MSWiA wycofuje się z rewolucji w ochotniczych strażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie będzie podziału ochotniczych straży pożarnych na jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP (JRG OSP) i pozostałe. W nowych założeniach do projektu złagodzono też warunki uzyskania dodatku do emerytury przez kobiety ratowniczki OSP. Do tego jednostki mają płacić mniej za prąd, a strażakom - ochotnikom finansowane będą kursy na prawo jazdy kategorii C.

25.06.2021

Sejm: Projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej skierowany do prac w komisji

Administracja publiczna Finanse

Do dalszych prac w komisji Sejm skierował w czwartek projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej, który zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nich stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

24.06.2021

Sejm uchwalił specustawę ws. Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. bez poprawek

Administracja publiczna

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach w związku z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. Za uchwaleniem specustawy głosowało 411 posłów, przeciw było ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki Lewicy o wykreślenie zapisów o zakazie zgromadzeń spontanicznych na czas Forum.

24.06.2021

MSWiA: Program pomocy gminom popegeerowskim będzie kontynuowany

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich dofinansowane zostaną 594 inwestycje, o wartości 340 mln złotych. Średnia wartość inwestycji wynosi 572 tys. złotych. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapewnia, że program będzie kontynuowany.

24.06.2021

NIK: Działalność koordynatorów pieczy zastępczej dobrze zorganizowana

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Działalność koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, wprowadzona ustawą o pieczy zastępczej w 2021 roku jako wsparcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, w ocenie NIK jest generalnie dobrze zorganizowana. Ale stwierdzone nieprawidłowości w realizacji zadań koordynatorów oraz brak metody oceny efektywności działań koordynatorów mogły wpływać niekorzystnie na objęte pomocą środowiska.

24.06.2021

Doktoraty i prace magisterskie nagrodzone w konkursie im. Profesora Michała Kuleszy

Samorząd terytorialny

Po raz 18. redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” i jego wydawca – Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. nagrodziła najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone tematyce samorządowej. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac komisja konkursowa zdecydowała o wyróżnieniu pięciu prac.

23.06.2021

MSWiA: Wnioski o paszport będzie można składać też w soboty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędy wojewódzkie wydłużą czas pracy w sprawach paszportowych - wnioski będzie można składać również w soboty. W punktach paszportowych w starostwach powiatowych decyzję o organizacji pracy tych jednostek będzie podejmował starosta - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

23.06.2021

Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Śląskie samorządy chcą usprawnienia rejestru źródeł ciepła

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.

22.06.2021

NIK: Zarząd samorządowymi drogami w Świętokrzyskiem do poprawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.

22.06.2021

RPO: Zakaz nagrywania obrad komisji rewizyjnej rady miasta narusza Konstytucję

Samorząd terytorialny RODO

Obywatelowi uniemożliwiono nagrywanie obrad komisji rewizyjnej rady miejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniując w tej sprawie podkreśla, że komisja rady gminy nie ma prawa ograniczać konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej.

21.06.2021

Wyszukane rejestracje nie dla zabytkowych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na indywidualne tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych. Takie oczekiwanie ma wielu ich posiadaczy, ale zdaniem przedstawicieli branży, o wiele ważniejszym problemem jest brak możliwości korzystania ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych. W efekcie posiadacze zabytkowych „amerykanów” muszą naginać prawo.

19.06.2021

E-doręczenia w urzędzie dopiero od października - Senat bez poprawek

Administracja publiczna Nowe technologie

Przesunięcie na 5 października terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz zmiana terminu stosowania e-doręczeń - Senat w piątek przyjął bez poprawek ustawę o e-doręczeniach. Powodem zmian jest pandemia, która uniemożliwiła m.in przeprowadzenie testów nowej usługi i szkoleń urzędników.

18.06.2021

MFiRP: Będą nowe proporcje grantów i pożyczek dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy województw będą włączone w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy - deklaruje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których realizację będą zaangażowane regiony to 904 mln euro. Zmienią się proporcje między grantami i pożyczkami dla samorządów.

18.06.2021

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.

17.06.2021

Obcokrajowiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce, ale tylko niektóry

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.

16.06.2021

Rząd chce przesunąć termin wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego e-doręczenia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej nie od 1 października 2021 r., ale od 5 lipca 2022 r.

14.06.2021

RPO: Zarobków kierownictwa SKO nie można utajnić

Administracja publiczna RODO

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do skargi obywatela na odmowę udzielenia informacji publicznej w sprawie wynagrodzenia prezesa, wiceprezesa i głównego księgowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Organ powołał się na prywatność tych osób. Zdaniem RPO bezpodstawnie.

14.06.2021