united kingdom
ukraine
Jeżeli rektor zadecydował o zawieszeniu studenta w jego prawach, to wydana w tej sprawie decyzja musi spełniać wymogi procedury administracyjnej. W szczególności dotyczy to właściwego uzasadnienia decyzji oraz pouczenia strony o przysługujących środkach zaskarżenia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
24.03.2025
Szkolnictwo wyższe

Czy rektorzy powinni podlegać ustawie kominowej

Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Najwyższe wynagrodzenia zasadnicze polskich rektorów, wraz z dodatkiem funkcyjnym przekraczają 30 tys. zł. Rektorzy otrzymują też dodatki zadaniowe, które rady uczelni mogą przyznawać im samodzielnie - bez zgody i wiedzy ministra. Do tego dochodzi zwykle obniżone pensum. Zdaniem prawników, rektorzy powinni podlegać ustawie kominowej. Pojawiają się też głosy, że dodatkowe zarobkowanie - np. w radach nadzorczych, powinno być reglamentowane, z uwagi na możliwość wystąpienia konfliktu interesów.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2025
Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Rektor uniwersytetu nie może odmówić studentowi stypendium socjalnego, jeśli przedstawione przez studenta zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej nie zawiera informacji o dochodach. Osoby o niskich zarobkach nie muszą korzystać z pomocy społecznej, a wówczas OSP nie ma informacji o ich sytuacji majątkowej. Rektor uniwersytetu może to ustalić na podstawie innych dowodów - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Monika Pogroszewska
23.03.2025
Domowe finanse Szkolnictwo wyższe
Wielokrotne zmiany w punktacji czasopism i publikacji naukowych, modyfikacja procedury nadawania kategorii uczelniom, a wszystko to w trakcie trwania procedury. Przez działania poprzedniej władzy ostatnia zamknięta ewaluacja mocno ucierpiała na wiarygodności. Obecne władze resortu chcą poprawić procedurę - zmiany będą dotyczyć m.in. oceny dorobku.
Monika Sewastianowicz
21.03.2025
W czwartek Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dot. rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium RP przyjęła rządowy projekt ustawy dotyczący uszczelnienia polskiego systemu wizowego. Do projektu komisja nie zaproponowała żadnych poprawek. Sejm w styczniu rozpoczął prace nad czterema projektami ustaw, które mają uporządkować zasady zatrudniania cudzoziemców i wydawania wiz dla studentów z krajów trzecich.
ms/PAP
20.03.2025
Minister nauki Marcin Kulasek ogłosił utworzenie programu wsparcia dla instytutów Polskiej Akademii Nauk - Inicjatywa Doskonałości - Instytut Naukowy PAN. W jego ramach przewidziano zwiększenie subwencji dla uczestniczących jednostek. Dziesięć instytutów wyłonionych w konkursie otrzyma 10-procentowe podwyższenie finansowania, natomiast pozostałe spełniające kryteria - wzrost o 2 procent.
ms/PAP
20.03.2025
Zarządzanie oświatą
Świat nauki, choć kojarzony z dążeniem do prawdy, innowacyjnością i obiektywizmem, nie jest wolny od problemów etycznych i interpersonalnych. Naukę tworzą bowiem ludzie. A oni nie są, niestety, wolni od wad. W środowisku akademickim, które z założenia powinno być oparte na współpracy i uczciwości, często dochodzi do działań, które podważają zaufanie do nauki jako instytucji.
Grzegorz Krawiec
20.03.2025
Szkolnictwo wyższe
Uczelnie mają za mało czasu na rozliczenie inwestycji - wyszedł z założenia resort nauki. Przygotował projekt rozporządzenia zmianaenia wynika z trudności w realizacji inwestycji związanych z kształceniem i działalnością naukową, które są konsekwencją opóźnień proceduralnych oraz ograniczeń wynikających z zasad finansowania budżetowego.
Monika Sewastianowicz
17.03.2025
Resort nauki przygotował rozporządzenie dotyczące dokumentacji przebiegu studiów, legitymacji studenckich oraz wniosku uczelni o utworzenie nowego kierunku. Wzór legitymacji studenckich zostanie dostosowany do wymogów aplikacji mObywatel. Nowela zakłada też bardziej elastyczne podejście do treści dyplomów - będą uwzględniać tytuły uzyskane za granicą.
Monika Sewastianowicz
17.03.2025
Szkolnictwo wyższe
Aż 81 spośród 258 aplikantów nie zdało w tym roku egzaminu sędziowskiego. Część ustna skończyła się 15 marca, już na pisemnej odpadło 47 osób. Teraz ma zostać przygotowane sprawozdanie z jego przebiegu z ewentualnymi uwagami i postulatami legislacyjnymi. MS już pracuje nad zmianami w aplikacji, a sami aplikanci postulują m.in. o możliwość odwołania się od oceny lub zastosowanej na egzaminie punktacji.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Upowszechnianie się innych niż pracownicze form zatrudnienia ma na celu racjonalizację i uelastycznienie współpracy między stronami. Dzięki temu mogą one ukształtować łączący je stosunek prawny według swoich potrzeb i preferencji. Niestety jest też druga strona medalu. Umowy cywilnoprawne bywają bowiem przykrywką dla świadczenia pracy w warunkach umowy o pracę.
Dorian Lesner
15.03.2025
Prawo cywilne Prawo pracy

Trwa kwalifikacja wojskowa, lepiej jej nie unikać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku potrwa do 30 kwietnia. Ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylanie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura kwalifikacji i jakie dokumenty należy zabrać ze sobą.
Robert Horbaczewski
15.03.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Zmiany w standardach kształcenia przyszłych lekarzy, lekarzy dentystów i położnych, dotyczące m.in. liczebności grup studentów, wymiaru zajęć z nauk klinicznych i warunków prowadzenia zajęć z anatomii, wprowadza projekt rozporządzenia resortu nauki. Do 24 marca trwają konsultacje publiczne projektu. To odpowiedź na wielokrotnie zgłaszane przez środowisko lekarskie i naukowe potrzeby zmian, związane z jakością kształcenia na uczelniach medycznych.
is/PAP
14.03.2025
Zawody medyczne
Jednym z kluczowych wyzwań dla polskich naukowców jest rozwój krajowej myśli w obszarze bezpieczeństwa i obronności - podkreśla wiceminister nauki Marek Gzik. Zwrócił również uwagę na istotną rolę polskich ośrodków naukowych w procesie repolonizacji technologii wojskowych. Zauważył, że jesteśmy "w dość trudnym historycznie momencie" i tym ważniejsze jest, aby rola polskiej nauki zaznaczyła się w sposób "bardziej dosadny”.
ms/PAP
12.03.2025
Szkolnictwo wyższe
Egzamin sędziowski nadal trwa, 15 marca br. ma zakończyć się etap ustny. Do tej pory odpadła już ... niemal 1/5 zdających. Aplikanci mówią o pogromie a przyczyny upatrują m.in. w pisemnym zadaniu z zakresu prawna karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że jego przedstawiciel przygotuje sprawozdanie z przebiegu egzaminu, z ewentualnymi uwagami i postulatami np. legislacyjnymi. Powinno trafić na biurko ministra niezwłocznie po jego zakończeniu, najpóźniej zanim zaczną się przygotowania do kolejnego egzaminu.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2025
Wymiar sprawiedliwości
Aplikanci adwokaccy będą mieć ogólnopolski samorząd, w skład którego wejdą przewodniczący samorządu aplikanckiego każdej izby adwokackiej. Zmienił się właśnie regulamin aplikacji. Głównym celem nowej struktury jest współdziałanie z Komisją Aplikacji Adwokackiej Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawach dotyczących aplikacji, w tym podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2025

Samorządy dowolnie ustalają stypendia dla sportowców, potrzebne standardy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Zasady przyznawania młodzieżowych stypendiów dla sportowców z niepełnosprawnością ustalane przez samorządy są zróżnicowane. Stypendia są często niższe niż dla pełnosprawnych sportowców, co może prowadzić do nierównego traktowania. Zdarzają się nawet sytuacje przenoszenia się zawodników do klubu w innej gminie, gdzie stypendia są przyznawane na takich samych zasadach jak pełnosprawnym zawodnikom. Problem mogą rozwiązać sportowe organizacje parasolowe.
Beata Dązbłaż
07.03.2025
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Kobiety to aż 68 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorach blue collar i pracy tymczasowej, ale już na stanowiskach kierowniczych ich udział spada. W SSC/BPO wynosi 48 proc. Z kolei w branży IT kobiety stanowią 16,1 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych – wynika z danych LeasingTeam Group.
Grażyna J. Leśniak
06.03.2025
Prawo pracy HR Rynek pracy
Przedstawiciele Komitetu Informatyki PAN w liście otwartym zwrócili uwagę na niewystarczające inwestycje Polski w edukację specjalistów z zakresu technologii informatycznych. Ostrzegają, że w przyszłości może to doprowadzić do niedoboru nauczycieli zarówno w szkołach, jak i na uczelniach. Sygnatariusze dokumentu, który ma trafić m.in. do Ministerstwa Nauki, podkreślili, że technologie ICT odgrywają kluczową rolę w wielu produktach i usługach.
ms/PAP
05.03.2025
Szkolnictwo wyższe
Pytania z pisemnych egzaminów semestralnych spełniają kryteria dokumentu wewnętrznego. Przy ich pomocy uczelnia weryfikuje, czy student osiągnął efekty uczenia się przewidziane na danym etapie studiów. Brak objęcia zasad i trybu układania pytań egzaminacyjnych przepisami prawa oznacza, że ustawodawca nie identyfikuje tej sfery działalności z wykonywaniem zadań publicznych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
05.03.2025
Szkolnictwo wyższe
70 proc. przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że posiada wysoką wiedzę o AI, ale jednocześnie tylko 36 proc. ma świadomość możliwości „halucynacji” ze strony sztucznej inteligencji. Informacje o tej technologii czerpią przede wszystkim z mediów społecznościowych (55 proc.). Tylko 14 proc. ankietowanych wskazało placówki edukacyjne. Wyniki badania EY pokazują też, że 64 proc. osób z tego pokolenia ma pozytywny stosunek do GenAI, ale równocześnie 43 proc. obawia się, że przyczyni się ona do wzrostu poziomu bezrobocia.
Grażyna J. Leśniak
04.03.2025
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy Nowe Technologie
Resort nauki wraca do planów zreformowania Polskiej Akademii Nauk. Chcemy prowadzić prawdziwy dialog między ministerstwem a wszystkimi stronami w Polskiej Akademii Nauk; nie chcemy kolejnej burzy – zapowiedziała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. W zeszłym roku przedstawione przez ministerstwo projekty spotkały się z dużym sprzeciwem środowisk naukowych.
ms/PAP
04.03.2025
Szkolnictwo wyższe

MNiSW: Trzeba inwestować w rozwój miast akademickich

Samorząd terytorialny Szkolnictwo wyższe
Miasta z silnymi ośrodkami akademickimi to nie tylko miejsca edukacji, ale także prężnie rozwijające się centra innowacji i przedsiębiorczości. — Dzięki obecności uczelni lokalny rynek pracy staje się bardziej atrakcyjny, rozwija się sektor usług, a młodzi, wykształceni ludzie mają większe szanse na zatrudnienie - wskazał minister szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas 10. Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Monika Sewastianowicz
04.03.2025
Samorząd terytorialny Szkolnictwo wyższe
Rusza nabór do programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauk. Prowadzony jest on w Polsce od 2001 roku. Celem inicjatywy jest wspieranie kobiet w nauce oraz zachęcanie ich do kontynuowania badań poprzez oferowanie pomocy finansowej, promowanie osiągnięć naukowczyń w mediach oraz inspirowanie kolejnych pokoleń dziewcząt do podejmowania kariery w nauce.
Monika Sewastianowicz
03.03.2025
Szkolnictwo wyższe
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Pracodawcy RP podpisały list intencyjny, który zapowiada wspólne działania w ramach projektu Uczelnie Przyszłości. Dzięki tej inicjatywie aż 360 innowacyjnych projektów studenckich ma szansę otrzymać dofinansowanie, przy czym 20 proc. z nich spełni kryteria innowacji społecznych.
ms/PAP
28.02.2025
Studiujące dziecko może żądać podniesienia kwoty alimentów, zwłaszcza jeżeli jego studia są na tyle wymagające, że mocno zawężają perspektywy zawodowe - orzekł sąd. Powód domagał się podwyższenia alimentów od ojca - argumentował, że ostatnia podwyżka miała miejsce, gdy był jeszcze w gimnazjum, a od tego czasu wiele zmieniło się tak w jego życiu, jak i życiu jego ojca.
Aleksandra Partyk
27.02.2025
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie udostępnił studentowi informacji o przodku, zatrudnionym tam kilkadziesiąt lat temu. Chodziło o dane do pracy naukowej. Interwencję w sprawie podjął rzecznik praw obywatelskich, który stwierdził, że zachowanie ZUS budzi obawy pod kątem wolności badań naukowych i prawa do informacji o działalności instytucji wykonujących zadania publiczne lub gospodarujących majątkiem publicznym.
Monika Sewastianowicz
26.02.2025
Szkolnictwo wyższe
Pracownik, który odda krew, ma prawo do wolnego i zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepisy dotyczące krwiodawców nie są jednak tak łaskawe dla uczniów i studentów - choć w przypadku tych pierwszych raczej większych problemów z usprawiedliwioną nieobecnością nie ma, to studenci mogą narazić się na problemy z zaliczeniem zajęć.
Monika Sewastianowicz
26.02.2025
Szkolnictwo wyższe
Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie w sprawie utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS, przedłożone przez ministra cyfryzacji. Instytut będzie prowadzić działalność naukową dotyczącą sztucznej inteligencji. Jego celem ma być w założeniu prowadzenie innowacyjnych badań oraz rozwój kadr naukowych w Polsce. Jak podkreśla resort cyfryzacji, ma to szczególne znaczenie w kontekście rosnącej globalnej konkurencji w dziedzinie AI.
Krzysztof Koślicki
25.02.2025
Szkolnictwo wyższe
Podatkowi od przychodów z budynków w rozumieniu art. 24b ust. 1 ustawy o CIT nie podlegają te części domów studenckich (pokoje), w których przyznano miejsca studentom oraz doktorantom uniwersytetu. Stosunek prawny pomiędzy uniwersytetem a studentem lub doktorantem nie jest bowiem umową najmu, dzierżawy ani umową o podobnym charakterze. Wnoszone przez studentów lub doktorantów opłaty nie mają charakteru umówionego czynszu.
Marcin Szymankiewicz
25.02.2025
CIT