Fundusz Szerokopasmowy ma wesprzeć nowoczesne usługi łączności elektronicznej

Samorząd terytorialny Nowe technologie Małe i średnie firmy
Gminy, przedsiębiorcy telekomunikacyjni, podmioty lecznicze i fundacje będą mogły otrzymać pieniądze z Funduszu Szerokopasmowego na budowę lub przebudowę szybkich sieci telekomunikacyjnych czy wykonywanie przyłączy u użytkownika końcowego. Budżet Funduszu Szerokopasmowego w 2020 roku wyniesie 87 milionów złotych,
Katarzyna Kubicka-Żach
16.09.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie Małe i średnie firmy
Zakaz trzymania domowych zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek to niektóre z zapisów projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt przygotowanego przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. O nowelizacji zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą planowanego bezwzględnego zakazu hodowli zwierząt futerkowych i umożliwienia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Agnieszka Matłacz
16.09.2020
Prawo gospodarcze
Nadszedł czas by dokonać przeglądu przepisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych - takie m.in. stanowisko zamierza polski rząd przedstawić w ramach konsultacji unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Nowe technologie RODO Prawo europejskie
Każda osoba, będąca członkiem zarządu spółki, powinna posiadać wiedzę o stanie finansów spółki. Co istotne, rezygnacja czy odwołanie z funkcji nie uwolni jej od odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zarządy odpowiadają solidarnie ze spółką za zobowiązania określone decyzją wymiarową, na którą często nie miały już wpływu – pisze Dorota Borkowska-Chojnacka z Grant Thornton.
Dorota Borkowska-Chojnacka
16.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.
Jolanta Ojczyk
16.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. - Nasz kraj jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na wszelkie niezbędne wysiłki, aby zakończyć transformację na niskoemisyjną i efektywnie zarządzającą zasobami gospodarkę – dodał.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Środowisko Prawo gospodarcze
Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Pierwsze uchylone postanowienie odmawiające śledztwa o przekazaniu danych poczcie przez gminę

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory
Sąd Rejonowy w Wągrowcu rozpoznał zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekazania danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej S.A. przez wójta gminy Wapno. Do tej pory organizacja złożyła 162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.09.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory
Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Na wniosek premiera Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przepis pozwalający pozwać Skarb Państwa za działanie niezgodne z prawem jest sprzeczny z Konstytucją. Zdaniem prawników premier chce w ten sposób zablokować pozwy przedsiębiorców o odszkodowania za straty spowodowane zamrożeniem gospodarki.
Jolanta Ojczyk
15.09.2020
Prawo cywilne Koronawirus a prawo

Zepsuli prawo, teraz prokurator ma to naprawić

Administracja publiczna Budownictwo
Prawnicy ostrzegali polityków, że wpisywanie do tarczy antykryzysowej przepisu pozwalającego na inwestycje z pominięciem procedur budowlanych zostanie wykorzystane przez różnych cwaniaków. Nie słuchali, a gdy teraz co najmniej kilku śmieje się im w oczy i buduje wille do walki z COVIDEM-em, święcie się oburzają i straszą ich prokuratorem. Ale to tylko ruszanie palcem w bucie, bo nic im nie mogą zrobić.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują art. 12 specustawy covidowej dla własnych korzyści - oświadczyło Ministerstwo Rozwoju. I poinformowało, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił organom - wojewódzkiemu i powiatowemu - skontrolowanie sytuacji w sprawie budowy osiedla w Lesie Bemowskim, w otulinie rezerwatu
Jolanta Ojczyk
14.09.2020
Budownictwo

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
VAT Prawo gospodarcze
Co prawda rewolucyjne zmiany w zakresie dematerializacji akcji wchodzą w życie dopiero 31 marca 2021 roku, jednakże nowelizacja Kodeksu spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na niepubliczne spółki akcyjne, które zarząd musi podjąć do końca września 2020 roku i to pod rygorem wysokich kar.
Łukasz Lewandowski
14.09.2020
Prawo cywilne Spółki
W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
Kalikst Nagel
14.09.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.
Jolanta Ojczyk
14.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Ludzie zwolnieni z pracy latami czekają na wyrok w swojej sprawie. Problem tylko pogłębiła zmiana procedury cywilnej i wprowadzona w 2019 r. możliwość nałożenia na pracodawcę przez sąd I instancji obowiązku zatrudnienia pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. W efekcie sędziowie nie muszą się śpieszyć, pracownicy nie mogą doczekać się na sprawiedliwość, a koszty ponoszą pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.
Krzysztof Koślicki
14.09.2020
VAT Rachunkowość
W kodeksie cywilnym zwierzę nie jest podmiotem praw, lecz przedmiotem, np. w umowie sprzedaży zwierzę jest przedmiotem, co oznacza, że swoich przyrodzonych praw nie posiada. Konstytucja nie zabrania szerokiego uregulowania praw zwierząt. Nie jesteśmy sami w stanie stworzyć życia, dlatego jest ono tak cenne i należy je chronić wszelkimi środkami - uważa adwokat Marek Aureliusz Karczmarzyk, wicedziekan ORA w Gdańsku, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2020
Prawo cywilne
Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.09.2020
Prawo cywilne Prawnicy
W czasach kryzysu tzw. samozatrudnieni mają większą szansę na utrzymanie pracy. Przejście na swoje nie jest trudne. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Kto ma konto na ePUAP, może ją zarejestrować przez internet, nie wychodząc z domu. Co ważne - praktycznie przez pięć lat można płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Jolanta Ojczyk
12.09.2020
Małe i średnie firmy
Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym
Bartosz Magnowski Katarzyna Adamczyk
12.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Brak odpowiedzialności redaktora serwisu i dostawcy zakłada rządowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem niektórych ekspertów jest próbą wykorzystania implementacji dyrektywy audiowizualnej do wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności - karnej, cywilnej, administracyjnej właścicieli serwisów udostępniających treści umieszczane przez użytkowników, np. na Youtube.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.
Krzysztof Sobczak
11.09.2020
Domowe finanse Budownictwo
Podatnik, decydując się na złożenie korekty, pośrednio naraża się na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Warszawie. Zdaniem ekspertów, to całkowicie niezgodne z prawem. Przepisy określają wysokość sankcji, natomiast nie nadają organom kompetencji do jej nałożenia – zwłaszcza w przypadku pokontrolnej korekty deklaracji.
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Najpewniej od stycznia 2021 roku nie będzie trzeba pobierać wyższego podatku od dywidend wypłacanych na rzecz polskich rezydentów. Także tzw. reżim zwrotowy zostanie ograniczony do płatności biernych. Chodzi tu m.in. o odsetki i należności licencyjne. To bardzo ważne. Przedsiębiorcy nabywający z zagranicy usługi niematerialne nie będą musieli pobierać wyższego podatku u źródła
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
CIT PIT
Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.
Jolanta Ojczyk
11.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko