Zgodnie z art. 207 par. 1 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, a tym samym za bezpieczeństwo swoich pracowników i innych osób przebywających na jego terenie. Jeśli według wiedzy pracodawcy zachodzi uzasadnione podejrzenie nietrzeźwości pracownika, pracodawca może natychmiastowo odsunąć pracownika od wykonywania czynności zawodowych.
Anna Sadowska
08.07.2022
Prawo pracy BHP
Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Coraz częściej mówi się o ryzyku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich EU, co jeszcze niedawno było trudne do wyobrażenia. W kontekście drastycznego wzrostu cen energii związanego w szczególności z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Komisja Europejska podjęła próbę pilnego zaktualizowania swojej dotychczasowej polityki klimatycznej.
Mirosław Narolski
08.07.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Inflacja i sytuacja gospodarcza mogą przyśpieszać zmiany organizacyjne w przedsiębiorstwach, w tym przechodzenie z norm czasu pracy na jakość i efektywność pracy. Pracownicy, których efektywność będzie niska, muszą liczyć się z tym, że przy redukcjach ich szanse na zachowanie miejsca pracy będą niższe. Zwłaszcza, że już dziś może być ona powodem zwolnienia, co potwierdza orzecznictwo.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Choć obywatel nie był stroną umowy o dostawę prądu, sąd nakazał mu spłatę długu – wspólnie z zajmującą mieszkanie jego partnerką, z którą dostawca energii zawarł umowę. Sąd wydał wyrok w trybie zaocznym, nie wysłuchując pozwanych. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw publicznych przyznała mu rację i wyrok uchyliła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

Wątpliwa służebność w Trybunale warta miliardy złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W ujawnionej ostatnio korespondencji, o ile jest prawdziwa, Michał Dworczyk informował premiera o trzech sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Wciąż aktualna i ważna jest jedna - dotycząca służebności przesyłu. Jest warta miliardy złotych, o ile TK przyznałby rację grudziądzkiemu sądowi. Tyle, że TK liczy, że problem rozwiąże ustawodawca i wysłał postanowienie sygnalizacyjne dla Sejmu i Senatu.
Jolanta Ojczyk
08.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład
Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przepisy wydłużają też do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego już po nowemu

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
W czwartek, 7 lipca, wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Zmienia ono zasady dostępu do systemu. Logowanie i uwierzytelnianie użytkowników będzie się teraz odbywało według nowych zasad. Więcej spraw będzie można załatwić za pomocą pism generowanych automatycznie.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
Aby skorzystać z rozłożenia zaległości podatkowych na raty, konieczne jest złożenie wniosku. Musi być on uzasadniony ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Urząd może przychylić się do wniosku, ale nie musi. Ważne jest zatem, aby właściwie uzasadnić powód, dla którego staramy się o rozłożenie płatności podatku na raty.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Regina Skibińska
07.07.2022
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Instytut Staszica wskazuje na ryzyka obciążenia handlu detalicznego kwestią odbioru opakowań szklanych. O ile system odbioru opakowań wielorazowych (już teraz objętych kaucją) działa bardzo efektywnie, o tyle objęcie nim także szklanych opakowań jednorazowych będzie ogromnym obciążeniem dla małych polskich sklepów.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2022
Odpady Małe i średnie firmy
Zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy w Polsce szacuje się na poziomie 26 proc., a wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata wynosi 54 proc., co daje Polsce 6. miejsce od końca na tle krajów UE. To palące problemy z perspektywy coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa i zmian na rynku pracy spowodowanych pandemią koronawirusa.
Beata Dązbłaż
07.07.2022
Rynek Prawo pracy
Jak podał GUS, 6399,59 zł wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. To może frustrować pracowników, którzy patrzą na wysokość swojej pensji. Zupełnie niepotrzebnie, bo - jak twierdzą eksperci - dane GUS zafałszowują rzeczywistość. Bazują na informacji z firm zatrudniających powyżej 10 pracowników, podczas gdy zdecydowana większość Polaków pracuje w małych i mikrofirmach.
Grażyna J. Leśniak
07.07.2022
Domowe finanse Rynek Prawo pracy
Sądy własności intelektualnej działają od dwóch lat i jak podkreślają prawnicy, są jedną z reform, która na co dzień się sprawdza. Problemem jest jednak dostęp do biegłych. Ministerstwo rozważa więc zmiany - choćby w formie eksperta wspierającego w orzekaniu. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy i w jakim zakresie miałby on wpływać na decyzje, a przede wszystkim niezawisłość sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
07.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Do tej pory żadnej z firm wpisanej na listę sankcyjną nie udało się z niej skreślić, choć taką próbę podjęło osiem przedsiębiorstw. Wielu za to udaje się uwolnić środki, zwłaszcza na wynagrodzenia. Choć zdaniem ekspertów i posłów decyzje w obu przypadkach są podejmowane zbyt długo, na czym tracą pracownicy i kontrahenci. I proponowana przez rząd nowelizacja ustawy nic tu nie zmieni.
Jolanta Ojczyk
07.07.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
Kontrola zdalna zapewnia większą elastyczność, ale niektóre firmy na początku bały się tego rozwiązania. Trudne było dla nich do wyobrażenia, że ich przedstawiciele nie będą obecni fizycznie przy kontrolerach. Ale cały proces jest transparentny, za każdym razem prosimy także o zgodę na nagrywanie kontroli. Forma zdalna zdecydowanie się przyjęła - mówi Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Przy zawieraniu umowy kredytowej z bankiem doszło do naruszenia zasad i wartości wywodzonych z Konstytucji RP, zwłaszcza w zakresie ochrony konsumentów i zasad praworządności. A także uchybiono przepisom ustawowym, co spowodowało wyeliminowanie zaskarżonego nakazu zapłaty z obrotu prawnego - orzekła 6 lipca br. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oceniając skargę Rzecznika Praw Obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2022
Prawo cywilne
W Ministerstwie Finansów trwają analizy dotyczące nowego podatku od banków. Byłaby to dodatkowa danina obciążająca sektor finansowy, obok tej obowiązującej od 2016 r. Wcześniej takim podatkiem groził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, krytykując dzisiejsze niskie stopy oprocentowania depozytów w bankach.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT Finanse

Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.07.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Tylko jedno oświadczenie w trakcie roku będą składały firmy, aby korzystnie rozliczyć podatek u źródła od dochodów ich zagranicznych partnerów. Ma to być ułatwienie proceduralne, ale dopiero od 1 stycznia 2023 r. W bieżącym roku wciąż obowiązują uciążliwe reguły zmuszające firmy do płacenia tego podatku, a następnie starań o jego zwrot.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT
Wiele europejskich krajów wprowadza podatek na nowe wyroby zastępujące papierosy. Choć w Polsce woreczki nikotynowe są sprzedawane w wielu sieciach handlowych tuż obok popularnych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu, to nie są objęte akcyzą. Przez to budżet państwa traci szansę na dodatkowe przychody – pisze Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy.
Piotr Leonarski
06.07.2022
Akcyza Doradca podatkowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.07.2022
Rynek Prawo gospodarcze
Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.
Krzysztof Sobczak
06.07.2022
CIT Prawo gospodarcze
Większość kierowców uważających przekraczanie prędkości za bezpieczne i przyznających, że im się to zdarza, twierdzi, że ci, którzy regularnie dostają punkty karne, powinni płacić więcej za komunikacyjne ubezpieczenie OC - wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Po niedawnej zmianie przepisów można powiedzieć, że sami chcą płacić wyższe składki za polisy.
Regina Skibińska
06.07.2022
Prawo karne
Ministerstwo Finansów liberalizuje przepisy o cenach transferowych, zaostrzone na początku 2022 r. W projekcie zmian w ustawie o CIT pojawiły się propozycje zakładające mniej formalności w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi. Nowe zasady będa miały wsteczne zastosowanie do transakcji z 2021 roku.
Paweł Rochowicz
06.07.2022
CIT Spółki

Dyrektywa restrukturyzacyjna wchodzi w życie 17 lipca, a wciąż nie ma polskiej ustawy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie
To jest już niemal pewne - Polska nie wdroży na czas unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Termin na implementację przepisów mija już 17 lipca, tymczasem dopiero teraz został opublikowany na stronie RCL projekt ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

PANA zapowiada: Będzie więcej kontroli firm audytorskich

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Polska Agencja Nadzoru Audytowego coraz dokładniej sprawdza firmy audytorskie i biegłych rewidentów. Wykrywa wiele nieprawidłowości i uchybień. Kontrole odbywają się zdalnie. Kontrolowani narzekają jednak na zbyt dużą skrupulatność kontrolujących i nakładane kary. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej. PANA rekrutuje już kolejnych biegłych rewidentów, kontrolerów, prawników i osoby do prowadzenia postępowań.
Krzysztof Koślicki
06.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej wyjaśni, czy Skarb Państwa odpowiada za zobowiązania wykreślonej spółki z Krajowego Rejestru Sądowego jedynie częścią swojego majątku, a mianowicie tą, którą nabył po wykreślonym z tego rejestru podmiocie. Zdaniem powoda odpowiedzialność Skarbu Państwa za likwidowaną spółkę istnieje bez wcześniejszego wykazywania, że jest mienie likwidowanej spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2022
Prawo cywilne Spółki
Zawód radcy prawnego to przede wszystkim służba dobru osób, których praw i wolności radca chroni. To również pełnienie ważnej misji publicznej - zawód publicznego zaufania - społecznej i w wymiarze sprawiedliwości. Zorganizowanie zawodu na zasadach samorządu to zaś gwarancja praworządności, a także sprawowanie pieczy nad jego należytym wykonywaniem - mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wydatek w walucie obcej powinien być przeliczony przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto w księgach rachunkowych fakturę lub rachunek. Takie stanowisko wynika również z ostatnich interpretacji organów podatkowych. Duże znaczenie ma jednak moment ujęcia wydatku w kosztach.
Krzysztof Kaźmierski
05.07.2022
CIT PIT Rachunkowość