Prawo.pl
W ustawie okołobudżetowej uelastyczniona ma być reguła wydatkowa dla samorządów na rok 2021. Oznacza to, że samorządy będą mogły wziąć kredyt na wydatki bieżące równy ubytkom, jakie spowodował koronawirus w ich budżetach. Samorządowcy twierdzą jednak, że szkoda, że zmiana nie została wprowadzona przed terminem przedłożenia projektów uchwał budżetowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.11.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Kwota dofinansowania utrzymania miesięcznego jednego miejsca w Klubie „Senior+” powinna być wyższa – uważa Związek Powiatów Polskich. Zdaniem samorządów, pozwoliłoby to na zapewnienie sfinansowania realizacji zadania na odpowiednim poziomie.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.11.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy tego pakietu. To kolejna deklaracja, że polski rząd zamierza zawetować te dokumenty. Tymczasem ambasadorowie zatwierdzili tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE - stwierdził w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Powiedział, że jest przekonany, że weto zostanie zastosowane. I podkreślił, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Dane o segregacji odpadów z lat 2016-2018 wskazują, że województwo podlaskie słabo wypada pod tym względem na tle kraju. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, gdzie tkwi problem. Okazuje się, że wprowadzone przez gminy systemy segregacji odpadów komunalnych były prawidłowe. Problemem było jednak ich funkcjonowanie.
Agnieszka Matłacz
16.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

W samorządach jest więcej danych i większe ryzyko, gdy wyciekną

Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo
Ochrona danych była często stosowana jako zespół swego rodzaju „magicznych zaklęć”, który musi być zgromadzony w każdym podmiocie w postaci polityk, niestety nie w każdym przypadku przystających do rzeczywistości – mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny. Zaklęcia te nie działają po przekroczeniu progu domu urzędnika, bo nie są adekwatne, a urzędnik często nie został zapoznany z ich treścią.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.11.2020
Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo

Przesunięcie terminów budżetowych nie pomoże, jeśli nie ma czego dzielić

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Samorządy dostają więcej czasu na uchwalanie budżetów, ale wiele z nich ma i będzie miało problem, żeby je dopiąć. Przesuwanie zadań inwestycyjnych, żeby budżet nie był "tylko na papierze", szukanie oszczędności i cięcie wydatków na przyszły rok - to niektóre z koniecznych działań w wielu jednostkach. W tym roku do starych trudności finansowych dochodzi jeszcze COVID.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.11.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji – poinformował w niedzielę resort kultury.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2020
Koronawirus a prawo
Ponad 17 mln zł przeznaczonych zostało w 2020 roku na wsparcie osób bezdomnych – poinformowała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Zaapelowała do wojewodów, by w związku z trudną sytuacją epidemiczną podjęli szczególne starania mające na celu pomoc osobom bezdomnym. Szczegółowe wytyczne dostaną prowadzący placówki wsparcia.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2020
Pomoc społeczna
Po środowym Marszu Niepodległości nasuwa się pytanie, kto i czy w ogóle poniesie odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Ustalenie sprawców zniszczeń jest trudne, ale może im zostać przypisana odpowiedzialność cywilna, ale także karna – pisze adwokat Klaudyna Rybak z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Klaudyna Rybak
14.11.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Sesje rad w czasie COVID – czasem bez transmisji i jawności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Sesje rad odbywają się różnie – online, stacjonarnie lub hybrydowo, ale rzadziej niż zwykle. Bywa, że zawodzi sprzęt czy łącza, radni wolą więc sami zdecydować, czy przyjadą do urzędu, czy nie, ale decyduje przewodniczący. Są jednak sygnały o problemach z jawnością – mieszkańcy nie mogą być obecni w powodu pandemii, transmisje są, ale bywa, że… głosy są dostarczane w kopertach,
Katarzyna Kubicka-Żach
14.11.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.
Dorian Lesner
14.11.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu planowanym na 18-19 listopada br. nie przewiduje się rozpoznania prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W porządku obrad znalazły się m.in. siedem uchwał rocznicowych, prawo o ruchu drogowym, trzy projekty o zmianie kpa i ustawa o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2020
Administracja publiczna
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.
Krzysztof Sobczak
13.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Zmniejsza minimalną liczbę budynków jednorodzinnych umożliwiającą aplikowanie do programu i wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Pensje pracowników socjalnych w Polsce należą do najniższych w Europie – wynika z raportu opracowanego przez federacje pracowników socjalnych. Nasi pracownicy socjalni mogą liczyć na zaledwie około 120 proc. płacy minimalnej i jedynie na niecałe 50 proc. średniego wynagrodzenia dla wszystkich branż.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Pomoc społeczna
Znaczenie tolerancji w samorządach podkreślają prezydenci i burmistrzowie polskich oraz zagranicznych miast w apelu w sprawie poszanowania zasad równości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji wyrażają w ten sposób solidarność z osobami doświadczającymi wykluczenia, dyskryminacji i nierównego traktowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Analiza procesu zarządzania lokalnego oparta na etyce samorządowca będzie wśród tematów konferencji naukowej ,,Samorząd terytorialny – dawniej i dziś” organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny
Dodatki i nagrody spisowe przyznane członkom gminnego biura spisowego nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla pracowników zatrudnianych przez burmistrza. Przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
13.11.2020
Samorząd terytorialny PIT Administracja publiczna

Kto odpowie za szkody po nielegalnym marszu

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Istnieje problem z pokryciem szkód wyrządzonych podczas marszów - wątpliwa jest odpowiedzialność organizatorów, bo nie mają wpływu na zadymiarzy. Ciężko udowodnić im też brak staranności przy organizacji. Odszkodowanie od sprawców jest skomplikowane, bo trzeba ich zidentyfikować. Sprawy sądowe toczą się potem latami. W czasie pandemii komplikacji jest więcej, bo marsze są… zakazane.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
13.11.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Polski rząd oficjalnie grozi zawetowaniem unijnego budżetu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polska oficjalnie zagroziła wetem unijnego budżetu, jeśli równolegle przyjęte zostanie rozporządzenie uzależniające wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych
Patrycja Gorgoń-Wróbel
12.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Nowelizacja wprowadza zmiany na najniższym poziomie zarządzania strategicznego. Na szczeblu lokalnym potwierdzono praktykę opracowywania i uchwalania strategii rozwoju gminy: wiele samorządów przygotowywało dotychczas strategie rozwoju, jednak nie były one osadzone w przepisach. W konsekwencji znacznie różniły się od siebie
Joanna Cieślińska
12.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

UE tworzy strategię na rzecz równości osób LGBTI

Administracja publiczna Prawo europejskie
Rozszerzenie listy przestępstw o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych - takie m.in. elementy zawierać ma strategia Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie

Urzędnik pracuje z domu - bywa, że na bakier z RODO

Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo
Mały samorząd przetwarza więcej danych, niż duża firma produkcyjna - wskazują prawnicy. Tymczasem urzędnicy coraz częściej kierowani są do pracy w domu - bez zapewnienia im odpowiedniego sprzętu i systemów ochrony danych. Urzędy nie mają też dostosowanych procedur do COVID-owej rzeczywistości - te tworzone były na potrzeby pracy stacjonarnej i zakładają często "niewynoszenie" dokumentów poza urząd.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.11.2020
Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo
Mimo wydanego przez prezydenta Warszawy zakazu, który potwierdzony został przez sądy, w stolicy odbył się w środę Marsz Niepodległości. Organizatorzy ogłosili, że w związku z zakazem i zagrożeniem epidemicznym miał on odbyć się w formule rajdu samochodowo - motocyklowego, ale liczna grupa osób postanowiła maszerować. Doszło do starć z policją.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Administracja publiczna
Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki mającego wprowadzić możliwość dofinansowania do 500 zł zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej - akcesoriów komputerowych lub oprogramowania - skierowany został we wtorek do konsultacji publicznych. Potrwają one do piątku 13 listopada, do godz. 9.00. Wprowadzenie tego programu zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Zarządzanie oświatą
Dochody budżetu gminy mogą do końca 2020 roku zostać wykorzystane na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Wydatek wskazany jako zakup laptopów do zdalnego nauczania dzieci w szkołach może być wiązany z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19 - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.
Lachiewicz Wojciech
10.11.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Rada Ministrów przyjęła we wtorek kierunkowo projekt zmian w ustawie o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, na skutek których wyodrębnione mają być działy: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu. Ich celem jest dostosowanie struktury działów do zrestrukturyzowanego niedawno rządu.
Krzysztof Sobczak
10.11.2020
Administracja publiczna

Samorządowe instytucje kultury i rekreacji też wymagają wsparcia

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Baseny, parki wodne, kina, teatry, galerie, biblioteki prowadzone przez samorządy, pomimo tego, że dotowane są z samorządowych kas, dużą część swojej działalności finansowały z opłat w postaci biletów i karnetów czy wynajmu powierzchni. Dotąd nie były one adresatami tarczy antykryzysowej. Samorządowcy z Wielkopolski proszą o wsparcie tych podmiotów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.11.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo Tarcza finansowa