Prawo.pl
Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
01.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Każde kilka sekund oszczędności w makroskali pracy setek tysięcy pracowników administracji to olbrzymie oszczędności finansowe dla państwa. To także znaczne usprawnienie procedur administracyjnych – mówi Mariusz Madejczyk, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku. Testowana sztuczna inteligencja ma czytać i segregować dokumenty wpływające do kancelarii.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2021
Administracja publiczna Prawo AI
Nawet czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny. Na właścicielu ciąży obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i odtworzenia leśnego charakteru gruntu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
01.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Jeżeli dana osoba znalazła chorą sarnę, powinna poinformować o tym Inspekcję Weterynaryjną, urząd gminy albo najbliższy zakład leczniczy dla zwierząt, jednocześnie wskazując dostrzeżone objawy. Może również zawiadomić straż miejską. Jednak przepisy nie wskazują jednoznacznie instytucji do tego zobowiązanej.
Marcin Krudysz
28.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Miastom, zwłaszcza większym, trudno ustalić liczbę członków wspólnoty samorządowej. Nie każdy kto jest zameldowany, jest mieszkańcem, a jednocześnie nie każdy mieszkaniec musi być zameldowany tam, gdzie mieszka. Rzeczywista liczba obywateli ma znaczenie dla planowania przestrzennego, rejonizacji szkół czy do budżetów obywatelskich i partycypacji w rządzeniu miastem.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.02.2021
Samorząd terytorialny
Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie ocenia wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która domaga się stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zwraca uwagę, że to kolejna próba ograniczania dostępu do informacji publicznej - po przyjętej już ustawie o służbie zagranicznej i projektowanych zmianach w procedurze karnej.
Patrycja Rojek-Socha
27.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zgodnie z opublikowanymi rozporządzeniami Rady Ministrów od 1 marca zniesiony będzie resort sportu. Utworzone zostanie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przekształcenie polega na włączeniu do dotychczasowego ministerstwa kultury komórek organizacyjnych oraz pracowników z dotychczasowego Ministerstwa Sportu.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Administracja publiczna
Po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku nie będzie żadnych podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli w 2021 r. Podkreśla, że pensje nauczycieli powinny wzrosnąć o co najmniej 10 proc.
Monika Sewastianowicz
26.02.2021
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Ruszył konkurs ofert do tegorocznej edycji programu, w którym samorządy mają szansę na dotacje do projektów tworzenia ośrodków wsparcia „Senior+”, Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”. Mogą też otrzymać dofinansowanie na działalność już istniejących ośrodków wsparcia.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Pomoc społeczna
Zanieczyszczenie światłem jest problemem uniwersalnym - występuje zarówno w miasteczkach, jak i na wsiach, ale w obszarach metropolitalnych jest skumulowane. Nie da się skutecznie przeciwdziałać zanieczyszczeniom świetlnym bez właściwych przepisów. Tymczasem polskie prawo nie uwzględnia tej kategorii w prawie ochrony środowiska.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto

Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.
Krzysztof Koślicki
25.02.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna

RPO wskazuje największe zagrożenia w ochronie zdrowia w czasie pandemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Brak miejsc w szpitalach w okresie nasilenia zakażeń koronawirusem, zła koordynacja pogotowia ratunkowego, niedostateczne zapewnienie opieki zdrowotnej dla pacjentów „niecovidowych”, ograniczony dostęp seniorów do świadczeń zdrowotnych oraz wszystkich do testów na SARS-CoV-2 - to najważniejsze zdaniem RPO problemy w zakresie praw pacjentów w czasie pandemii.
Krzysztof Sobczak
25.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

TSUE: Gminy nie odzyskają nadpłaconego VAT

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna
Czy gmina powinna być uznana za podatnika VAT w zakresie podejmowanych przez nią czynności dotyczących przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność? Czy opłata przekształceniowa stanowi wynagrodzenie za dostawę towaru? Na te pytania odpowiedział w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
25.02.2021
Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna
Obecny system finansowania samorządów funkcjonuje 16 lat i z uwagi na dynamiczne zmiany w otoczeniu gospodarczym i prawnym wymaga dostosowania do obecnych realiów – mówił w czwartek wiceminister finansów podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Samorządowcy podchodzą do tych zapowiedzi z rezerwą.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.02.2021
Finanse samorządów
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego domaga się we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego stwierdzenia niezgodności z konstytucją ustawy o dostępie do informacji publicznej - w zakresie, w jakim jej przepisy nie konkretyzują znaczenia pojęć: ,,władze publiczne", ,,inne podmioty wykonujące zadania publiczne", ,,osoby pełniące funkcje publiczne" oraz „związek z pełnieniem funkcji publicznych".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.02.2021
Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna
Dbałość zarządców i przewoźników kolejowych o bezpieczeństwo systematycznie się poprawia - tabor ma właściwy stan techniczny, maszyniści, kierownicy pociągów i konduktorzy odpowiednie kwalifikacje. Problemem wciąż jest jednak liczba poważnych wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że według Agencji Kolejowej Unii Europejskiej jest ich ponad dwa razy więcej niż wynosi europejska średnia.
Agnieszka Matłacz
25.02.2021
W czwartek, 25 lutego, Sejm ma zająć się projektem zmian w procedurze karnej i uchwałą Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o służbie zagranicznej. Obie regulacje łączy jedna kwestia - zawierają zapisy ograniczające dostęp do informacji publicznej. Stanowisko w tej sprawie wydały m.in. Sieć Obywatelska WATCHDOG i Fundacja ePaństwo, duże zastrzeżenia mają też prawnicy i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
25.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kwotowo subwencja oświatowa wzrasta z każdym rokiem, tyle że nieproporcjonalnie do zwiększających się wydatków, jakie samorządy ponoszą na oświatę. A te do szkół dokładają drugie tyle z własnych budżetów - z roku na rok coraz więcej. Stąd rosnąca liczba pozwów o wyrównanie poniesionych na edukację kosztów oraz pretensje do premiera, według którego gminy wydają subwencję na inne cele.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
25.02.2021
Finanse samorządów
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach tegorocznej edycji programów: „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Oba programy powstały, by wspierać samorządy w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.02.2021
Pomoc społeczna
Obowiązujące do 2016 r. przepisy, które automatycznie kwalifikowały nieruchomości przedsiębiorcy do wyższej stawki opodatkowania niezależnie od faktycznego wykorzystania tej nieruchomości, są sprzeczne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, podstawą do takiej decyzji nie może być potencjalna możliwość gospodarczego wykorzystania obiektu.
Krzysztof Sobczak
24.02.2021
Podatki i opłaty lokalne
Rząd planuje zwiększenie środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale i tak nie starczy na wszystkie złożone wnioski. Trwa analiza zgłoszeń od samorządów w ramach trzeciego rozdania funduszu, wyniki mają być znane w połowie marca. W tym czasie rozstrzygnięty ma też zostać Rządowy Fundusz Rozbudowy Dróg. Samorządowcy ponaglają, by móc ogłaszać przetargi.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.02.2021
Finanse samorządów

Radny na kwarantannie nie dostanie diety, bo nie wykonuje mandatu

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jeśli radny został odizolowany z powodu przebywania na kwarantannie bądź w izolacji, np. w związku z zarażeniem się koronawirusem, nie otrzyma za ten czas diety - zostanie ona potrącona jak za nieobecność podczas sesji czy posiedzenia komisji. Zgodnie z przepisami, decyzja o kwarantannie czy izolacji nie jest podstawą usprawiedliwienia nieobecności.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.02.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Osoba, przeciwko której wszczęto postępowanie karnoskarbowe złożyła wniosek o udzielenie informacji o wynagrodzeniach pracowników skarbówki związanych z jej sprawą. Organ odmówił, zasłaniając się prywatnością tych osób. Rozstrzygnięcie to zostało jednak uznane za przedwczesne, ponieważ informacja o zarobkach na określonym stanowisku jest publiczna.
Dorian Lesner
24.02.2021
Administracja publiczna RODO
Szkoła i jej organ prowadzący nie mogą ot tak sobie zaoszczędzić na wypłatach „trzynastek”. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela wynika wprost z ustawy i dyrektor, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na odpowiedzialność. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.
Monika Sewastianowicz
24.02.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Z Krajowego Funduszu Drogowego w latach 2021-2024 rząd przeznaczy 2,5 mld zł na doświetlenie przejść, budowę chodników czy przebudowę skrzyżowań. Cel Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej to poprawa bezpieczeństwa na drogach i zwiększenie ochrony pieszych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.02.2021
Administracja publiczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę Głównego Geodety Kraju na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej w kwocie 100 tys. zł za udaremnienie przeprowadzenia kontroli. Chodzi o głośną w ubiegłym roku sprawę Geoportalu 2.
Krzysztof Sobczak
23.02.2021
Administracja publiczna Budownictwo RODO
W ostatnich pięciu latach wzrost subwencji był bezprecedensowy. Dziś subwencja to jest powyżej 50 mld zł, a około 5 lat temu było to poniżej 40 mld zł, ok. 39 mld zł - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że część samorządów świetnie radzi sobie z pokryciem kosztów edukacji z subwencji.
Monika Sewastianowicz
23.02.2021
W sytuacji wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa czy cyberataku najważniejsza jest szybkość reakcji – przypomina pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i apeluje do samorządów o większy nacisk na procedury związane z zapobieganiem atakom. Przypominamy rekomendacje.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.02.2021
Samorząd terytorialny Prawo AI
Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego do spraw energii, która odpowiada między innymi za logistykę szczepionek przeciwko Covid-19, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Będzie nadzorowana przez premiera i dofinansowana. Rocznie na inwestycje dostanie 30 mln złotych. Takie zmiany wprowadza obowiązująca od wtorku ustawa o rezerwach strategicznych.
Jolanta Ojczyk
23.02.2021
Mimo że w latach 2016-2019 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najmniej wypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce, to region ten wypadał najgorzej w całym kraju pod względem ciężkości wypadków i odsetka wypadków z udziałem pieszych. NIK sprawdziła więc, czy działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa w tym województwie są skuteczne.
Agnieszka Matłacz
23.02.2021
Administracja publiczna Policja