united kingdom
ukraine
Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia ministra infrastruktury z 10 grudnia 2024 r. o udostępnianiu infrastruktury kolejowej mogą negatywnie wpłynąć na publiczny transport kolejowy, zwłaszcza w zakresie połączeń aglomeracyjnych i regionalnych – wskazują samorządy regionalne. Uważają, że wprowadzeniu nowych przepisów powinny towarzyszyć kompleksowe mechanizmy finansowe.
Robert Horbaczewski
27.01.2025
Samorząd terytorialny
Problemy z funkcjonowaniem e-Doręczeń wynikały głównie z błędów w integracji wewnętrznych narzędzi do elektronicznego obiegu dokumentów z nowym systemem – wynika z datowanego na 27 stycznia 2025 r. komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji. Resort zapewnia, że główny problem "nie powinien już występować".
Tomasz Ciechoński
27.01.2025
Administracja publiczna E-doręczenia
Kiedyś można było przyjąć, że od daty zakupu nieruchomości do daty rozpoczęcia inwestycji mija od półtora roku do dwóch lat. Dzisiaj spokojnie trzeba zakładać dwa - trzy lata. Jest to bardzo uciążliwy proces, który niewątpliwie wpływa na wzrost kosztów realizacji inwestycji. A im wyższe koszty, tym wyższe ceny mieszkań. Te formalizmy wynikają nie tylko z biurokracji, ale też ze złego prawa, które wprowadza niepotrzebne utrudnienia - mówi mec. Rafał Dębowski.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.01.2025
Administracja publiczna Budownictwo Nieruchomości
Informacja publiczna udostępniona wnioskodawcy musi pokrywać się z jego żądaniem. Resort obrony nie może sam decydować o treści i formie żądanych informacji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Skoro zatem chodziło o dane konkretnej osoby, nie można podać danych kierownictwa resortu.
Marek Sondej
27.01.2025
Wojsko
Gminy nie sprawdzają należycie schronisk, do których kierują psy i koty - potwierdza to także Najwyższa Izba Kontroli. Mało tego, samorządy nierzadko zawierają umowy na wyłapywanie zwierząt i prowadzenie schronisk z firmami, które nie mają zezwolenia na taką działalność. Nieprawidłowości zdarzają się też przy wydawaniu takich zezwoleń.
Regina Skibińska
25.01.2025
Samorząd terytorialny Środowisko
Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę wyborczą, to w sprawach stwierdzania ważności wyborów Prezydenta RP oraz wyborów uzupełniających do Senatu RP zarządzonych w 2025 r. orzekać będzie 15 sędziów najstarszych służbą na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Sejm 24 stycznia przegłosował poprawki wniesione przez PSL.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.01.2025
Wybory
Wydanie decyzji ZRID, w ramach postępowania o pozwolenie na realizację inwestycji w zakresie dróg publicznych, skutkuje nie tylko wywłaszczeniem nieruchomości, ale wywołuje skutki na etapie prowadzonego postępowania. Ogranicza bowiem uprawnienia właścicieli w zakresie obrotu nieruchomościami po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania administracyjnego. Co ważne, dotyczy ono jedynie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, bądź jednostek samorządu terytorialnego.
Piotr Wancke
24.01.2025
Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Jak (nie) działa przeciwdziałanie mobbingowi najlepiej widać… w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Na 1741 urzędów administracji publicznej, 1261 potwierdziło funkcjonowanie procedur ukierunkowanych na wzmacnianie kultury uczciwości. Najwięcej z nich, bo 1197 urzędów, zadeklarowało funkcjonowanie procedury ukierunkowanej na przeciwdziałanie mobbingowi lub dyskryminacji. Oznacza to, że taka procedura nie obowiązuje w niemal 1/3 urzędów zatrudniających członków korpusu. A to tylko wycinek administracji publicznej.
Grażyna J. Leśniak
24.01.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Obowiązków pracowników powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności wciąż przybywa, brakuje kadry, rośnie frustracja, bo od lat czują się pomijani w dyskusjach nad systemem i niedoceniani finansowo. W grudniu pracownicy zespołów powołali związek zawodowy, który ma zadbać o ich interesy zawodowe. Ministerstwo rodziny nie zauważa tego problemu, choć deklaruje otwartość na rozmowy.
Beata Dązbłaż
24.01.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność

We wtorek rząd zajmie się kolejną rewizją KPO

Administracja publiczna Rynek pracy
Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w czwartek projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy. W przyszłym tygodniu ma on trafić pod obrady rządu. Zakłada m.in. zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Energetyki o 1 mld zł oraz zmienia przyjęty przez poprzedni rząd nakaz oskładkowania każdej umowy cywilnoprawnej reformą Państwowej Inspekcji Pracy.
Robert Horbaczewski PAP
23.01.2025
Administracja publiczna Rynek pracy
W 2024 r. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 12 tys. osób o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Wnioski złożyło 17 tys. cudzoziemców. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy, Białorusi oaz Rosji. Wobec tych ostatnich wydano też najwięcej decyzji odmownych.
Robert Horbaczewski
23.01.2025
Administracja publiczna Ukraina
Do problemów technicznych systemu e-Doręczeń odniósł się jego operator, czyli Poczta Polska. - Jednym z problemów, który zidentyfikowali eksperci Poczty Polskiej są nieustanne, elektroniczne zapytania dotyczące statusu e-przesyłki. Zapytania te generowane są przez podmioty nadające lub odbierające elektroniczną korespondencję – czytamy w stanowisku firmy.
Tomasz Ciechoński
23.01.2025
Administracja publiczna E-doręczenia
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzekała w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Izba oddaliła skargę nadzwyczajną sformułowaną w 2022 r. przez prokuratora generalnego w sprawie uchylenia głośnego wyroku z 2021 r., stwierdzającego, że państwo naruszyło prawo do życia w czystym środowisku naturalnym mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2025
Środowisko Prawo cywilne
Związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, w liście do szefa resortu rozwoju i technologii, apelują o zmianę przepisów dotyczących dokumentowania wydatkowania środków przeznaczonych na benefity żywieniowe. Dotyczy to w szczególności wymogu gromadzenia przez pracowników i pracodawców paragonów dokumentujących zakupy realizowane za pomocą kart przedpłaconych lub bonów.
Grażyna J. Leśniak
23.01.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
W 2025 roku Ministerstwo Obrony Narodowej powoła na ćwiczenia do 200 tys. rezerwistów. Kolejne 30 tys. żołnierzy do aktywnej rezerwy. Rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje od 1 stycznia określa też tegoroczny limit żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.
Robert Horbaczewski
23.01.2025
Szkoła i uczeń Wojsko
Miało być uproszczenie jedynego w kodeksie pracy przepisu o mobbingu, a będzie wiele regulacji, nieprecyzyjnych i enigmatycznych pojęć. Ministerstwo chce szybko przyjąć zmiany, naginając regulamin prac rządu. Skróciło z 30 do 21 dni czas konsultacji z partnerami społecznymi twierdząc, że nieprzedstawienie opinii w tym terminie będzie traktowało jako pozytywną opinię. Mimo, że regulamin pracy Rady Ministrów mówi, że brak opinii oznacza rezygnację z jej przedstawienia.
Grażyna J. Leśniak
23.01.2025
Prawo pracy
Ministerstwo Infrastruktury chce zrealizować obietnice sprzed lat i dopuścić do kierowania pojazdami 17-latków, ale pod określonymi warunkami. Proponowane regulacje przewidują obostrzenia dla młodych kierowców, m.in. dwuletni okres próbny, surowsze limity prędkości, jazdę tylko z pasażerem i szereg innych. Zdaniem resortu infrastruktury to właśnie młodzi wiekiem kierowcy stwarzają największe zagrożenie na drogach.
Robert Horbaczewski
23.01.2025
Prawo karne
Atrakcyjna oferta czy wprowadzenie w błąd? Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych kwestionuje prezes UOKiK. Spółka P4 i Netia, poprzez podanie niższej ceny, zyskują zainteresowanie klientów, którzy nie wiedzą, że oferta wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Teraz grozi im kara w wysokości do 10 proc. obrotów.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.01.2025
Rynek i konsument
Jakość prawa przestała być wartością. Dziś liczy się przede wszystkim cel polityczny, a prawo jest jednym z jego podstawowych narzędzi. Bubli prawnych więc nam niestety nie brakuje. Najgorsze jest, że są to obowiązujące przepisy, które stosować trzeba. Tylko za przeproszeniem jak? Skoro nie do końca wiadomo, o co autorom chodziło. Jeszcze gorzej, jak nowe przepisy narzucają terminy i grożą wysokimi karami. 
Renata Krupa-Dąbrowska
22.01.2025
Poprawmy prawo
Czy przez pojęcie "dopóki postępowanie wszczęte w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia nie zostanie zakończone" należy rozumieć moment kończący postępowanie, czyli dzień, w którym orzeczenie sądowe staje się prawomocne? Czy też tym momentem jest dzień wydania orzeczenia przez sąd, który orzekał jako ostatni w sprawie – na to pytanie odpowie siedmioro sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2025
Prawo pracy
Do 23 stycznia 2025 roku prezes Poczty Polskiej ma przekazać ministrowi cyfryzacji informację na temat stanu realizacji obowiązków operatora związanych z e-Doręczeniami oraz przedstawić propozycję działań naprawczych usprawniających korzystanie z systemu. - Minister cyfryzacji oczekuje od Poczty Polskiej pilnej reakcji – podkreśla resort.
Tomasz Ciechoński
22.01.2025
Administracja publiczna E-doręczenia
W 2025 r. budżet programu PFRON „Aktywny samorząd” wzrósł o 6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wyższe są też kwoty dofinansowań, np. na wózek elektryczny można otrzymać blisko 900 zł więcej. Osoby pod opieką zespołu domowego leczenia tlenem mogą już wnioskować o dodatek do pokrycia kosztów energii elektrycznej. Powiaty mają czas do 28 lutego na złożenie wniosku o przyznanie środków w programie.
Beata Dązbłaż
22.01.2025
Niepełnosprawność
W 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8265,92 zł, natomiast licząc bez wypłaty nagród z zysku, było nieco niższe i wyniosło 8264,85 zł - wynika z danych opublikowanych w środę przez GUS. Oznacza to, że w obu przypadkach wynagrodzenia te były wyższe o 821 zł, w porównaniu z rokiem 2023.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2025
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ustalając harmonogramy na poszczególne okresy rozliczeniowe czasu pracy lub na ich części, pracodawca kierować się musi wymiarem czasu pracy oraz minimalną liczbą dni wolnych od pracy. Obie te wartości przypisane są do okresu rozliczeniowego, a nie do miesiąca (okresu harmonogramowego).
Marek Rotkiewicz
22.01.2025
Prawo pracy
Mimo licznych kłopotów z funkcjonowaniem e-doręczeń, usługa ta wcześniej czy później stanie się powszechną formą komunikacji. Wyjaśniamy jak założyć adres i skrzynkę do e-doręczeń oraz aktywować usługę, a także kiedy za nią zapłacimy. Może ją aktywować każdy obywatel, który ma profil zaufany lub e-dowód. W specjalnej wyszukiwarce można sprawdzić, czy dany urząd lub podmiot korzysta z e-doręczeń.
Robert Horbaczewski
22.01.2025
E-doręczenia
W USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne, także poza budynkami konsulatów; rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów - poinformował we wtorek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Ambasada RP w Waszyngtonie zachęca zaś Polaków do powrotu do ojczyzny. Ma to związek z zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA. Zapowiada on masowe deportacje osób nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych.
kk/pap
21.01.2025
Administracja publiczna
We wtorek 21 stycznia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekła na posiedzeniu niejawnym, że odrzucenie rocznego sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok przez Państwowa Komisję Wyborczą było niezasadne. Rozpatrując sprawozdanie finansowe PKW powinna była przeprowadzić nowe postępowanie dowodowe. W sprawie zdecydowało siedmioro sędziów tej Izby, która według Trybunału w Strasburgu nie jest sądem w rozumieniu ustawy.
Robert Horbaczewski Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2025
Wybory
Tylko 1 procent przychodów parków narodowych stanowią pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej. Nie mają one bowiem wystarczających środków na wymagany wkład własny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić, wprowadzając przepisy zobowiązujące Lasy Państwowe do dokonywania corocznych wpłat na subfundusz, z którego będzie finansowana ochrona przyrody. Wysokość wpłat ma być uzależniona od ilości drewna pozyskanego w danym roku.
Robert Horbaczewski
21.01.2025
Środowisko Administracja publiczna
W zamówieniach publicznych regułą jest prowadzenie komunikacji między zamawiającym a wykonawcą przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Przesyłanie skanów dokumentów, nawet jeżeli na skanie widoczny jest podpis odpowiedniej osoby, nie spełnia tych wymagań. Skan podpisanego dokumentu jest jego odwzorowaniem, a nie „oryginałem” potrzebnym w zamówieniach publicznych.
Konrad Dyda
21.01.2025
Zamówienia publiczne
Ministerstwo rodziny informuje serwis Prawo.pl o zmianie koncepcji reformy systemu orzeczniczego, który ma się dokonać w ramach środków unijnych. Wciąż jednak niewiele więcej wiadomo na temat planowanych zmian. Z pieniędzy unijnych ma też powstać zupełnie nowa jednostka – inspektorat dostępności, który będzie monitorował i weryfikował wdrażanie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Beata Dązbłaż
21.01.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność