RODO, AML, planowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to inteligentne regulacji, które nie mówią co zrobić, a jedynie pokazują kierunki działania. Ich stosowanie wymaga rzeczywistego, stabilnego, ostrożnego i racjonalnego zarządzania. Pomóc w tym może wdrożenie systemu zarządzania zgodnością, czyli compliance – mówi Piotr Welenc
Jolanta Ojczyk
20.06.2019
RODO Compliance

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument
Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.
Michał Kosiarski
20.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że ujawnianie numeru PESEL w podpisie kwalifikowanym narusza prywatność i RODO. Sugeruje Ministrowi Cyfryzacji odejście od tej praktyki na rzecz, np. pieczęci elektronicznej.
Jolanta Ojczyk
19.06.2019
RODO
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym zakłada skrócenie – do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury – terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. Z tych przepisów wyłączono szpitale, które są dłużnikami. Dla lecznic nie wzrosną także odsetki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
19.06.2019
Opieka zdrowotna
Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z nieprzestrzeganiem przez banki przepisów o nieautoryzowanych transakcjach. W 2016 r. było ich 83, a w 2018 r. - 246. Zdaniem rzecznika banki powinny wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia autoryzacyjne, a ustawodawca rozważyć doprecyzowanie przepisów.
Jolanta Ojczyk
18.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż zaplanowane 180 mld złotych.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
VAT Prawo gospodarcze

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ekspresowa reforma kodeksu karnego podzieli duże spółki Skarbu Państwa na bezpieczniejsze i te bardziej ryzykowne. Prezesi, dyrektorzy czy księgowi tych, w których Skarb Państwa ma więcej, niż połowę udziałów, będą traktowani jak osoby pełniące funkcje publiczne. Za przyjęcie łapówki będą mogli trafić do więzienia nawet na 20 lat.
Jolanta Ojczyk
18.06.2019
Prawo karne Spółki Compliance

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Potrzebę jego utworzenia widzi Ministerstwo Finansów. Resort Zbigniewa Ziobry widzi potrzebę takiej specjalizacji sądów.
Jolanta Ojczyk
17.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2019
Środowisko Prawo cywilne

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo
W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Podwyższone o 5 proc. odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi może otrzymać były właściciel, który przekazał ją inwestorowi. Co więcej musi to zrobić w ciągu 30 dni. Zdaniem NSA prezydent nie musi pouczać wywłaszczanego, co zrobić, by dostać więcej pieniędzy. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dorian Lesner
17.06.2019
Budownictwo
Za sprawą noweli kodeksu spółek handlowych i wprowadzenia publicznego rejestru akcjonariuszy, osoby wykreślane zyskają prawo do zajęcia stanowiska. To pozwoli lepiej chronić ich prawa, ale także zwiększy bezpieczeństwo obrotu. Warto, by taką pewność zyskali udziałowcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – mówi prof. Katarzyna Bilewska
Jolanta Ojczyk
14.06.2019
Spółki Compliance

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm, zakłada wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.
Agnieszka Matłacz
13.06.2019
Pacjent Prawo AI
Przyspieszenie procesu eliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem - to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek ustawy mającej być wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce ws. niespełniania wymogów jakości powietrza.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa prądowa jeszcze raz poprawiona

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
13.06.2019
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ewidencja odpadów od 1 stycznia 2020 roku będzie tylko elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne
Sejm przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie od przyszłego roku wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Kubicka-Żach
13.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne
Prosta spółka akcyjna to nowy rodzaj spółki, utworzonej z myślą o start-upach. Do jej założenia wystarczy 1 zł kapitału, a rejestracja ma odbywać się elektronicznie w ciągu 24 godzin.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Spółki
Nawet najmniejsze banki nie mogą pozwolić sobie na ignorancję sygnalistów. Może to się dla nich skończyć sprawą w sądzie pracy, a nawet karą. Jak zbudować system zgłoszeń radzi dr Małgorzata Urban-Theocharakis z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Finanse Compliance

U rzeczoznawców sąd i prokurator w jednym

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Komisja odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych stawia osobom wykonującym ten zawód zarzuty dyscyplinarne i zarazem sama potem je bada. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to sprzeczne z konstytucją. A władza tej komisji jest duża, bo może ona nawet pozbawić prawa wykonywania zawodu.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W Sejmie w środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie prawa upadłościowego. Zgodnie z nim sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Tak samo jak konsumenci będą traktowani dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse

Pismo z sądu doręczy komornik za... 120 złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Sejm uchwalił reformę postępowania cywilnego. Skończy się fikcja doręczeń - pisma z sądu będzie odpłatnie doręczał komornik. W ustaleniu właściwego adresu pomoże mu ZUS lub bank. Eksperci alarmują, że dla firm masowo pozywających klientów, oznacza to znaczny wzrost kosztów. Jeśli konsument przegra sprawę z firmą, będzie musiał jej zwrócić te 120 złotych.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.06.2019
Administracja publiczna Budownictwo

Mniej w kasach gmin po przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo
Tylko w pierwszych latach, jeśli jednorazowe opłaty będą masowe, uwłaszczenie może działać na plus na gminne budżety. W dłuższym czasie stracą, bo ustawodawca nie zapewnił rekompensat za utracone wpływy. Samorządowcy mówią, że to atak na ich majątek. Tymczasem w dużych miastach już wzrosły koszty kadrowe związane z realizacją ustawy.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo

Czekają nas zmiany w opłacaniu składek na ZUS?

Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Organizacje przedsiębiorców proponują, by ZUS wypłacał chorobowe od początku zwolnienia. Twierdzą, że wtedy firmy częściej będą zatrudniać na umowy o pracę. ZUS potrzebowałby na to ok. 7 mld zł. Oprócz pytania, skąd wziąć te pieniądze, jest też drugie - dlaczego przedsiębiorcy mieliby być uprzywilejowani w stosunku do pracowników.
Paweł Żebrowski
13.06.2019
Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze