Już od poniedziałku - 10 czerwca rozpoczyna się cykl trzech szkoleń "Jestem adwokatem! Jestem adwokatką! Jak stawiać pierwsze kroki w zawodzie", które mają kompleksowo przygotować do rozpoczęcia i prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej. Od momentu zdania egzaminu, poprzez reklamę, kwestie finansowe, po budowę marki i wsparcie nowych technologii.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2024
W piątek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim minister nauki Dariusz Wieczorek rozmawiał z reprezentantami uczelni z regionu i władz województwa. Podczas konferencji prasowej potwierdził, że spotyka się z przedstawicielami środowiska akademickiego w całej Polsce w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
Krzysztof Koślicki
07.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Choć można byłoby przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe postrzegane są jako najważniejszy aspekt w budowaniu kariery przyszłości, to pokolenie Z ma w tym zakresie inne zdanie. Aż 52 proc. najmłodszych badanych wskazuje, że najważniejsze są kompetencje miękkie – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie są wskazywane przez pokolenie Z jako kluczowe w rozwoju ich przyszłej kariery.
Grażyna J. Leśniak
07.06.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński zaapelował w czwartek do wszystkich, którzy w sposób nielegalny zdobywali dyplomy Collegium Humanum, żeby zgłaszali się do CBA i prokuratury. Takie osoby mogą skorzystać z klauzuli niekaralności i uniknąć w ten sposób konsekwencji prawnych. W sprawie handlu dyplomami przez uczelnię zostało zatrzymanych 10 osób, a dwie nadal pozostają w areszcie. To rektor Collegium Humanum oraz dyrektor Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Krzysztof Koślicki
06.06.2024
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało w czwartek, że przeznaczy prawie 4,5 mln złotych na realizację zadania publicznego pn. „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. Dofinansowanie w konkursie uzyskało 48 projektów. Do tegorocznej edycji akcji wpłynęła rekordowa liczba 247 ofert.
Krzysztof Koślicki
06.06.2024
Obawy związane ze zmianami klimatu realnie przekładają się na styl życia i pracy młodych ludzi. Połowa Polaków z pokolenia Z i jedna trzecia millenialsów wywiera presję na swojego pracodawcę, by podejmował działania proekologiczne - wynika z raportu Deloitte. Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na życie zawodowe młodych jest rozwój sztucznej inteligencji.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Co najmniej 444 zdających na tegorocznych egzaminach radcowskim i adwokackim osiągnęło ocenę negatywną. To nie oznacza jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Coraz mocniej wybrzmiewają jednak głosy o potrzebnych zmianach w samej formule egzaminu. Prawnicy podkreślają bowiem, że obecny egzamin, choć wyczerpuje fizycznie, słabo przygotowuje do zawodu. Są też głosy, że "gała" z jednej części nie powinna przekreślać całości.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.06.2024
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Uczelnie kształcą nowych psychologów na potęgę. Tylko w ciągu czterech lat liczba studentów wzrosła o 65 proc. Jednocześnie zdecydowana większość uczelni, chcących otworzyć kierunek psychologia, otrzymała negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Według danych umieszczonych na stronie PKA jest to ponad 90 kierunków na 140. Niektóre z nich, mimo to, rekrutują i uczą.
Katarzyna Nocuń
05.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Przeważnie pierwszą pracą Polaków była praca dorywcza (75 proc. badanych), podejmowana częściej przez mieszkańców małych ośrodków niż dużych miast (54 proc. względem 41 proc.). Ankietowani wskazali, że najpopularniejszą formą pracy w wieku nastoletnim było zbieranie owoców i warzyw (47 proc.) - wynika z badania zrealizowanego przez Warsaw Enterprise Institute.
kn/pap
01.06.2024
Rynek pracy
"Wschodni Rocznik Humanistyczny", periodyk, który mocno zyskał na zmianach w punktacji czasopism dokonanych przez Przemysława Czarnka, opublikował warty 100 punktów artykuł "Filumenistyczne hobby Jana Pawła II". Napisał go profesor AGH w Krakowie, całkowicie zmyślając papieską pasję. Choć zawiniła przede wszystkim redakcja, to pojawiły się głosy, że jego zachowanie naruszało zasady etyki. Część komentujących uznaje też zdarzenie za powód do kwestionowania jakości nauk humanistycznych - nie tylko samej teologii.
Monika Sewastianowicz
31.05.2024
Komunikacja elektroniczna, cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja to obszary, które tworzą nowe regulacje określane mianem prawa nowych technologii, a co za tym idzie - również nowe specjalizacje prawne, ciekawe i przyszłościowe, ale też bardzo wymagające - wskazuje prof. dr hab. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego otwiera nowy kierunek - Prawo w IT.
Maciej Rogalski
28.05.2024
Uczelnie z negatywnie zaopiniowanym kierunkiem lekarskim nie zrekrutują nowych studentów medycyny. Ministerstwo Zdrowia nie planuje bowiem przyznania im miejsc w roku akademickim 2024-2025. To uczelnie, których studenci na zajęcia w prosektorium muszą pokonywać blisko 300 kilometrów. Nie mają one odpowiedniej kadry. Zmiany mają być jednak głębsze - do poprawy są przede wszystkim standardy kształcenia lekarzy.
Katarzyna Nocuń
28.05.2024
Zawody medyczne
Zwycięzcami VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym zostali Przemysław Kolanek (Uniwersytet Warszawski), Damian Błaszka (Uniwersytet Jagielloński), oraz Tomasz Garstka (Uniwersytet Jagielloński). Konkurs odbył się 24 bm. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2024
Prawnicy
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące tegorocznej edycji programu "Doktorat wdrożeniowy 2024". Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca w godzinach 12.00-13.30 na platformie Webex. Zgłoszenia można przesyłać do końca maja.
Monika Sewastianowicz
24.05.2024
Zarządzanie oświatą

NSA: Sporne stypendium doktoranckie nie dyskryminuje

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Nie ma dyskryminacji studentów, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020. Ich stypendia są wyliczane na dotychczasowych zasadach. Przepisy determinują minimalną wysokość stypendium doktoranckiego, nie limitując jego górnego pułapu. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby pewne kategorie uczelni, które powołuje skarżący w treści skargi kasacyjnej, ustalały stypendia na poziomie zrównanym – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2024
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Władze UJ zawiesiły wszelkie rozmowy z studentami prowadzącymi strajk okupacyjny w nieczynnym akademiku uczelni do czasu opuszczenia przez nich obiektu. Argumentują, że okupowanie budynku jest nielegalne i niebezpieczne dla osób tam przebywających i stanowi "bezprawny atak na mienie UJ". W piątek wieczorem grupa studentów rozpoczęła strajk okupacyjny należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego nieczynnego Domu Studenckiego "Kamionka".
Monika Sewastianowicz
20.05.2024
Recenzent jest podmiotem fachowym; powinien dochować należytej staranności przy sporządzaniu recenzji. Może jednak niewłaściwie ocenić dorobek, mylić fakty i nie ma obecnie możliwości wzruszenia recenzji, w której jej autor twierdzi, że czarne jest białe - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Narodowej w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
18.05.2024
Szkolnictwo wyższe
Recenzentom prac naukowych należy się szczególna ochrona przed roszczeniami o naruszenie dóbr osobistych i zarzutami zniesławienia. Brak takich unormowań zachęca do nieuzasadnionych pozwów – uważają zwolennicy takiej zmiany. Konsekwencją byłby jednak zupełny brak ochrony autora pracy lub wniosku habilitacyjnego, który w postępowaniu i tak jest na słabszej pozycji.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.05.2024
Szkolnictwo wyższe
W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2024
Prawo karne Prawo cywilne
W połowie roku do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - jak zapowiada minister nauki Dariusz Wieczorek, nie należy spodziewać się rewolucji. Jako główne cele reformy wskazuje ułatwienia w konsolidacji uczelni, które mają być receptą na spadającą liczbę studentów. Zmienić się też mają przepisy dotyczące prowadzenia studiów podyplomowych.
Monika Sewastianowicz
15.05.2024
Do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. W szczególności chodzi o okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – indywidualnej działalności gospodarczej.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu po raz kolejny odnotował awans w Center for World University Rankings (CWUR). To jeden z kluczowych zagranicznych rankingów uczelni. W rankingu sklasyfikowano 41 polskich szkół wyższych i instytutów badawczych, a wrocławski Uniwersytet Medyczny znalazł się w tym zestawieniu na ósmej pozycji, awansując o dwie.
Monika Sewastianowicz
13.05.2024
Do końca lipca potrwa nabór do programu Promocja języka polskiego. O udział w nim mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe, podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim. Projekt może być realizowany przez jedną instytucję, ale preferowane są projekty w międzynarodowym partnerstwie. Na realizację działań w tegorocznej edycji programu NAWA przeznaczy 2,3 mln złotych.
Monika Sewastianowicz
13.05.2024
Algorytmy i sztuczna inteligencja są wykorzystywane coraz chętniej i śmielej w medycynie, co nie pozostaje bez wpływu na rzeczywistość prawną i wymaga reakcji ze strony ustawodawców, praktyków prawa i przedstawicieli nauk prawniczych - przekonują organizatorzy Konferencji Naukowej "Prawo a algorytmy postępowania i sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia", która odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Katarzyna Nocuń
09.05.2024
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Młodzi ludzie, szukając pracy, nie kierują się wyłącznie stabilnością zatrudnienia i wynagrodzenia. Praca powinna być dla nich również pasją. Aż 66 proc. przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że ich aspiracje zawodowe są związane z osobistymi pasjami i hobby - wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To nie oznacza jednak, że na rynek pracy wkraczają z dużym entuzjazmem. Raczej z obawami. Zaledwie 35 proc. respondentów w wieku 18-24 lat czuje się odpowiednio przygotowanych do wejścia na rynek pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, napisał w oświadczeniu, że zorganizowanie wyborów stanowiłoby naruszenie prawa. Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego było zaplanowane na poniedziałek. Na temat wyborów wypowie się Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
kn/pap
06.05.2024
Zawody medyczne
Rzecznik praw obywatelskich organizuje bezpłatne praktyki dla studentów prawa III-V roku. Praktyki odbędą się w biurze RPO w Warszawie oraz w biurach pełnomocników terenowych RPO w Gdańsku i Wrocławiu. Wakacyjne praktyki to doskonała okazja dla studentów interesujących się prawami człowieka na zdobycie doświadczenia w pracy na rzecz ich ochrony.
Monika Sewastianowicz
06.05.2024
Minister nauki Dariusz Wieczorek zadeklarował, że jest zwolennikiem powrotu demokracji na uczelnie i że w tej sprawie resort planuje konsultacje ze środowiskiem akademickim. Powiedział też, że rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora i nie powinna opiniować kandydatów na to stanowisko.
Agnieszka Matłacz
30.04.2024
Szkolnictwo wyższe
W zeszłym roku zdający egzamin adwokacki zmagali się nie tylko ze stresem, ale i nieścisłościami w kazusach. W tym roku, choć egzamin - zwłaszcza z prawa karnego - nie był łatwy, to podobnych problemów raczej nie nastręczał. Przyszłym radcom najwięcej problemów sprawiło prawo gospodarce. Wróciła też dyskusja o tym, które zadania były łatwiejsze, a wraz z nią pomysł, by je ujednolicić dla obu samorządów prawniczych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
29.04.2024
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Studenci i uczniowie, którzy dostają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, mogą dodatkowo pracować, ale muszą pamiętać o limitach. Od 1 marca mogą zarobić więcej, gdyż zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które obowiązują do końca maja - informuje ZUS. I przypomina, że zarobki do kwoty 5278,30 zł brutto miesięcznie, czyli do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wpływają na zmniejszenie renty rodzinnej.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne
Prawo.pl