Prawo.pl

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Wybory

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.
Hanna Hendrysiak
11.05.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało pierwsze rozporządzenie na podstawie nowej ustawy o wyborach korespondencyjnych na prezydenta RP. Dotyczy ono przekazania spisu wyborców gminnej komisji obwodowej oraz Poczcie Polskiej.
Krzysztof Sobczak
09.05.2020
Administracja publiczna Wybory
Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.
Krzysztof Sobczak
09.05.2020
Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
Dyrektor szkoły nie musi być omnibusem i znać się na wszystkim. Potrzebne jest dostosowanie przepisów do sytuacji w szkołach, by potem szczegółowo i konsekwentnie wymagać ich stosowania. Jeśli będę wiedziała, co nam robić, będę to robić - mówi Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka.
Beata Igielska
09.05.2020
Zarządzanie oświatą
Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.
Jolanta Ojczyk
09.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Dowód osobisty potwierdza tożsamość w banku lub urzędzie, także obywatelstwo i pozwala wyjechać do wielu krajów bez paszportu. Dodatkowo nowy, z warstwą elektroniczną, pozwala załatwić sprawy w urzędzie dzięki możliwości złożenia podpisu elektronicznego. Wyrobienie dowodu jest bezpłatne.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.
Krzysztof Sobczak
08.05.2020
Wybory
Komisja Europejska wezwała w piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Ostatnie lata pokazały, że wpływ mieszkańców na przestrzeń publiczną jest możliwy. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie z tym zadaniem samorządy? Podczas webinarium eksperci odpowiedzą na pytania o konsultacje społeczne związane z planowaniem przestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2020
Samorząd terytorialny
Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Wybory
O organizacji i trybie pracy komisji przetargowej decyduje kierownik zamawiającego, może on, na czas epidemii koronawirusa, wprowadzić możliwość odbywania posiedzeń tego zespołu w formie zdalnej - wyjaśnia Mariusz Wolski z LEX Zamówienia Publiczne.
Mariusz Wolski
08.05.2020
Zamówienia publiczne
Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są warunkiem koniecznym do ich przeprowadzenia – głosi opublikowany w czwartek 7 maja wieczorem komunikat PKW.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2020
Wybory
Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.
Monika Sewastianowicz
08.05.2020
RODO Wybory
Miliony pakietów wyborczych wydrukowano "bez żadnego trybu", przygotowując się do wyborów przed uchwaleniem przepisów stanowiących podstawę do takich decyzji. Według ekspertów te karty nie są dokumentami wyborczymi i powinny powstać nowe, których druk zarządzi PKW. Tymczasem rząd obstaje przy swoim, chcąc wykorzystać karty w wyborach.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Ubezpieczeniem na życie w związku z pracą przy epidemii koronawirusa zostali objęci przez rząd tylko pracownicy szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych. Tymczasem z powodu COVID-19 umierają na razie tylko medycy z innych szpitali, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w środki ochrony osobistej. A ich rodziny nie dostaną rekompensat, bo nie były ubezpieczone.
Katarzyna Nowosielska
08.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku orzeczenia zakazu w wyroku sądu karnego wymaga doprecyzowania – uważa Związek Powiatów Polskich. Starosta ma zgodnie z kodeksem cofnąć uprawnienia na wskazany w wyroku czas, przy czym sądy określają zwykle na przykład "okres dwóch lat". Tymczasem z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że musi podać termin rozpoczęcia i zakończenia biegu okresu zakazu kierowania pojazdami.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny
Decyzja w sprawie przeprowadzenia lub odłożenia wyborów musi być zgodna z międzynarodowymi standardami demokratycznymi i przestrzegać fundamentalnych wartości z traktatu UE. To kluczowe, by zapewnić legitymizację władzy - tak do sytuacji w Polsce odnosi się Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2020
Organizacje zajmujące się komunikacją miejską i miasta chcą zmiany dopuszczalnej liczby pasażerów w pojazdach oraz udzielenia wsparcia finansowego dla branży transportu publicznego, która ucierpiała podczas pandemii COVID-19. Ich zdaniem o ile w sytuacji głębokiej epidemii miało to sens, to w tzw. „powrocie do normalności” możliwości i rezerwy operatorów wyczerpują się.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
W przypadku wyznaczenia terminu wyborów niezbędne będzie ustalenie na nowo kalendarza wyborczego, bo wszystkie czynności wyborcze muszą być przeprowadzone od nowa. Konieczne będzie między innymi ponowne zebranie podpisów przez kandydatów na prezydenta.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy nie działa z urzędu w sprawie oceny ważności wyborów. Dopiero, kiedy wpłynie sprawozdanie z Państwowej Komisji Wyborczej, SN może zacząć podejmować działania zmierzające do oceny ważności wyborów i podejmie uchwałę. Ale na razie wybory nie zostały odwołane - takie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie ewentualnego unieważnienia wyborów prezydenckich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja, którą w czwartek poparli posłowie, przewiduje zmiany przepisów dotyczące m.in. liczenia PKB na osobę w przypadku Mazowsza. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jednak wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się, ponieważ liderzy PiS i Porozumienia zdecydowali o wyznaczeniu innego terminu głosowania korespondencyjnego, ale wcześniej zmienione zostaną przepisy zatwierdzonej właśnie ustawy.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Michał Gajdek Michał Wojciechowski
07.05.2020
Zamówienia publiczne

Urzędy pracy zasypane aneksami do umów dla mikroprzedsiębiorców

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Powiatowym urzędom pracy grozi zalew tysięcy aneksów do umów z mikroprzedsiębiorcami, którym umorzono pożyczki. Związek Powiatów Polskich uważa, że po kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej nie trzeba aneksować umów, bo zmiany zostały wprowadzone z mocy prawa. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że to konieczne, ale umożliwił przesunięcie zmian w czasie. To nie do końca rozwiąże jednak problem.
Hanna Hendrysiak
07.05.2020
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze
Oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty - to jeden z celów uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Natomiast pobieranie opłat przejmie teraz od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Krajowa Administracja Skarbowa.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze