisów, które określałyby termin wydania decyzji Prezydenta.

02.12.2019

Nawet 345 mln zł dla UAM

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – laureat pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” dostanie 345 mln zł przez najbliższe siedem lat. O celach i wyzwaniach, jakie stoją przed uczelnią, rozmawiali podczas konferencji w Poznaniu przedstawiciele MNiSW i UAM.

27.11.2019

WSA: Konsul honorowy pozbawiony tytułu doktora habilitowanego bezprawnie

Szkolnictwo wyższe

Unieważnienie uchwały Rady Wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego o uznaniu zagranicznego stopnia naukowego było sprzeczne z prawem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Brak właściwych dokumentów i wyjaśnienia ministerstwa nauki nie są wystarczającą podstawą unieważnienia decyzji - dodał sąd.

25.11.2019

Powstanie Akademia Innowacyjnych Zastosowań Cyfrowych

Szkolnictwo wyższe

Resort cyfryzacji opracuje nowy model kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa. Powstanie Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych, której celem będzie kształcenie specjalistów.

20.11.2019

Prezydent podpisał zmiany w wynagrodzeniach pracowników PAN

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelę ustawy zakładającą określenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów sieci badawczej Łukasiewicz. Początkowo projekt zakładał też wzmocnienie kompetencji nadzorczych prezesa PAN, ale rząd się z tego wycofał.

07.11.2019
Prawo.pl