Prawo.pl
Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.
Robert Horbaczewski
23.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od czwartku w Nowej Białej mogą ruszyć remonty domów zniszczonych w weekend przez ogień. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie uruchamiające szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych. Natomiast z rozpoczęciem odbudowy trzeba będzie poczekać około tygodnia.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,
Robert Horbaczewski
23.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.
Robert Horbaczewski
22.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.
Agnieszka Matłacz
22.06.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Konkursy na dyrektorów już nimi nie są, mówi się na nich wyłącznie językiem władzy – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Wprowadza się wzmocnienie uprawnień kuratora oświaty we wszystkich kluczowych obszarach dla władzy nad szkołą. Chodzi tylko o nią, a nie o ocenianie jakości - podkreśla.
Beata Igielska
21.06.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Obywatelowi uniemożliwiono nagrywanie obrad komisji rewizyjnej rady miejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniując w tej sprawie podkreśla, że komisja rady gminy nie ma prawa ograniczać konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej.
Robert Horbaczewski
21.06.2021
Samorząd terytorialny RODO
Celem reformy nie powinno być burzenie tego co dobre, ale doskonalenie tego co jest niedoskonałe w funkcjonowaniu. W celu uniknięcia chaosu interpretacyjnego, w projekcie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych należy dokonać korekt i doprecyzowania artykułów związanych z finansowaniem OSP - pisze dr Dariusz P. Kała.
Dariusz Kała
21.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Głosować na projekty budżetu obywatelskiego mogą wszyscy mieszkańcy. Weryfikacji tego kryterium może służyć zróżnicowany mechanizm polegający na obowiązku podaniu: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania/zameldowania, daty urodzenia - w przypadku głosowania w formie tradycyjnej oraz numeru PESEL i numeru telefonu - w przypadku głosowania internetowego stwierdził WSA w Gliwicach.
Marek Sondej
21.06.2021
Samorząd terytorialny RODO
Potrzebna będzie bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział wydanie rozporządzenia, które umożliwi szybką odbudowę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2021
Przy wymianie prawa jazdy starosta nie weryfikuje wcześniej nadanych uprawnień. Ograniczenia dotyczące nowych kategorii pojazdów, jeżeli są, mogą dotyczyć wyłącznie nowych kategorii, a nie wszystkich dotychczasowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Sąd podkreślił, że nowy dokument powinien powtórzyć zapisy starego.
Marek Sondej
19.06.2021
Administracja publiczna

Wyszukane rejestracje nie dla zabytkowych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na indywidualne tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych. Takie oczekiwanie ma wielu ich posiadaczy, ale zdaniem przedstawicieli branży, o wiele ważniejszym problemem jest brak możliwości korzystania ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych. W efekcie posiadacze zabytkowych „amerykanów” muszą naginać prawo.
Robert Horbaczewski
19.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przesunięcie na 5 października terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz zmiana terminu stosowania e-doręczeń - Senat w piątek przyjął bez poprawek ustawę o e-doręczeniach. Powodem zmian jest pandemia, która uniemożliwiła m.in przeprowadzenie testów nowej usługi i szkoleń urzędników.
Katarzyna Kubicka-Żach Robert Horbaczewski
18.06.2021
Administracja publiczna Prawo AI
Samorządy województw będą włączone w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy - deklaruje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których realizację będą zaangażowane regiony to 904 mln euro. Zmienią się proporcje między grantami i pożyczkami dla samorządów.
Robert Horbaczewski
18.06.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
W opublikowanym właśnie raporcie Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że minister odpowiedzialny za sprawy energii, mimo zapowiedzi, nie zapobiegł skokowemu wzrostowi cen energii elektrycznej. Ustawa o cenach energii elektrycznej, która została w tym celu przygotowana, działała tylko w 2019 r. i miała charakter doraźny. Była przygotowana w pośpiechu, niezgodnie z zasadami legislacji
Agnieszka Matłacz
17.06.2021
Rynek i konsument Domowe finanse
W czwartek 17 czerwca weszła w życie ustawa w sprawie poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL. Nowe regulacje mają zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.
Krzysztof Koślicki Jolanta Ojczyk
17.06.2021
Ordynacja Administracja publiczna

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.
Robert Horbaczewski
17.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nie ma autonomii szkół, jest autonomia szkół wyższych, a i tak jest fetyszyzowana - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując zapowiadane zmiany dotyczące uprawnień kuratorów. Według tego projektu, za niewykonanie zaleceń dyrektor będzie mógł zostać odwołany lub zawieszony - to ostatnie bez konieczności wytaczania postępowania dyscyplinarnego.
Monika Sewastianowicz
16.06.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.
Robert Horbaczewski
16.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pomoc administracyjną wybiera się bez konkursu

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Obowiązujące przepisy nie przewidują stanowiska "pomocy biurowej". Możliwe jest za to zatrudnianie osób na stanowisku "pomoc administracyjna". Jest to stanowisko pomocnicze, nie urzędnicze, nie podlega więc naborowi konkursowemu.
Robert Horbaczewski
15.06.2021
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Uregulowanie administracyjnych kar pieniężnych, milczące załatwianie spraw oraz realizacja funkcji gwarancyjnej dla strony – to kluczowe zmiany w procedurze administracyjnej ostatnich lat – ocenia prof. Grzegorz Łaszczyca. A prof. Andrzej Matan podkreśla, że czas pandemii wprowadził konieczność wykonywania zadań policji administracyjnej, co wymaga wyposażenia w specjalne uprawnienia.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ochrona trwałości stosunku pracy radnego nie ma charakteru bezwzględnego i jest ograniczona do zdarzeń związanych z wykonywaniem przez niego mandatu. Radni nie mogą przy tym zastępować sądu i oceniać, czy przyczyna rozwiązania stosunku pracy podana przez pracodawcę była zasadna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Marek Sondej
15.06.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej nie od 1 października 2021 r., ale od 5 lipca 2022 r.
Grażyna J. Leśniak
14.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Propozycja, by decyzji administracyjnych nie wolno było podważać po upływie 30 lat jest zbyt daleko idąca. Z tego powodu nie do końca realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat i wymaga dopracowania. Przede wszystkim, gdy chodzi o przepisy przejściowe. Nie może być bowiem tak, że nowe prawo będzie stosowane do spraw w toku - pisze radca prawny Łukasz Bernatowicz.
Łukasz Bernatowicz
14.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do skargi obywatela na odmowę udzielenia informacji publicznej w sprawie wynagrodzenia prezesa, wiceprezesa i głównego księgowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Organ powołał się na prywatność tych osób. Zdaniem RPO bezpodstawnie.
Robert Horbaczewski
14.06.2021
Administracja publiczna RODO
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.
Katarzyna Redmerska
14.06.2021
Administracja publiczna Zarządzanie
Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Natomiast jeśli posiada tylko szambo bez filtrów, to właściciel musi wykonać decyzję burmistrza - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel nie ma nieograniczonego w czasie wyboru - podłączenia do sieci albo przydomowej oczyszczalni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2021
Budownictwo Kodeks postępowania administracyjnego

Więcej inwestorów może trafić do Polskiej Strefy Inwestycji

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy planujący znacznie mniejsze inwestycje niż dziś łatwiej otrzymają zwolnienie podatkowe na nową inwestycję - zakłada projekt zmian rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy publicznej w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji. Sama strefa poszerzy się o kolejne 17 miast i otaczających je gmin. Są też i złe wiadomości dla inwestorów.
Robert Horbaczewski
14.06.2021
Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.
Piotr Jarzyński
14.06.2021
Administracja publiczna Budownictwo