Nowelizacja tzw. ustawy o automatyzacji z 8 czerwca 2022 r., dotycząca możliwości blokady rachunku bankowego przez fiskusa (tzw. STIR), ciągle budzi wiele kontrowersji. Niejasne przepisy sprawiły, że kwestią sporną jest nakładanie blokad na rachunki bankowe przez naczelników organów celno-skarbowych - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.
Jagoda Trela
12.12.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Ustawa o rachunkowości wymaga przeprowadzania inwentaryzacji aktywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Niektóre składniki majątku można spisywać już w październiku. Weryfikacja stanu aktywów nie może trwać dłużej niż do 15 stycznia. Stwierdzone niedobory i nadwyżki trzeba ująć w księgach rachunkowych.
Krzysztof Koślicki
12.12.2022
Rachunkowość

Fiskus chce daniny solidarnościowej także od straty

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Organy skarbowe uważają, że przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie uwzględnia się strat z lat ubiegłych. Tymczasem eksperci twierdzą, że nie ma żadnego uzasadnienia, żeby od tego dochodu, którym podatnik faktycznie nie rozporządza, bo pokrył nim stratę z lat ubiegłych, płacił daninę solidarnościową.
Wiesława Moczydłowska
12.12.2022
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Naczelna Rada Adwokacka postulowała, by doręczanie korespondencji rejestrowanej adwokatom i radcom prawnym nie mogło być realizowane poprzez pozostawienie jej w oddawczej skrzynce pocztowej, bez wyraźnej dyspozycji adresata. Chodzi o przepis wprowadzony na czas pandemii, spod którego działania wyłączono sądy, prokuraturę i m.in. komorników. Sejmowa komisja się do tego przychyla - wniesiono już projekt w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. W październiku 2022 r. weszła w życie największa od 20 lat nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Czy wymusza ona zmiany w umowie lub statucie spółki? Na to pytanie odpowiada Krzysztof Borkowski, adwokat w kancelarii KZ Legal.
Krzysztof Borkowski
12.12.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Samorządy składają inwestorom propozycje nie do odrzucenia - w zamian za wydanie pozwolenia na budowę proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową, chodnik. Dzieje się tak dlatego, że przepisy są nieprecyzyjne i pozwalają gminom na wiele. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że czas najwyższy je poprawić. Samorządowcy uważają inaczej. 
Renata Krupa-Dąbrowska
12.12.2022
Drogi Budownictwo

Rząd po cichu wycofał się z finansowania z budżetu składki zdrowotnej dla wielu osób

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład
Od 2023 r. budżet państwa nie będzie już przekazywał NFZ składek zdrowotnych m.in. za żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, dzieci w placówkach wychowawczych lub opiekuńczych, za studentów czy doktorantów. Ale osoby te nadal będą miały status osoby ubezpieczonej. Prawnicy mówią o osłabieniu ubezpieczeniowego charakteru systemu opieki zdrowotnej, ale też uderzeniu w dochody NFZ.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2022
Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład
Wiele gmin, choć podpisało umowy na dystrybucję węgla ponad dwa tygodnie temu, nie doczekało się ani tony. Inne, choć mają kwalifikowanego dostawcę za miedzą, muszą odbierać węgiel dwa powiaty dalej. Spełnia się też czarny sen samorządowców: importowany węgiel bywa kiepskiej jakości. Wraca pytanie o reklamowanie feralnego towaru.
Robert Horbaczewski
12.12.2022
Samorząd terytorialny Węgiel
Warto wiedzieć, czym się różni pastisz od parodii. Tym bardziej że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzna go zapewne za autonomiczne pojęcie unijnego prawa i przedstawi wiążący dla krajów członkowskich sposób rozumienia pastiszu. Mam nadzieję, że będzie to szerokie rozumienie, co wpłynie na poszerzenie swobody twórczej - pisze prof. Ryszard Markiewicz.
Ryszard Markiewicz
12.12.2022

PiS: Kodeks rolny wzmocni pozycję rolników

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada stworzenie Kodeksu rolnego, który ma uporządkować i wzmocnić przepisy gwarantujące stabilność produkcji rolnej w Polsce. Według partyjnych zapowiedzi na wiosnę ten kodeks mógłby wejść w życie, ale nie podano na razie szczegółowych rozwiązań, jakie miałby zawierać, ani jego relacji z innymi regulacjami dotyczącymi rolnictwa.
Krzysztof Sobczak
11.12.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Samo wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę nie blokuje inwestycji. Dopiero ostateczna decyzja nieważnościowa wstrzymuje roboty budowlane. Nie wszystkie też pozwolenia na budowę wolno kwestionować. Przepisy pozwalają na to tylko w stosunku do pozwoleń od doręczenia lub ogłoszenia których upłynęło 5 lat. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
10.12.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wybór sposobu korzystania z tego uprawnienia dokonywany jest w pierwszym wniosku o zwolnienie składanym w roku kalendarzowym i jest wiążący do końca danego roku, nawet przy zmianie pracodawcy.
Marek Rotkiewicz
10.12.2022
Prawo pracy
Banki często pozywają o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału klientów, którzy procesują się z nimi w sprawie kredytów frankowych. Sądy przeważnie samodzielnie rozstrzygają sprawy dotyczące roszczeń banków, bez oczekiwania na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. 
Regina Skibińska
10.12.2022
Banki Kredyty frankowe
Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej mają być jeszcze bardziej zelektronizowane, a budżety państw członkowskich lepiej zabezpieczone przed oszustwami - zakładają projekty przepisów pod nieoficjalnym tytułem "VAT w epoce cyfrowej". Nowe przepisy mają też uregulować kwestię opodatkowania m.in. platform sprzedaży biletów i krótkoterminowych noclegów.
Paweł Rochowicz
09.12.2022
VAT Małe i średnie firmy
Dostosowanie polskiego prawa konsumenckiego do dyrektywy Unii Europejskiej oraz wprowadzenie m.in. rozwiązań dotyczących umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, w szczególności podczas pokazów handlowych - to główne cele zmian przewidzianych w nowelizacji ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Krzysztof Sobczak
09.12.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył administracyjną karę pieniężną w wysokości prawie 1,6 mln zł za niewdrożenie przez Virgin Mobile Polska Sp. z o.o., której następcą prawnym jest P4 Sp. z o.o., odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających stopień bezpieczeństwa odpowiadający ryzyku przetwarzania danych za pomocą systemów informatycznych.
Krzysztof Sobczak
09.12.2022
Rynek i konsument RODO
Brak lub nieprawidłowe informacje o składnikach i funkcji produktu oraz przekroczenia daty trwałości - to najczęstsze zastrzeżenia wobec sklepów sprzedających podkłady, cienie do powiek, kremy, lakiery do paznokci i szampony do włosów. Inspektorzy wzięli pod lupę prawie 2 tysiące partii produktów, a zastrzeżenia wzbudziło 38 proc. z nich.
Krzysztof Sobczak
09.12.2022
Rynek i konsument
Media informują o zarzutach mobbingu wobec dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Szczególne zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła informacja, że niezanonimizowane skargi pracowników dotyczące mobbingu miały być przekazywane dyrekcji zespołu. RPO wystąpił więc do Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Prawo pracy
Grudzień to dla wielu firm okazja do powrotu świątecznych spotkań zespołów. 43 proc. badanych Pracuj.pl deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia organizowane będzie takie wydarzenie. Jednocześnie niemal całkowicie znikły spotkania świąteczne online. W dobie wysokiej inflacji jeszcze mocniej niż wcześniej pracownicy liczą na jednorazową premię „od Mikołaja”.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Prawo pracy
Ustawa o zwolnieniach grupowych daje istotny zakres swobody w zakresie tego, którzy pracownicy zostaną objęci zwolnieniem. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności. W procedurze zwolnień grupowych pracodawca powinien określić kryteria doboru pracowników do zwolnienia. Kryteria te powinny być obiektywne oraz sprawiedliwe – pisze radca prawny Przemysław Mazur.
Przemysław Mazur
09.12.2022
Prawo pracy
Grudzień to czas, gdy podatnicy mogą się spodziewać kontroli i decyzji, zwłaszcza co do zobowiązań, które się niebawem przedawnią. Fiskus wciąż stosuje swoją ulubioną broń - wszczęcie procedury karnej, byle tylko wydłużyć ten termin. Ale za późno wysłanej decyzji podatnik może nie odebrać na czas. W polu zainteresowania skarbowców są ostatnio rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi, szczególnie co do podatku u źródła.
Paweł Rochowicz
09.12.2022
Ordynacja
Przepisy o budowie domów do 70 mkw. są pełne niedomówień i dziur, co powoduje liczne problemy interpretacyjne. Niektóre z nich można łatwo usunąć. Wystarczy kilka drobnych korekt do prawa budowlanego. Doprecyzować np. pojęcie "własnej potrzeby mieszkaniowej" oraz przyznać starostom prawo do oceny zgłoszenia małego domu pod względem formalnym oraz do wzywania do uzupełnienia braków.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Składka zdrowotna bez kwoty wolnej dla osób najuboższych, która uwzględniałaby minimum egzystencji, i bez mechanizmu ograniczającego jej wysokość dla osób zamożniejszych, jest niesprawiedliwa i dla jednych, i dla drugich – uważają prawnicy. I wskazują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., w którym dokładnie z tego samego powodu zakwestionował on obowiązującą wówczas kwotę wolną w PIT.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Zjawisko wprowadzenia stałych okresowo stóp procentowych wskazuje na to, że banki zaczynają powoli dostrzegać problem stosowania stawki WIBOR. Wyłączenie ze sprzedaży umów kredytowych ze wskaźnikiem WIBOR nie wydaje się przypadkowe. Tak radca prawny dr Remigiusz Stanek komentuje zawieszenie przez ING Bank Śląski sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu.
Prawo.pl
08.12.2022
Prawo gospodarcze Kredyty
Zdecydowana większość osób przewidzianych do powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r., to te po przysiędze wojskowej. Tych, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia, ma być kilka procent, ok. 3 tys. osób. Wezwania do Wojskowego Centrum Rekrutacji może spodziewać się m.in. teleinformatyk lub weterynarz. Ale wezwanie nie jest tożsame z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia.
Robert Horbaczewski
08.12.2022
Samorząd terytorialny Wojsko
Powrót do biur po pandemii okazał się trudny - i dla pracodawców, i dla pracowników. Firmy próbowały namawiać, a czasem wręcz zmuszać zespoły do powrotu do biur - często bezskutecznie, bo możliwość pracy zdalnej dla wielu była benefitem, z którego nie chcieli zrezygnować. Aby zwiększyć komfort pracy jedna z firm zdecydowała się stworzyć miejsce pracy, do którego pracownicy będą chcieli wrócić.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Prawo pracy BHP
Operator wyszukiwarki powinien usunąć linki do informacji zawartych w treści, do której odsyłają te linki w sytuacji, gdy osoba żądająca ich usunięcia udowodni, że informacje te są w oczywisty sposób nieprawdziwe - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zastrzegł, że dowód taki nie musi wynikać ze skierowanego do wydawcy danej strony internetowej orzeczenia sądowego.
Krzysztof Sobczak
08.12.2022
Nowe technologie RODO
W ostatnich tygodniach doszło do znacznej redukcji załogi w dużych zakładach produkcyjnych z branży automotive na terenie Wielkopolski. Łącznie pracę stracić może nawet 30 proc. personelu, a to nie jedyny tego typu przypadek. Trudnej sytuacji firm nie poprawia wysoki wskaźnik zwolnień lekarskich. Część pracowników w obawie o utratę pracy udaje się na prewencyjne L4.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Aż 42 proc. pracowników małych firm, zatrudniających do 100 osób, przyznaje, że rozgląda się za lepiej płatną pracą. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że musi szukać oszczędności w domowym budżecie, by starczyło pieniędzy na wszystkie opłaty i niezbędne potrzeby – wynika z najnowszego badania Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Rynek Prawo pracy
Od 8 grudnia obowiązuje nowelizacja przepisów o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – dla przedsiębiorców oznacza ona konieczność przeglądu dotychczasowych kontraktów, jak i większe ryzyko kontroli przez urzędników. Nowe uregulowania upraszczają też sposób naliczania administracyjnych kar pieniężnych.
Michał Kosiarski
08.12.2022
Rynek Prawo gospodarcze